Kapat

Tüp Bebek Tedavisinde Sigaranın Zararları

Tüp Bebek Tedavisinde Sigaranın Zararları

Bir yılı aşkın bir süredir korunmamaya rağmen normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurdukları bebek sahibi olma yöntemleri arasında son dönemlerin en etkili uygulaması olan tüp bebek tedavisinde, kadının sigara içmesi birçok şeyi olumsuz etkiliyor.

İşte, tüp bebek tedavisi esnasında sigara içilmesinin zararları:

Sigara tiryakisi olan kadınların tüp bebek tedavisi esnasında sigaradan uzak kalmaları tavsiye edilmektedir. Aksi durumda ciddi sorunlar ve olumsuzluklara karşılaşılıyor. Tüp bebek tedavisinde kadının sigara içmesi, hormonlarını kötü etkilediğinden ötürü, uygulamanın başarısızlıkla sonuçlanmasına kadar yol açabiliyor.

Sigara üreme problemlerine neden oluyor!

Tüp bebek uygulamasında kadının yüksek dozda hormona ihtiyacı vardır. Sigara ise, kan değerlerini ve östrojen hormonu değerini düşürüyor. Kadınlık hormonu olan östrojenin gebe kalmada büyük etkisi vardır. Bu hormonun azlığı söz konusu olması durumunda kadının hamile kalma şansı düşüktür. Östrojen seviyesinin azalması demek, döllenme için ihtiyaç duyulan kadın yumurtasının azalması demektir.

Bebeğin gelişimi etkilenir!

Kısırlık sorunu yaşayan çiftlere hamilelik sağlamak için uygulanan tüp bebek tedavisinde sigaranın zararlarından biri de, düşük tehlikesidir. Kadın tüp bebek uygulaması ile gebe kalsa bile, kullanılan sigaradan dolayı düşük yapma riski artar. Üstelik bebeğin gelişimi de bu durumda etkilenmektedir. Uzmanlar tüp bebek tedavisine başlamadan evvel en az 3 ay öncesinden kadının ve erkeğin sigarayı bırakmalarını tavsiye ediyorlar.

Erkekte sigarayı bırakmalı!

Erkeklerde de üreme sorunu gelişebilir ve kadının hamile kalma ihtimali azalır. Sigaradan dolayı sperm sayısı azalır, kalitesi düşer, hareketliliği azalır ve şekli değişir. Oldukça sabır isteyen ve çok yüksek maliyetlere mal olan tüp bebek tedavisinde erken dönemde başarı sağlamak için vazgeçilmesi gereken alışkanlıkların başında sigara geliyor. Sigaranın zararları tüp bebek uygulamasına oldukça fazladır.

Bir cevap yazın