Kapat

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Belirleme

tup bebek cinsiyet belirleme 768x433 1

Tüp bebek tedavisi hakkında en çok merak edilen konulardan birisi tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirleme konusudur. Peki, Tüp bebek tedavisinde bebeğin cinsiyeti belirlenebilir mi? Özellikle bebeklerinin kız veya erkek olması konusunda çok istekli olan çiftler bu konuyu merak ediyor.  Artık tüp bebek tedavisi ile doğacak bebeğin cinsiyetini belirlemek çok kolay. Çocuğun cinsiyeti PGT yöntemi ile belirlenir. Bu yöntemle bebek doğmadan cinsiyeti belirlenir.  Bebeğin cinsiyetini belirleme aşamasında embriyonal dönemde bebek daha anne karnına girmeden cinsiyeti belirlenir.  Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) için tüp bebek uygulamasına ve bir embriyoya ihtiyaç vardır.

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Nedir?

PGT genetik bozukluğu bulunan embriyoları tespit etmek amacıyla uygulanan bir yöntemdir.  Bu yöntemle artık tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirleme işlemi yapılmaya başlandı. Bu yöntemle yapılan işlemde cinsiyet belirleme işleminde % 99 başarı sağlanır.

Cinsiyet Belirleme İşleminde Belli Şartları Bulunuyor mu?

Doğacak cinsiyet tercihini yapacak olan ailenin daha önce minimum 2 çocuğa sahip olması şartı aranız. Bu şartı yerine getiren aileler her 2 çocuğun da aynı cinsiyette olması durumunda üçüncü çocuğun cinsiyetini farklı cinste seçebilir.

Cinsiyet Seçimi Etiğe Uygun mu, Aykırı mı?

Doğacak bebeğin cinsiyet seçimi konusu en çok tartışılan konulardan birisidir. Cinsiyet seçiminin doğru olduğunu savunan uzmanlar;  istenmeyen cinsiyete sahip bebeklerin aileleri tarafından daha az sevileceği ve daha az ilgi görebileceği yönündedir. Hatta karşı cinse ait bebeklerin cinsiyet belirlemesinden sonra düşükle neticelenebileceği ifade edilir.

İLGİLİ HABER : Kıbrıs Tüp Bebek Fiyatları

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme ve PGT Hangi Durumlarda Uygulanıyor? 

Tüp bebek tedavisinde PTG yöntemi;  bebeğin cinsiyetine dair olası genetik bozukluklar durumunda, kromozomal bozukluğu olan ve bu bozukluğun genetik olarak bebeğe aktarılabilmesi olasılığında, engelli bebek riskinin önlenmesi amacıyla, 35 yaş üzeri ve amniyosentez korkusu olan kadınlarda, tekrarlayan düşük durumunda, herhangi bir genetik hastalık taşıyan çiftlerde, anomaliye sahip bebeği olan çiftlerin sağlıklı bebek istemeleri durumunda,

40 yaşından sonra bebek sahibi olmak isteyen kadınlarda uygulanır.

Bir cevap yazın