OzelKadin.Net

Kırışıklıklar için Ayva Çekirdeği Maskeleri

48
17 Ağustos 2020 - 22:26
Ayvanın kendisi, çekirdekleri, kabuğu, hatta çiçeği ve yaprağı ayrı ayrı bin bir derde şifadır. Kısacası, kalorisi az olan ayva meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor.

Onun şifası hakkında eski insanlar bilgiliydi. Örneğin, eski dönemlerde Romalılar parfümleri de ayva çekirdeği ile zenginleştirirdiler. Şimdi ise en pahalı kremlerin ham maddesini ayva çekirdeği ve diğer bileşenlerden oluşturmaktadır. Onun için ayva çekirdeği güzellik sektöründe daha çok gençlik iksiri olarak bilinir.

Ayva antioksidan özelliği sayesinde cilt yaralarını ve lekelerini yok eder, aynı zamanda sivilceler için doğal ilaç görevi görmektedir.

Kırışıklıklar için maske

Cilde doğal botoks etkisi veren maske hazırlamak için 7-8 adet ayva çekirdeğini çıkartıp 1 bardak ılık suda, ağzı açık şekilde 1 gün tutun. Jöle gibi bir solüsyon olacak. Onu yüze, boyuna sürün ve 20 dakika cildinizde tutun. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu kırışıklıklar için maske cildi yumuşatır ve elastikiyetini onarır, kırışıklıkları azaltır. İyi sonuç için bu kırışıklar için maskeyi 20 gün süreyle düzenli kullanımı şarttır. Kırışıklıklar için maskede su yerine gül suyu da kullanabilirsiniz. Elbette, bu daha iyi etkiyi verir.

Solgun ve kırışmış ciltler için ayva maskesi

Ayva dilimleri ile yüzü silmek kırışıklıklara ve ciltteki solgunluğu gidermek için ideal bir araçtır.

Yağlı cilt için ayva suyu

Olgun bir ayvayı rendeden geçirerek suyunu çıkarın. Bu suya pamuk batırarak cildinizi silin. Yağlı ciltler için mükemmel temizleyicidir. Ayrıca çillerin renginin açık şekilde açılmasını sağlar.

Temizleyici ayva maskesi

1 ayvayı rendeden geçirin, içine 1 yumurta akı ilave edip karıştırın, yüzünüze sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra yıkayın. Bu maske kırışıklıklar ve yağlı cilt tipine uygundur. Ayrıca cilt temizleyici, ferahlatıcı ve canlandırıcı etkisi vardır.

Yağlı saçlar için ayva maskesi

30 gram ayva çekirdeğinin üzerine 1 bardak su döküp 1 saat bekletin. Sonra zayıf ateşte kaynatıp süzün. Bunu sıcak-sıcak yağlı saçların dibine sürün. Saçlar kuruduktan sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi 1 hafta boyunca her gün yapmanız önerilir. Karışımı buzdolabında saklayabilirsiniz.

 

[affiliate_news id=”10912″]

 

1 adet büyük olgun ayvanın çekirdeklerini çıkarıp küp şeklinde doğrayın. Üzerine 2 bardak su döküp 5 dakika kaynatın ve soğumaya bırakın. Karışım soğuduktan sonra saçlarınız dibine masaj yaparak sürün. 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı şampuan kullanmadan durulayın.

Yanıklar için ayva

5 adet ayvanın çekirdeklerini çıkarın. Ağzı kapalı bir kavanozun içine çekirdekleri ekleyerek üzerine yarım bardak kaynar su dökün ve 5 dakika boyunca iyice çalkalayın. Bu karışımı yanıklara günde 1-2 kez uygulayın.

Ayva çekirdeğinin sağlığa faydaları

  • Ayva çekirdeği sadece güzellik sektöründe değil, sağlık sorunları ile ilgili de kullanılıyor. Öyle ki ayva çekirdeğinin bronşite, öksürüğe, mide ve bağırsak sorunlarına olumlu etkisi yadsınamaz. Ayva çekirdeği ciğerler de oldukça faydalıdır.
  • Ayva yaprağı ve çiçekleri soğuk alma ve mikroplarla ilgili rahatsızlıklarda kullanılabilir.
  • Çocuklarda görülen ishal sorununu ortadan kaldırıyor.
  • Ayva çekirdeği ağız yaraları ve kokusunu önlemede oldukça etkilidir.

Öksürük: Ayva çekirdeği elma çekirdeği ve bal ile birlikte karıştırıp macun halinde tüketirseniz ve su ile kaynatıp içerseniz, öksürüğü keser.

İdrar yolu iltihabı: Ayva çekirdeği kaynatıp suyunu şekersiz içmek idrar yolu iltihabına iyi etkilese de, aç karnına içmek önerilir.

Anemi: Ayva suyu üzüm kompostosu ile beraber, içildiği zaman kansızlık gibi sorunları yok ediyor. Ayvanın tüyleri kanayan yaraya konursa, kanamayı önler.

Yatıştırıcı banyo: Ayva yapraklarını kaynatıp suyunda banyo yapmak sinirleri sakinleştirir.

Susuzluk: Ayva serinletici özelliği ile hem susuzluğu giderir, hem de vücuda serinlik getirir.

Kalp: Hayvanın kendisi, kompostosu ve çekirdeği, bunları çiğ yemek kalp hastalıklarında en önemli besinlerdir.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.