OzelKadin.Net

Pelvik Kaslarını Geliştirmek İçin Kegel Egzersizleri

61
10 Temmuz 2020 - 0:38
Pelvik kaslarını güçlendirme amacıyla yapılan kegel egzersizleri, hem erkekler de hem de kadınlarda son derece etkili sonuçlar doğurmaktadır. Pelvik kaslarını güçlendirme erkek bireylerde, erken boşalma ve prostat gibi başlıca görülebilen rahatsızlıkların tedavisi içerisinde sıkça kullanılan ve etkili olan bir egzersiz yöntemidir. Bu egzersiz kadınlarda ise vajinismus problemi ve hamilelik öncesi ve sonrası zorlanan pelvik kaslarının esnemesinde ve rahat hareket edebilme imkanı sunabilmesi için tercih edilmektedir.

Pelvik kaslar, pelvik kemiğinin alt kısmında bulunan ve üreme organlarını tutan yumuşak dokular ve kaslar bütününden oluşmaktadır. Özellikle kadınlarda rahim ve mesaneyi de bir arada tutmasından dolayı, hamilelik döneminde yapılan kegel egzersizleri hamilelik sonrası kilo alma eğilimini ortadan kaldırmasıyla bilinmektedir. Kegel egzersizleri esas olarak, pelvik kaslarının tamamen gelişebilmesi iççin basit ama etkili yöntemlerle sıkıştırıp bırakma egzersizi olarak tanımlanabilmektedir.

Pelvik kaslarının gelişmiş olmasının bilinen en önemli faydalarından biri de cinsel ilişkiden zevk alınmasını büyük oranda arttırmasıdır. Erkeklerde kegel egzersizleri, penise gitmekte olan kan akışını daha etkin bir hale getirerek daha uzun bir ereksiyon süresi ve daha etkili sertleşme imkanı sunmaktadır. Bu sayede cinsel birleşmeden alınan haz arttığı gibi özgüven konusunda da son derece etkili olmaktadır. Kadınlarda ise kegel egzersizleri, vajen kaslarının güçlenmesi ve aynı erkeklerde olduğu gibi bölgede kan akışı etkili bir şekilde arttırdığından dolayı, alınan cinsel hazzı ciddi oranda arttırmaktadır. Ayrıca daha etkili bir orgazm yaşanmasına sebebiyet vermektedir.

Kegel Egzersizleri Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kegel egzersizi yapıyorum” demeden önce dikkat edilmesi gereken bazı konular mevcut olup, daha sonra egzersizlere başlanmalıdır. En doğru kegel egzersizi için öncelikle üzerinde çalışacağınız kas grubunu doğru şekilde bulmak son derece önemlidir. Çok karşılan bir durum olarak, amatörce kegel egzersizi yaparken birçok kişi doğru kası bulamamakta ve hatalı olarak uyluk ve karın kaslarını çalıştırmaktadır.

[affiliate_news id=”1675″]

Doğru kası bulabilmek için hem kadın hem de erkeklerde genel yöntem olarak mesane boşaltımı kullanılmaktadır. Bu yöntemde idrarınızı hızlı bir şekilde boşaltırken birden geri çekin.  Bu işlemi bir kaç kere tekrarladıktan sonra gerilme hissettiğiniz kas üzerine çalışılması gereken doğru kastır. Ancak işlem hemen yapılıp bırakılmamalıdır. Gerçek kasılmadan tam emin olana kadar birkaç kez tekrarlanmalıdır.Kadınlarda ise sadece idrar yöntemi değil başka bir yöntemde mevcuttur. Vajinaya parmak yerleştirilerek idrarın tutulması sırasında parmağın temas ettiği yerdeki kasları sayılarak doğru kası bulunabilir.

Egzersiz sırasında ise mesanenin tamamen boşaltılmış olmasına dikkat edilmelidir. Sürekli bir kasma ve gevşetme eylemi olduğu için kendinizi çok kasmamaya dikkat edin. Olası kramp riskleri oluşabilir. Egzersizi düzenli uygulamaya ve günde 3 defa tekrarlamaya da dikkat edilmelidir. Aksi halde etkili bir sonuç alınamaz. Sadece doğru kası bulmak için idrar sertçe bırakılıp tutulmalıdır. Başka bir durumda kesinlikle bu yöntemi uygulanmamalıdır.

Pelvik Taban Kasları Neden Zayıflar

Pelvik taban kasları neden zayıflar konsunda birçok seçenek mevcuttur. Pelvik taban kaslarının zayıflaması ise pek çok önemli hastalığa sebebiyet verebilir. Yaşın ilerlemesi kasın zayıflamasının sebeplerinden biridir. Yaşlandıkça kaslarda meydana gelen etkin olmama durumu zayıflığa sebebiyet verir.

Çok fazla doğum yapma durumu da kaslarda zayıflamaya sebep olur. Doğum sayısı arttıkça riskte o kadar artmaktadır. Ayrıcı uzun süren bir doğum süresi de kasların zayıflamasına sebep olan önemli bir faktördür. Bu durumun önüne geçmek için hamilelik döneminde kegel egzersizi yapılması kesinlikle tavsiye edilmektedir.

Tüm bunların yanında; sürekli kabızlık, tuvalette uzun süreli oturma, aşırı kilo, kazalar, sürekli ağırlık çalışma ve sürekli öksürük durumları da taban kaslarının zayıflamasına da sebep olmaktadır.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.