OzelKadin.Net

Yüz Tipine Göre Gözlük Modelleri

465
18 Haziran 2019 - 13:54
Yazın gelmesiyle birlikte gözlük modelleri ortaya çıkmaktadır. Özellikle güneş gözlükleri, gözümüzü güneş ışınlarından korumak ve yorgunluğu korumak amacıyla takılmaktadır. Hem de güzellik ile yakışıklılığımızı perçinlemek amacıyla  yüz tipine göre gözlük modelleri tercih edilmektedir.

Gözlük seçiminde dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Öncelikle gözlüklerde bulunan çerçevelerin yüz tipinize uygun olması gerekmektedir. Gözlük kemikleri ile gözlük çerçeveleri arasında doğal bir uyum olmalıdır. Buradaki uyum saç şekliniz, vücut yapınız ve kıyafetleriniz de gözlük modelleri seçiminde önemli bir unsurdur.

Yüz tipine göre gözlük modelleri seçimi

Her insanın yüz tipi farklılık göstermektedir. Bazıların yüzü yuvarlak bazıların ise kare şeklinde olmaktadır. Her yüz tipine göre uygun gözlük modelleri bulunmaktadır. Sırayla yüz tipine göre gözlük modelleri seçimi şu şekilde olmalıdır;

[affiliate_news id=”9205″]

  • Dikdörtgen / Kare yüz şekli: Köşeli bir yüze sahip insanların kullanacakları gözlük modelleri bulunmaktadır. Keskin hatlarını yumuşatma peşinde olmalısınız. Gözlük modelleri seçerken yuvarlak çerçeveli gözlükleri tercih etmelisiniz. Gözlük kemiğini ise ince seçmelisiniz.
  • Üçgen yüz şekli: Alınların dar olduğu ve çenelerin ise geniş olduğu yapılar üçgen yüz şekli olarak bilinmektedir. Çerçeve seçiminde mutlaka alt kemiği olmayan gözlük modelleri tercih etmeye özen gösterin.
  • Kalp yüz şekli: Kalp yüz şekli, alınların geniş olduğu yanakların ve çenelerin ise alından dar olduğu karşıdan bakınca kalp şeklinde olan yüz tipidir. Çerçeve olarak alt kısmının kavisli, geniş olan modeller tercih edilmelidir. Gözlük kemiklerini ise kalın seçmeniz çenenizdeki darlığı kapattıracak aksesuarlardır.
  • Yuvarlak yüz şekli: Yüzünüzde herhangi bir köşe bulunmuyorsa ve yuvarlak şeklindeyse bu yüz şekline uygunsunuz demektir. Çerçeve olarak köşeli olanları tercih edin. Gözlük kemiğinizi kalın tercih edin. Ayrıca, yuvarlak gözlük modellerinden de uzak durmaya çalışın.
  • Oval yüz şekli: Tüm insanlar tarafından sevilen ve yüz tipinin tüm unsurlarının dengeli olmasıyla bilinmektedir. Çerçeveli gözlük seçerken dengeli olmaya çalışın. Gözlük kemiği seçiminde ise; alçak saplı olanlardan uzak durun ve diğer modellerini tercih edin.
  • Elmas yüz şekli: Alın ve çene darken alın yapısının geniş olduğu yüz tipidir. Şakakları dar göstermek için çerçeve seçiminde üst kemik modelinin kalın olduklarını tercih edin. Çerçeve yuvarlak seçilebilir.

Tüm gözlük modelleri yüz tipine göre şekillenmektedir. En ideal gözlük tipini seçmek için ilk olarak yüz şeklinizi iyi tanımanız gerekmektedir.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.