Kapat

Ödem Attıran Çay Tarifleri

ödem Attıran Çay Tarifleri

Ödem, vücutta bulunan damarlardan dokulara sızan fazla sıvıların neden olduğu şişliklere verilen isimdir. Ödem vücutta her dokuyu etkilese de özellikle el, ayak, bacak, kol ve ayak bileklerinde görülmektedir. Hamilelik, ilaçlar, enfeksiyonlar ve farklı bir çok sağlık sorunu ödem oluşumuna neden olabilmektedir. Ödeme neyin neden olduğunu anlamak için doktorlar hastaların şikayetlerini ve tıbbi geçmişini incelemelidir. Şiddetli ödem oluşumlarını tedavi etmek için bir takım ilaçlar kullanmak gerekmektedir. Hafif ödem oluşumları ilaç tedavisine gerek olmadan, kendi kendine geçebileceği gibi kişiler evde kolaylıkla yapabileceği ödem attırıcı içecek kullanarak bu oluşumların önüne geçebilmektedir. Vücudunuzda çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen ve sizi rahatsız eden şişkinliklerden kurtulmak için uygulayabileceğiniz ödem attıran çay tariflerini şu şekilde sıralayabiliriz.

-Elma Limon Çayı : Elma limon çayı, metabolizma hızlandırıcı etkisinin yanı sıra ödem atımına ve yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Elma limon çayı yapmak için 1 adet limon, 1 adet tarçın kabuğu, 1 adet elma, 1 tatlı kaşığı karabiber ve 1 litre su kullanmanız gerekmektedir. Elma ve limonu dört parçaya ayırdıktan sonra tüm malzemeleri bir tencerede kaynatarak gün içinde tüketmeniz ödem atımına yardımcı olacaktır.

-Nane ve Ihlamur Çayı : Nane ve ıhlamur bitkilerinin metabolizmayı hızlandırma etkisi bulunmaktadır. Ödem attırıcı içecekler arasında en etkili olanlardan biride nane ve ıhlamur çayıdır. Ödem attırıcı bu çayı hazırlamak için yarım demet maydanoz, yarım demet nane, 1 adet limon, bir tutam ıhlamur ve 1 litre su kullanmanız gerekmektedir. Taze nane, ıhlamur, limon ve maydanoz bir litre suyun içinde kaynatılmalıdır. Daha sonra hazırladığınız bu karışımı süzerek sabah aksam aç karnına içmek ödem atmanıza yardımcı olacaktır.

-Tarçınlı Ödem Çayı : Tarçınlı ödem söktürücü çay, ödem söktürmenin yanı sıra kilo vermek isteyen kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Bu çayı hazırlamak için bir tutam mısır püskülü, bir tutam nane, 4 adet karanfil, 6 sap maydanoz, 1 poşet yeşil çay, 1 adet limon, 1 adet salatalık ve çeyrek demet taze nane kullanmanız gerekecektir. Mısır püskülü, kiraz sapı, karanfil, maydanoz sapı ve yeşil çayı koyup üzerine yarım litre kaynamış su dökerek demlenmeye bırakıyoruz. Demlenen ödem çayının içine tarçın, taze nane, dilimlenmiş limon ve salatalığı ekleyerek 2 saat buz dolabında bekleterek, gün içinde tüketmeniz gerekmektedir.

Nane Limon Çayı ve Faydaları

-Elmalı Adaçayı: Elmalı adaçayı içinde bulunan besinler mineral ve vitamin deposu olmasının yanı sıra, metabolizma hızlandırıcı etkisi ile ödem atılmasına da katkı sağlamaktadır. Bu çay için kullanılacak malzemeler 1 adet elma, 1 adet limon, 1 çubuk tarçın, bir tutam karabiber, 5 adet karanfil, 1 çay kaşığı biberiye, 1 çay kaşığı adaçayı ve bir litre su olacaktır. Tüm malzemeleri bir kabın içerisine koyarak kaynatıyoruz ve daha sonra süzerek soğumaya bırakıyoruz. Hazırlamış olduğunuz ödem attırıcı içecek, yemeklerden yarım saat önce bir bardak olarak tüketilmelidir.

Ödem Neden Olur ?

Ödem, vücutta bulunan küçük kan damarlarının sıvı sızdırması ve sızan sıvının damar çevresindeki dokularda birikerek şişmesine neden olmaktadır. Özellikle kalp, böbrek, karaciğer hastalarında daha fazla karşılaşılan ödem, vücuttaki fazla suyu tutan tuzun atılamamasından kaynaklanmaktadır. Bu tür ödem sorunu yaşayan kişilerin, mutlaka bir uzman hekime başvurmaları gerekmektedir. Çok uzun süre aynı pozisyonda kalmak, bazı ilaçların yan etkisi, çok fazla tuzlu yiyecek tüketmek, hamilelik ve adet öncesi dönemlerde de kişilerin vücudunda ödem oluşumları görülmektedir. Hafif ödem vakaları olarak adlandırılan bu oluşumlar, ödem attırıcı çay çeşitleri ile desteklendiğinde, kendi kendine kaybolabilmektedir.

Ödem Belirtileri Nelerdir ?

*Dokularda, özellikle kol, bacak ve ayak bileklerinde şişlik

*Oluşan şişlikler nedeni ile deride gerilme ve parlama

*Karın büyüklüğünün artması

*Şiş bölgelere baskı uygulandığında kısa süreli çukur oluşması

Ödem Attıran Yiyecekler Nelerdir ?

Ödem, belirli sebeplerden dolayı vücudun bazı bölümlerinde su birikmesine neden olmaktadır. Özellikle hamilelik döneminde, uzun süre ayakta kalınması sonucu ve kadınların adet dönemlerinde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Hafif ödemler büyük bir sorun oluşturmasa da, yinede göz ardı edilmemelidir. Birçok besin ve ödem attırıcı bitki bu rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ödem attırıcı besin ve bitkiler şu şekilde sıralanmaktadır.

-Yoğurt: Yoğurdun içinde bulunan probiyotik bakteriler, ödemin vücuttan hızlıca atılmasını sağlamaktadır.

-Ananas: Ananas bol lifli bir meyve olması nedeniyle, ödem atma konusunda kişilere yardımcı olacak en ideal meyvedir.

-Nar: Bağışıklığın güçlenmesinde büyük bir etkiye sahip olan nar, antioksidan bakımından zengin olması sayesinde vücutta ödem oluşumunu engellemektedir.

-Maydanoz: Sayısız birçok faydası bulunan maydanoz, sabahları bir kase tüketildiğinde vücut şişkinliğinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın