OzelKadin.Net
Ramazan Bayramı Tatili 9 Gün Mü Oldu Merak Uyandırdı! 2022 Ramazan Bayramı Birleşecek Mi?

  • 24 Nisan 2022
  • Ramazan Bayramı Tatili 9 Gün Mü Oldu Merak Uyandırdı! 2022 Ramazan Bayramı Birleşecek Mi? için yorumlar kapalı
  • 9.446 kez görüntülendi.
Ramazan Bayramı Tatili 9 Gün Mü Oldu Merak Uyandırdı! 2022 Ramazan Bayramı Birleşecek Mi?
Ramazan ayının başlamasıyla birlikte her yıl çalışanlarının kafasında bir soru işareti olan bayram tatili sorusu da gündeme gelir oldu. Bayram tatilini şehir dışında geçirecek olan vatandaşlar, tatilinin süresini merak ile araştırırken; Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı bayram takvimini göre tatil günü de belli oldu. İşte detaylar…

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte her yıl çalışanlarının kafasında bir soru işareti olan bayram tatili sorusu da gündeme gelir oldu. Bayram tatilini şehir dışında geçirecek olan vatandaşlar, tatilinin süresini merak ile araştırırken; Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı bayram takvimi, bayram tatilinin dokuz güne kadar uzayabileceğini akıllara getirdi. Öte yandan vatandaşların merakla beklediği bayram tatilinin süresi bayrama gitgide yaklaşırken, netleşmeye başladı. Peki, Ramazan Bayramı tatili 9 gün mü oldu? 2022 Ramazan Bayramı birleşecek mi, uzatıldı mı? İşte, detaylar…

Ramazan Bayramı Tatili 9 Gün Mü Oldu?

Her yıl tüm İslam alemi tarafından büyük bir coşku ile karşılanan Ramazan ayı, 2022 yıl için de başladı. İlk sahurlar ve iftarlar yavaş yavaş geride bırakılırken; çalışan vatandaşın ve turizm sektörünün en çok merak ettiği sorulardan birisi Ramazan Bayramı’nın tatil süresi oldu.

Peki, Ramazan Bayramı tatili 9 gün mü oldu? Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Ramazan Bayramı’nın arefe günü 1 Mayıs tarihine denk gelirken; Ramazan Bayramının 1. günü 2 Mayıs Pazartesi, Ramazan Bayramının 2. günü 3 Mayıs Salı, Ramazan Bayramının 3. günü ise 4 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor. Henüz bir açıklama gelmemiş olan Ramazan Bayramı tatil süresi için hafta sonu ile birleştirip, birleştirilemeyeceği de merak konusu haline gelmiş bulunuyor.

2022 Ramazan Bayramı Birleşecek Mi, Uzatıldı Mı?

Nisan ayının sonunda son bulacak olan Ramazan ayının ardından kutlanacak olan Ramazan Bayramı, şimdiden neşesini ve coşkusunu evlere getirmeye başladı. İftar sofralarından teravih namazlarına kadar birlik, beraberlik ve dayanışma olgularını artırması nedeniyle hem dini hem de toplumsal açıdan önemli sayılan günlerin başında gelen Ramazan Bayramı’nın kutlanacağı günler de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hicri takvimden miladi takvime çevirerek gerçekleştirdiği hesaplamalar sonrası ortaya çıktı.

Peki, 2022 Ramazan Bayramı birleşecek mi, uzatıldı mı? Şu an için üç iş günü olarak kayda geçmiş olan Ramazan Bayramı tatilinin uzatılıp uzatılmadığına dair herhangi resmi bir açıklama gelmedi. Önümüzdeki günlerde açıklamanın hükümet yetkilileri tarafından yapılmasının olası olduğu konuyla ilgili olan kulis bilgiler arasında yer aldığı ve Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması konusunda özellikle turizm sektöründen bir beklenti olduğu öğrenildi.

BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

Ramazan Bayramı tatili 1 Mayıs pazar günü başlamaktadır. Arife olduğu için yarım gün tatildir. Daha sonra Ramazan Bayramı’nın 1. günü pazartesi başlamaktadır ve çarşamba sonlanır. Yani pazar gününden çarşambaya kadar sürmektedir.

Ramazan Bayramı  2-3-4 Mayıs tarihlerine denk geliyor. Tatilin 9 gün sürmesi için 5 ve 6 Mayıs’ın resmi tatil veya idari tatil ilan edilmesi gerekiyor. Fakat bayram tatilinin 9 gün olup olmayacağı konusunda resmi bir açıklama yapılmadı.