OzelKadin.Net

Mucize Baharat Tarçın ve 8 Önemli Faydası

354
03 Temmuz 2020 - 22:16
Tarçın baharatı ana vatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan aromatik kokulu bir ağaç cinsinden elde edilir. Kokusu ve aromasıyla mutfaklarımızda önemli bir yeri vardır. Yemeklerde, tatlılarda ve içeceklerimizde oldukça sık kullanılır. Lezzeti dışında fonksiyonel bir besindir ve sağlığımızı geliştirmek için birebirdir. Tarihine bakarsak tarçın orta çağdan itibaren pek çok dönemde ilaç olarak kullanılmıştır.  Peki mutfaklarımızda bu kadar büyük bir yere sahip olan tarçının vücudumuza ne gibi faydaları vardır? İşte tarçının 8 önemli faydası.

1. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Diyetisyenlerin kilo vermek isteyen kişilere en büyü tavsiyesidir tarçın. Sindirim sistemimizdeki diğer besinlerin parçalanmasına yardımcı olur. Besinlerin uzun süre midede kalmasını sağlar böylelikle tokluk hissi verir, açlık hissini bastırır. Kan şekerini düzenler şeker ihtiyacını önler tatlı krizlerinden uzak durmamızda bize yardımcı olur. Diyet yapan kişilere doğal destek sağlar.

2. Antioksidan Deposudur

Tarçın büyük bir antioksidan deposudur, baharatlar içerisinde en yüksek antioksidan içeren yedinci bitkidir. En güçlü antioksidaan bileşenlerinden flavonoidler, polifenol ve fenolik asit tarçın baharatı içerisinde bolca yer almaktadır. Bu bileşenler serbest radikallere karşı koruyucu görevi görür ve pek çok kanser hücresinin oluşmasını önler. Aynı zamanda içerdiği yüksek antioksidan sayesinde yaşlanmaya karşıtı doğal bir çözümdür.

3. Doğum Yapan Annelere Takviye Sağlar

Doğum yapmış emziren anneler için tarçın güvenle kullanabilecekleri nadir bir baharat türüdür. Çünkü bazı baharat türleri hem annede hem de bebekte gaz problemine sebep olur. Beden sağlığını güçlendirdiği gibi aynı zamanda süt üretimine de yardımcı olmaktadır.

[affiliate_news id=”11516″]

Alerjik etkenleri olabileceği için tüketildikten bir iki gün sonra kendinizin ve bebeğinizin sağlığını takip etmeniz gerekebilir. Herhangi bir reaksiyon görülmezse rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz.

4. Kalp ve Damar Hastalıklarına Tarçın

Kardiyovasküler olarak da bilinen kalp ve damar hastalıkları dünyada en çok ölüme sebep olan hastalıklardır. Gen yatkınlığı ve diyabet hastalığı, kalp ve damar hastalıkları için risk grubunu oluşturmaktadır. Tarçının faydaları arasında bu iki risk için bir koruyucu görevi gören mucizevi bir baharattır. Diyabet hastalarında 1 gram tarçın kullanımın kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur ve insülin direncini düşürdüğü gözlemlenmiştir.

5. Alzheimer ve Parkinson Hastalıklarına Karşı

Tarçının Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklarının ilerlemesini engellediği bazı durumlar görülmüştür. Alzheimer sebep olan tau proteininin beyindeki üretimini tarçının etkilediği bazı bilimsel çalışmalarda görülmüştür. Tarçın hafıza destekleyen bir takviye olarak da görülebilir. Parkinson hastalığında ise vücut motor sistemini, kas çalışmasını ve nöronların korunmasına yardımcı olur. Vücudun ve kasların yatışmasını sağlar.

6. Enfeksiyonlara Karşı Koruma

Tarçın baharatı orta çağdan itibaren ilaç olarak kullanıldığı görülmüştür. Bronşit ve öksürük tedavilerinde tarçın ilaç olarak hastalara veriliyordu. İçinde daha önce bahsettiğimiz bileşenler (flavonoidler, polifenol ve fenolik asit) sayesinde bakteriler, virüsler ve çeşitli mikrop sebebiyle oluşan enfeksiyonlara karşı savaşır. Aynı zamanda vücudu korur ve iyileşme sürecinin hızlandırır.

7. Kemik Sağlığı İçin Birebirdir

Tarçının faydaları pek çok organa ve kaslara faydası olduğu gibi kemikler için birebirdir. Tarçın yüksek oranda kalsiyum içermektedir. Kemik oluşumunu sağlar ve güçlendirir, aynı zamanda bağ dokusunu iyileştirir. Çay olarak ya da detoks suyu şeklinde tüketilen tarçının kemik ağrılarına iyi geldiği de gözlemlenmiştir.

8. Diş ve Ağız Sağlığı İçin Tarçın

Tarçın ağız kokusunu engeller, bileşenleri ise diş minesini korur ve yenilenmesini sağlar. Bazı bilimsel gözlemlerde tarçının içindeki bileşenlerin diş çürümesine engel olduğu görülmüştür. Ağız enfeksiyonlarına sebep olan bakteriler içinde koruyucu görevi görür ve onlara karşı savaşır. Ağız enfeksiyonları aynı zamanda ağız kokusuna da sebep olduğu için aynı zamanda ferah bir nefes tarçının faydaları arasındadır.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.