OzelKadin.Net

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Olur Mu ?

60
31 Ağustos 2020 - 0:03
Sezaryen sonrası vajinal doğum yapmak mümkün olmuştur.  Eskiden ilk doğumunu sezaryen doğum ile yapan bayanların daha sonraki doğumları da sezaryen doğum ile yapılmakta idi. O zamanın şartlarında olası rahim yırtıklarına yapılacak çözümler an itibari ile yetersizdi. Zamanla bu durum sezaryen sonrasında vajinal doğum yapanlarda korkulanın aslı gibi çok aşırı bir riskin görülmediği ortaya çıkmıştır ve bu durum uzman bir doktorun kararı doğrultusunda uzman bir hastane imkanları ile ancak yapılabilmektedir.

Sezaryenden Sonra Normal Doğumda Risk Var Mı?

Sezaryen sonrası vajinal doğum yapılması cerrahi işlemler uygulanmadığından dolayı daha kısa sürede ayağa kalkabilmektesiniz. Sezaryen doğumlarda en fazla durumunuza göre 3 ya da 4 doğum yapılabilmektedir. Normal doğumda ise böyle bir sınırlama olmaması sezaryenden sonra kesi istemeyen bayanlar için normal doğum hem kesi açısından hem daha fazla doğum yapabilme açısından avantajlıdır. Sezaryen sayısı arttıkça yakındaki organlarda, mesanede ve bağırsakta yaralanmaların, plasentanın aşırı kanamasının ve kan kayıplarının artması ile birlikte rahmin alınmasına kadar giden boyutlarda artmaktadır. Sezaryen sonrası vajinal doğumda en korkulan durum rahmin yırtılması durumudur.

 

[affiliate_news id=”8807″]

 

Sezaryen doğum esnasında rahme kesi uygulandığından dolayı bu kesiden dolayı rahim doğum sancılarına dayanamayabilir ve yırtılabilir. Atılan kesiden sonra iyileşme sürecinde olan rahim dokusu hassaslaştığından dolayı böyle bir yırtılma riski vardır. Bu risk çok yüksek bir oranda olmadığından dolayı sizi takip eden doktorunuz tarafından herhangi bir zarar gözlemlenmedi ise normal doğum yapabilirsiniz. Sonraki doğumun normal olduğu doğumlarda doğumdan dolayı oluşan risklerden dolayı doğumunuzu çok iyi bir hastanede uzman bir doktor tarafından yapılmasında fayda vardır. Sezaryenden sonra doğum seklinizde değişiklik yapmadan önce doktorunuz tarafından daha önceki kesi tipinin kontrolü yapılmalıdır. Eskiden rahme yukarıdan aşağıya doğru bir kesi uygulandığından dolayı yırtılma yüksek olduğundan dolayı normal doğum kesinlikle önerilmezdi. Fakat günümüzde kesiler yatay kesi olduğundan dolayı yırtılma riski düşük olduğundan dolayı doktorunuz uygun görürse normal doğum yapabilirsiniz.

Sezaryen doğumdan sonra 2. Doğum için 12 aydan uzun bir sürenin geçmesi olması gerekmektedir. 12 aydan daha kısa bir süre var ise annede rahim yırtılması ve ciddi komplikasyonlar oluşmasından dolayı normal doğum yapması riskli olabilmektedir.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yasaklar geri geldi!!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bakan Az Önce Açıkladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İzmir’de deprem oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şiddetli deprem oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kötü Haber Korkulan Oldu
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.