OzelKadin.Net

Maskülen Giyim Nedir? Maskülen Tarz Nasıl Yakalanır?

108
08 Haziran 2020 - 19:44
Maskülen nedir sorusu kendi tarzını yakalamak isteyen her kadının kafasında oldukça soru işareti bırakan bir konudur. Maskülen tanım itibari ile erkek tavırları veya erkek giyim tarzı üzerine oluşturulmuş bir kavramdır. Günümüz moda anlayışının değişmesi ile erkek ve kadın giyim tarzları birbirine yakınlaşmaya başlamış ve bol pantolon veya geniş kesim tarzlar ile kadınlarında maskülen tarz giyimleri ön plana çıkmıştır.

Maskülen giyim erkek kıyafetlerinin kadınlara uygun şekilde tasarlanması şeklinde de ifade edilebilir. Kravat seçimi, kısa saç sitili veya ceket tercihi ile maskülen tarz oluşturulmaya çalışılmaktadır. Maskülen giyimin arkasından kadınlara özgü davranışların daha net yansıtılabildiği feminen giyim tarzını da açıklamakta fayda var.

Feminen nedir sorusuna yanıt olarak ise kadınsı davranışlar, hal ve hareketler olarak tanımlamak mümkündür. Feminen tarzı her ne kadar kadınlara özgü bir durum olsa da son yıllarda gerçekleşen moda anlayışı ile bu tarz da erkeklere uyarlanmıştır denilebilir. Giyim tarzı insanların kendilerini ifade etmelerinin en kolay yoludur. Gerek erkek giyimi gerekse kadın giyimi üzerinde yapılan çalışmalar oldukça çeşitlenmiş bulunmaktadır.

Maskülen Tarz Nedir?

Maskülen tarz her ne kadar eril giyimini çağrıştırıyor olsa da kadınların oldukça tercih ettikleri giyim tarzıdır. Maskülen nedir sorusuna yukarıda cevap verilmişti. Şimdi maskülen tarz nasıl yakalanır veya nasıl oluşturulur sorusuna yanıt aramak gerekir. Maskülen tarz denildiğinde akla birçok akım gelmektedir. Centilmen maskülen tarz, romantik maskülen tarz veya renkler ile kombine edilen maskülen tarz gibi birçok giyimi de mevcuttur. Kadınların kendisini en rahat hissettikleri tarzı yakalamaları, kendilerini gerçekleştirmeleri açısından önem taşımaktadır.

Maskülen giyim olarak da bilinen bu tarz içerisinde; ayakkabı seçiminden saç sitiline kadar hatta yüze yerleştirilen ifade bile oldukça önemlidir. Romantik maskülen tarzını seçen kadınların renk seçimlerinde açık renkleri tercih ettiği daha yüzlerinde daha yumuşak bir ifade olduğu görülmektedir. Centilmen maskülen tarzında ise koyu renklerin hâkim olduğu ve saç sitilinin ise daha iddialı durduğunu söylemek yanlış olmaz. Fakat kadınların feminen tarzından da vazgeçmedikleri görülmüştür. Feminen nedir veya feminen tarz nasıl yakalanır sorularına ilerleyen bölümlerde yanıt verilecektir.

Maskülen Tarz Nasıl Oluşturulur?

Maskülen nedir sorusuna yanıt bulmadan maskülen tarz oluşturmak pek de mümkün olmaz. Çünkü maskülenlik daha çok erkeklere özgü bir davranıştır algısı bulunmaktadır. Bu algıyı kırmak için her ne kadar çaba harcansa da giyim tarzına yerleştirilmeden bunu başarmak pek mümkün olmayacaktır. Maskülen giyim tarzını oluşturmak için bazı şartları yerine getirmek gerekir demek abartılı bir ifade olmaz. Çünkü bu tarz da köklü değişimler yapmanız gerekebilir. Saç sitiliniz, ayakkabı tercihiniz veya gündelik hayatta kullandığınız giysileriniz terk etmeniz gerekebilir.

[affiliate_news id=”9431″]

 

Maskülen tarz denildiğinde akla gelen genelde takım elbise veya erkek giyim türevleri gelmektedir. Fakat sadece kot pantolon ve tişört ile de maskülen tarzı yakalamak mümkündür. Ayakkabı tercihini burada önemli olmaktadır. Sokaklara kadar taşan maskülen tarzı aslında herhangi bir kalıba oturtmak oldukça güç bir durumdur. Spor maskülen tarzı veya günlük maskülen tarzı gibi seçeneklerde ortaya çıkınca bu konuda keskin çizgiler oluşturmak bir hayli zor duruma gelmekte.

Maskülen tarzın neredeyse zıttı olan feminen tarz ise tamamen hayal gücünüze kalmış bir durumdur. Feminen nedir veya feminen tarz nasıl oluşturulur diye soruyorsanız şu şekilde açıklamak mümkündür. Feminen giyim tarzı kadının varoluşundan bu yana kullanmış olduğu giyim tarzıdır. Fakat hızla gelişen dünya da moda akımı çerçevesinde farklı kalıplara oturtulmuş olsa feminen giyim kadınların vazgeçmediği bir giyim tarzı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Feminen Giyim Mi Yoksa Maskülen Giyim Mi ?

Maskülen tarz ve feminen tarz arasında oldukça keskin çizgiler bulunmaktadır. Maskülen nedir veya maskülen giyim tarzı hakkında yukarıda bulanan başlıklarda bilgi verildi. Burada feminen nedir veya feminen giyim tarzı nasıl oluşturulur sorularına yanıt verilecektir. Feminen kelime anlamı olarak kadınsı hal ve hareketler olarak tanımlamak mümkün. Fakat moda anlayışı içerisinde feminen tarz kadına has bir durum olarak görülmektedir.

Feminen veya maskülen tarz hakkında seçimde bulunmak oldukça zor bir durumdur. Her ikisi de farklı alanlara hitap etmekte, farklı kişilik özelliklerini yansıtmaktadır. Eğer karakteriniz baskın özellikleri barındırıyorsa maskülen tarz tercih edebilirsiniz.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.