OzelKadin.Net

Vejeteryan Beslenen Anneler

73
03 Ağustos 2020 - 15:58
Et yememeleri ile bilinen vejetaryenler, süt ve süt ürünleri, yumurta dışında hayvansal besin tüketmeyen bireylerdir. Vejeteryan beslenen anneler, duygusal olarak bazen eksik hissedebilir. Hayvansal kaynaklı vitaminlerden yararlanmadıkları için vitamin kaynaklarını sebzeler, yulaflar, kuru baklagiller gibi besinlerden almaya çalışırlar.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde annenin enerji ihtiyacı artar. Bebeğe kendi organik bileşiklerinden, vitamin ve minerallerinden aktarırlar. Bu yüzden vejetaryen beslenen anne diyetine çok dikkat etmeli, vitaminler açısından da düzenlemelidir.

Vejetaryen Beslenen Anneler Dikkatli Diyet Uygulamalı

Hamilelik sürecinde ve emzirme döneminde annenin besin ihtiyaçları artmaktadır. Anneler bu dönemlerde daha dikkatli beslenmeli. Ne kendi sağlığına ne de bebeğin sağlığına zarar verecek diyet uygulamaları yapmalıdır. Özellikle folik asit, kalsiyum, demir, D vitamini, B12 vitamini ve omega 3 açısından diyetini düzenlemelidir.

Folik Asit Eksikliğinde Ne Olur Hangi Besinlerde Bulunur?

Gebelik sürecinde folik asit alınması bebek açısından çok önemlidir. Sinir sistemi oluşumunda ve beyin gelişimini etkileyerek beyinsiz, anensefali ile doğmasına neden olabilir. Patates, ıspanak, kuru baklagiller gibi besinlerde bulunan folik asit vejetaryen annelerin kolay ulaşabileceği bir vitamindir.

Kalsiyum Ve D Vitamini Bebekte Kemik Gelişimini Etkiler

Annenin ve bebeğim kemik ve diş gelişiminde en önemli faktör olan kalsiyum eksik kaldığında kemik sağlığı olumsuz yönde etkileniyor. Süt ve süt ürünleri tüketen vejetaryen annelerde sıkıntı yaratmasa da vegan annelerin doktora danışarak dışardan takviye alması gerekmektedir. Ayrıca brokoli, tofu, yeşil yapraklı sebzelerde kalsiyum bulunmaktadır. Ana öğünlerinde bu besinleri de tüketmeliler.

D vitamini kalsiyumun emilmesi için ve uyku kalitesini artırmak için önemlidir. Yumurta, portakal suyu ve yulaf ezmesinde bir miktar bulunmaktadır.

Vejeteryan beslenme faydaları

Demir seviyesi düşük olduğunda anne kendini yorgun, halsiz hisseder. Demir oksijen taşımakla görevli hemoglobin üretilmesi için önemlidir. Bebek 5. aydan sonra annenin demirlerini kendi karaciğerinde depolamaya başlar ve ilk 3 ay bu demirleri kullanır. Bitkisel demir, hayvansal demire göre daha zor emilmektedir. Mercimek, yulaf ezmesi, ıspanak bezelye gibi besinlerde demir bulunmaktadır.

Sinir Sistemi İçin B12 Vitamini

Hem DNA üretiminde hem de beyindeki sinir ucu oluşumda önemlidir. B12 eksikliğinde titreme, güçsüzlük görülür. Oldukça önemli olan bu besin hayvansal kaynaklarda daha çok bulunur. Vejetaryen beslenen anneler süt, yoğurt ve yumurta gibi kaynaklardan sağlayabilir.

Beyin Ve Kalp Sağlığı İçin Omega 3

Daha çok balıkta bulanan omega 3 beyin gelişimi ve sağlığı, kalp sağlığı ile ilgili önemli bir vitamin. Vejetaryen anneler ceviz ve keten tohumundan az miktarda da olsa kaynak sağlayabilirler.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yasaklar geri geldi!!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bakan Az Önce Açıkladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İzmir’de deprem oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şiddetli deprem oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kötü Haber Korkulan Oldu
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.