OzelKadin.Net

Koronavirüs’ün Çocuklar Üzerindeki Etkisi

99
20 Mart 2020 - 20:33
Çin’in Shenzhen eyaletinde yapılan bir araştırmaya göre koronavirüs bulaşan 391 vakayı inceleyen bilim adamları koronavirüse yakalanma oranlarına bakıldığında çocukların koronavirüse yakalanma oranı yetişkinlere göre daha düşük olduğu anlaşılmıştır. Covid-19 bulaşan bazı çocukların hiçbir hastalık belirtisi göstermeden iyileşirken bu sürede yetişkinlere koronavirüs bulaştığı gözlemlenmiştir.

Uzmanlara göre çocuklar daha sağlıklı akciğerlere sahip olduğu için Koronavirüs `ün ( Covid-19 ) pinömaniye dönüşme riski düşüyor. Çocukların bağışıklık sisteminin koronavirüsle mücadelede yetişkinlere göre daha etkili olduğu tespit edilmiştir.

0-9 yaş aralığında Covid-19 kaynaklı ölüm henüz gerçekleşmedi. 10-19 yaş arası ölüm oranı ise % 0,2 olarak gerçekleşti. Okullar salgınla mücadele kapsamında kapatılması virüsün çocuklar aracılığıyla yetişkinlere bulaşmasını önlemek içindi.

Çin’de 723 kişiyi öldürüp 24 bin kişiye bulaşan Koronavirüs salgını hakkında bilim adamları hummalı bir çalışma başlattı. Hastalığın en büyük gizemi ise neden bu kadar az çocuğun hastalandığıydı.

New England Tıp Dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre çocukların enfekte olma olasılığının daha düşük olabileceği, enfekte olursa, yetişkinlerden daha hafif semptomlar gösterebileceği açıklandı.

Yale Tıp Fakültesinde bulaşıcı hastalık profesörü olan Richard Martinello, Business Insider’a şu açıklamaları yaptı: “Gördüğümüz kadarıyla belirsiz olan bir nedenden dolayı, koronavirüsün özellikle yetişkinleri etkilediği görülüyor.” dedi. Profesör Martinello; “Çin’den bugüne kadar çıkan raporlardan bazıları çocuk hastanelerinden değil yetişkin hastanelerinden geliyor, bu yüzden henüz bu verileri görmüyor olabiliriz.”

Johns Hopkins Üniversitesinden bir epidemiyolog ve pediatri profesörü olan Aaron Milstone bu konu hakkında “Çocukları koruyabilmek önemli, pediatrik nüfusa nüfuz ederse, bu salgın daha da artırabilir.” dedi.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.