OzelKadin.Net

Taze Zencefil Çayı Faydaları

92
26 Temmuz 2020 - 21:42
Taze Zencefil Çayı Faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, zencefil çayı tüketmemiz için gereken diğer bir neden olarak sayılabilir. Vücut ısısını arttırması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirici etki ortaya çıkarır. Özellikle kış aylarında tüketilen zencefil çayı grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Grip ve soğuk algınlığı durumunda kullanılması halinde, vücut ısısını arttırıp terlemeye neden olduğundan bu hastalıkların daha hızlı ve kolay atlatılmasını sağlar. Antiseptik etkiye sahip olduğundan mide ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı vücudu korumaktadır.

Ev Yapımı Zencefil Çayı Tarifi

Zencefil yoğun bir tada sahip bir bitkidir. Bu nedenle her gün tüm yemeklerde kullanmak mümkün olmamaktadır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında zencefilin koruyucu etkilerinden yararlanmanın en iyi yollarından biri zencefili çay halinde tüketmektir. Zencefil Çayı hazırlanması çok kolay olan, vitamin ve fayda deposu bir içecektir. Her su bardağı için bir santim kalınlığında – zencefil yeterli gelmektedir. Evde zencefil çayı yapımında önemli olan, zencefil çayını demlemeye başlamadan önce zencefilin dış kabuğunun soyulmasıdır.

Suya zencefil eklenerek 10 dakika boyunca kaynatılır. Bu süre sonunda zencefil çayınız hazır hale gelmiş olacaktır. Demlendikten sonra içerisinde bal veya limon ilave ederek tatlı ve lezzetli bir çay elde edebilirsiniz. Belirtilen miktardan fazla zencefil kullanımı veya belirtilen süreden fazla demlenmesi çayın acı olmasına neden olacağından belirtilen miktar ve süreyi geçmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Taze Zencefil Çayının Faydaları

Zencefil Kullanımı özellikle solunum ve sindirim sistemi üzerinde bir çok olumlu etki sağlar. Zencefilin bir çok yararı bulunmakla beraber fazla tüketilmesinden kaçınılmalıdır. 2 yaş altı çocuklarda ve hamilelerde doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Zencefil Çayı Sindirim Sisteminin Dostudur

Zencefil çayının mide rahatlatıcı etkisi mevcuttur. Bu sayede hazımsızlık ve mide şişkinliğini giderir. Deniz ve taşıt tutması gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ülser ve reflü gibi sindirim sistemi sorunlarını rahatlatmaktadır. Bağırsaklarda biriken gazı söktürücü özelliği bulunmaktadır. Düz kasları rahatlatarak bağırsak bozukluklarının önüne geçer.

[affiliate_news id=”11516″]

Zencefil çayının sinir uçlarında bulunan uyarı alıcı hücrelere etki ettiği tespit edilmiştir. Bu sayede bünyesinde ağrı kesici özellik barındırmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, eklem ağrılarına olumlu etki ettiği ve diz ağrılarını yumuşattığı sonucuna varılmıştır. Spor ile ilgilenen kişilerde sıklıkla görülen kramp ve spazm şeklinde ortaya çıkan kas ağrılarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda kas yorgunluğunu sona erdirici etkiye sahiptir.

Zencefil Çayı Kolesterolü Dengeler

Yapılan araştırmalar sonucunda, düzenli olarak zencefil çayı tüketenlerin kötü kolesterol seviyelerinde ciddi düşüşlerin olduğu ortaya çıkmıştır. Doğal bir bitki olduğundan kolesterol dengelenmesinde yardımcı olarak kullanılabilir.

Zencefil barındırdığı vitamin, mineral ve amino asitler sayesinde güçlü bir antibakteriyel ve antienflamatuar kaynağıdır. Vücutta bulunan iltihaplar üzerinde azaltıcı etkisi bulunmakta ve mikroplarla savaşmaya yardımcı olmaktadır.

Zencefil düşük glisemik endekse sahip bir bitkidir. Bu özelliği sayesinde kan şekerini ve insülün seviyesini dengeleyerek insülin direncini düşürmektedir. Bu özelliği sayesinde şeker hastalarının günlük olarak zencefil çayı tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Zencefil genellikle Hindistan, Güneydoğu Asya ve Malezya gibi tropik bölgelerde yetişen bir bitkidir. Ülkemizde her geçen gün bilinirliği ve kullanımı artan zencefil market ve aktarlardan temin edilebilir. Zencefil dayanıklı bir bitki köküdür.  Ev ortamında buzdolabında haftalarca tazeliğini koruyabilir.  Zencefil taze, kurutulmuş ve toz halinde kullanmak mümkündür. Hint ve Asya mutfaklarının vazgeçilmez baharatı olan Zencefil, ilaç yapımında da kullanılmaktadır. İçerdiği uçucu yağlar sayesinde yüksek vitamin ve besin kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir çok faydaya sahip olan zencefilin evlerimizde kullanımının bir diğer çeşidi de çay olarak tüketilmesidir

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.