OzelKadin.Net

Sporcular için Beslenme Önerileri ( Sporcu Beslenmesi )

191
19 Mayıs 2019 - 17:27
Spor yapmaya başlıyorsanız eğer öncelikle iyi bir diyet listeniz bulunmalıdır. Çünkü spor yapmaya başladığınızda hızlı bi şekilde kilo vermek vücudunuzun dengesini bozar ve sağlık problemleriniz artar. Oluşturacağınız sporcu diyet listesi için öncelikle bir diyetisyene başvurmanızı öneririz. Çünkü Diyetisyenler tarafından hazırlanacak olan diyet listeleri kalori ve besin öğeleri iyi bir analiz sonucunda hazırlanır ve planlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Spor yapmaya başlarken uygulayacağınız diyeti en iyi şekilde tasarlarlar. Spor yaparken en iyi şekilde sonuç almayı sağlamak için besin ve enerjinizi buna göre planlamanız gerekmektedir.

İyi Bir Başlangıç İçin Kahvaltı Oldukça Önemli!

Kahvaltı genel olarak sağlıklı bir yaşam için en önemli öğündür. Yapılan birçok araştırmada düzenli olarak kahvaltı yapan kişilerin obeziteye yakalanma oranlarının düşük olduğu ve aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin diğer insanlara göre daha az olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden her sabah düzenli bir şekilde kahvaltınızı doğru besinler ile yapmalısınız. Çünkü spor yaparken vücudunuza gerekli olan enerjiyi karşılamanız gerekiyor. Kahvaltı yapmadığınız günlerde spor yapmanız halinde spor sonrasında kendinizi normalde çok daha fazla yorgun ve enerjisiz hissedebilirsiniz.

[affiliate_news id=”11058″]

Kahvaltı yaparken rafine şeker ve karbonhidrat yüklü yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Bunun yerine kahvaltılar için özel hazırlanan gevrekleri tercih edebilirsiniz. Protein içeren besinler ile birlikte yulaf ezmesi ve lif bakımından fazla olan tam tahıllı gevrekleri de tüketebilirsiniz.

Spor Yapanlar İçin Karbonhidratların Önemi

Karbonhidrat içeren birçok besinden kaçabilirsiniz fakat unutmayın ki karbonhidratlar aynı zamanda vücudumuzun ana enerji kaynaklarından biridir. Bu yüzden günlük beslenmenizi yaparken %45-60 oranında enerjinizi karbonhidratlardan almanız gerekmektedir. Spor yaparken yeterli karbonhidrat almadığınız takdirde glikojen depolarınızın azalması durumu ortaya çıkacaktır.

Sporcuların Tüketebileceği Protein Kaynakları

Spor yaparken vücudunuzun gelişmesini düzgün bir şekilde sağlamak için Protein ihtiyacınızı gidermek için oldukça dikkatli davranmanız gerekiyor. Çünkü Proteinler vücudumuzun büyümesi ve gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda Proteinler vücudumuzun onarımı sırasında büyük rol oynamaktadır. Kas yapmak isteyen sporcuların Protein konusuna oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir. Fakat Protein alırken Karbonhidrat değerlerinizi de mutlaka dikkate alın. Çünkü Karbonhidrat ve Protein dengesini kuramadığınız takdirde vücudunuzdaki proteinler enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Sporcuların ya da düzenli egzersiz yapanların tercih edebileceği protein kaynakları:

Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları

Kırmızı et

Somon ve ton balığı gibi balıklar

Süt, yoğurt, kefir, peynir gibi süt ürünleri

Kurubaklagiller

Yumurta

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.