OzelKadin.Net

Vajina Kaşıntısı ve Nedenleri

71
01 Temmuz 2020 - 0:12
Vajina kaşıntısı neden olur konusunda bir çok durum karşımıza çıkmaktadır. Vajina kaşıntısı, alerjik reaksiyonlar gösterebileceğiniz maddeler ve bazı kimyasal maddelerin kullanımı durumunda ortaya çıkabileceği gibi, menopoz döneminde de görülebilmektedir. Ağrılı bir süreç olarak nitelendirebileceğimiz bu kaşıntı durumu çeşitli cilt hastalıklarının ve cinsel yolla bulaşan bir hastalığın sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Çok seyrek olarak stres bozukluğu sonucu olarak görülmekte ve vulva kanserinin bir belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir.

Bu sebepleri göz önünde bulundurarak ciddi bir problemden şüphelenilmesi durumunda hemen ilgili bir doktora gidilmelidir. Gerekli testler yapılarak vajina kaşıntısının nedeni çok kolay bir şekilde ortaya çıkmakta ve tedavi edilebilmektedir.

Kimyasallar

Vajinanın bazı kimyasallar kullanılması durumunda tahriş edilmesi sonucu kaşıntı meydana gelebilmektedir. Eğer kaşıntının sebebe bu kimyasallar ise, sadece vajinada değil vücudun çeşitli yerlerinde de farklı alerjik reaksiyonlar göstermesine sebep olabilir. Kullanılan bu kimyasal ürünler genel olarak sabun, krem, merhem, yumuşatıcı, kokulu tuvalet kağıdı, vajina spreyleri ve bunun gibi genel olarak günlük kullanılan birçok kimyasal madde olabilmekle beraber, bu maddeler kullanılmadan önce içeriğinde alerji yapmasına sebep olacak maddelerin olup olmadığı dikkatlice kontrol edilmelidir.

Candida Mantarı

Her 10 kadından 7’sinde görülen bir durum olan Candida mantarı büyüme problemi sonucu vajinada kaşıntı meydana gelebilmektedir. Candida mantarı normal şartlarda her kadında bulunabilen doğal bir mantar türüdür. Genelde bu mantar kaşıntıya sebep olmaz. Ancak büyüme durumu kontrolsüz olduğu zaman son derece rahatsız edici bir hal alarak kaşıntılara sebebiyet verebilmektedir.

[affiliate_news id=”1666″]

Bu durum aşırı antibiyotik tüketimi sonucunda meydana gelir. Çünkü antibiyotik tüm bakterileri öldürdüğü için yararlı bakterileri de öldürerek Candida mantarının büyümesi kontrol altına alınamaz ve kaşıntı problemleri başlar.

Stres

Her türlü stres durumu vajinada kaşıntıya ve tahrişe sebep olabilir. Çok fazla stres durumundan kaynaklı olarak bir kaşıntı meydana gelmemektedir. Bağışıklık sistemini zayıflatan stres faktörü sizi her hastalığa olduğu gibi kaşıntılara da açık hale getirir.

Cinsellik

Korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girmek hem sizin hem de partneriniz için son derece tehlikeli olabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir belirtisi olarak vajinada kaşıntı görülebilmektedir.

Vajina Kaşıntısında Bitkisel Tedavi

Vajinada kaşıntı bitkisel tedavi konusunda son derece etkili yöntemler mevcuttur. Zaten hastaların bir çoğu bu konuda evde bitkisel olarak kendilerini tedavi etmeyi seçmektedir. Günümüze kadar pek çok bitkisel tedavi yöntemi denenmiş ve başarılı olunmuştur. Ancak pek çok seçenek olduğu gibi hangisinin size iyi geleceğinin bulunması son derece önemlidir. Bitkisel tedavi konusunda bazı yapılan çalışmalarda vajina kaşıntısına karşı sirke kullanıldığı görülmüş ve başarılı olmuştur. Hatta bu konuda 5 yıldır tüm ilaçları deneyen bir kadın üzerinde düzenli bir elma sirkesi tedavisi uygulandığı ve tamamen kaşıntıdan kurtulduğu görülmüştür. Elma sirkesinin yanında bitkisel tedavi yöntemleri çok uzun olmakla beraber bu tarz tedavi yöntemleri doktorlara danışılarak destek bir tedavi yöntemi olarak kullanılmalıdır. Aksi halde istenmeyen yan etkiler ve ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Vajina kaşıntısı ne iyi gelir bitkisel olarak en çok tercih edilenler; çay ağacı yağı, limon suyu, kızılcık, sarımsak zeytin yağı, bal, aloe vera, probiyotik yoğurt, ozon yağı, kefir, maydonoz kökü, çörek otu, Hindistan cevizi yağı, soğan kürü ve kantaron yağı çok fazla denenmiş ve etkileri kanıtlanmıştır. Bahsedilmiş olduğu üzere bu tedavide en çok etkili olan elma sirkesi olarak göze çarpmaktadır. Bu tedavi yöntemleri uygulanacaksa mutlaka vücudunuzun alerjik bir tepki verip vermeyeceği dikkate alınarak yapılmalıdır.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.