OzelKadin.Net

Sağlıklı Bir Şekilde Sahurda Beslenmenin Yolları Nelerdir?

102
18 Nisan 2019 - 8:41
Oruç, İslam dininin temel ibadetlerinden birisi Ramazan ayında gerçekleştirilmektedir. İmsak vakti gelmeden oruç ibadetini yerine getirecek kişilerin yediği yemeğe sahur adı verilir. Sahura kalkmadan kimi kişiler oruç tutmayı tercih etseler de bu insan sağlığı açısından oldukça yanlış ve zararlı bir uygulamadır. Gün henüz doğmadan yapılan bir kahvaltı gibidir sahur. Kahvaltı yapmadan başlanan bir gün nasıl doğru değilse orucu sahur yapmadan tutmak da zorlayıcı ve bir o kadar da doğru değildir. İftar ve sahur arasında uzun geçecek saatler düşünüldüğünde, sahura mutlaka kalkılıp, besinleri uygun bir şekilde tüketilmeli ve iftar saatine kadar susuzluğa ve açlığa vücudu hazırlamak gerekir.

Önemli diğer bir ayrıntı ise sahur yapmak kadar sahurda ne tüketeceğinizdir. Boş yere kalori sağlayacak düzensiz bir sahur sofrası  gibi yeterli enerjiyi gün içi aktiviteleriniz için sağlayamayacağından enerjisiz oruç süresi geçirmenizi ve sağlığınızın olumsuz etkilenmesine ciddi anlamda sebep olacaktır. Oruç sürecini bu sebeple sağlıklı bir şekilde geçirmek için doğru besinler tüketmek ve sahur yapmak ilk kuraldır.

Bol sıvılar ve hafif gıdalar tüketilmeli, sahur sofrasında mutlaka dikkate alınmalı

Bir nevi sahurun erken kahvaltı olduğunu söylemiştik. Sahur sofrasında tercih edeceğiniz besinler bu sebeple kahvaltı türü besinler yani hafif olmalı. Hem hafif beslenip bu sayede hem de uzun süre tok kalabilirsiniz ve en önemli günün öğünü olan kahvaltıyı da ihmal etmemiş olursunuz. Özellikle sahur sofralarında kızartma, hamur işi ya da aşırı şeker içeren gıdalardan uzak durmalısınız. Yeni fırından çıkmış sıcak bir böreğe kimse hayır diyemez ancak bunu yalnızca tüketmeniz sizi karbonhidrata gereksiz boğar, kan şekerinizi kana çok hızlı karışacağı için çabucak düşürür ve saatler önce fitar gelmeden enerjinizin tükenmesine ve çok fazla acıkmanıza sebep olur. Kendinizi ara ara ödüllendirmek için taze bir poğaça ya da bir parça börek tercih edebilirsiniz ancak bunları da yanında mutlaka, zeytin çeşitleri, peynir çeşitleri domates, taze mevsim yeşillikleri (dereotu, taze nane, maydanoz gibi), salatalık ve sıvıyı bol almalısınız. Temel elbette sıvı alımında bol su içmektir anca ilave şeker etmeden hazırlayacağınız kompostolarla da destekleyebilirsiniz.

 

Kuruyemişlere de mutlaka sahur sofrasında yer ayrılmalı

Elbette sahurda kuruyemiş yemekten kastımız tuzlu fıstık ya da çekirdek çitlemek değil, kavrulmamış sağlıklı kuruyemişlerle bunun yerine beslenmenizi desteklemeli ve sahur sofranızı zenginleştirmelisiniz. Gün boyu Vücudunuzun ihtiyacı olacak mineraller ve vitaminleri kuruyemişlerin sağlıklı olanlarından alabilirsiniz. Bunlara örnek verecek olursak; fındık, ceviz, kavrulmamış tuzsu badem gibi sağlıklı tüketilebilir kuruyemişleri tercih edebilirsiniz. Aç ve uzun süre susuz kalacağınız için ayrıca kabızlık ihtimaline karşılık önlem olarak da kuru kaysıyı ya da kuru inciri birkaç adet olmak şartıyla tüketebilirsiniz.

Olmazsa olmazlardan biri de yumurtadır

Protein kaynağı hayvansal olarak en zengin kaynaklarından biri olması ve uzun süre tok tutması sebebiyle yumurta, mutlaka sahurda tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir.  Fazlasıyla sizi gün boyu susatacak pastırmalı ya da suculu değil, yumurtayı zenginleştirilmiş ek besinleriyle omlet ya da haşlanmış şekilde tercih etmelisiniz. Mantarlı, dereotlu, beyaz peynirli, biberli ya da sebzeli (ıspanak, kabak vb.) ek besinlerle destekleyebileceğiniz omletleri tercih edebilirsiniz. Yağı, omleti hazırlarken çok az miktarda kullanmalısınız.

Şarküteri ürünlerinden uzak durulmalı

Sosis, sucuk, salam, pastırma gibi sahur sofrasında uzak durmanız gereken şarküteri ürünlerinden bir kaçıdır. Genel itibariyle bu ürünler sağlığınız açısından faydalı olmadığı gibi, açlık saatleriniz uzun süreceği için size fayda sağlamayacak barındırdıkları diğer maddeler ve baharatlar sebebiyle aksine susuzluk hissinizi arttırır ve çeşitli mide sorunlarına yol açarlar.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.