Kapat

Ketojenik Diyet Listesinde Olması Gereken 9 Yiyecek

Ketojenik Diyet Listesinde Olması Gereken 9 Yiyecek

Ketojenik diyet günümüz dünyasının en popüler diyetlerinden birisidir. Yapılan araştırmalar sonucunda düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı diyetler kilo vermeye yardımcı olur. Araştırmalar sonucunda bu diyet; şeker hastalığı ve epilepsiye karşı iyileştirici olduğu ortaya çıkmıştır. Ketojenik diyet listesine göre birey günde 20-50 gr karbonhidrat almalıdır. 25 gr ince bir dilim ekmekte ortalama 14 gr karbonhidrat bulunur. Meyve ve sebze başta olmak üzere yenilen her besinde karbonhidrat bulunduğunu unutmayın.

Sağlıklı bir Ketojenik diyet listesinde şu yiyecekler bulunmalı:

  • Deniz Ürünleri: Balık ve kabuklu deniz canlı türleri Ketojenik diyet listesinin ilk sırasında yer alır. Özellikle somon balığında b vitamini, potasyum ve selenyum bol miktarda bulunur. Somon balığı karbonhidrat içermez. Karides ve yengeçte de karbonhidrat bulunmazken diğer deniz canlılarında karbonhidrat bulunur. 100 gr istiridye içinde 5 gr, midye içinde 7 gr, ahtapot içinde 4 gr, kalamar içinde 3 gr karbonhidrat bulunur. Haftada 2 kez balık tüketmeye özen gösterin.
  • Düşük Karbonhidratlı Sebzeler: İçinde nişasta olmayan sebzelerin kalorisi düşükken C vitamini açısından zengindir. Patates ve pancar gibi sebzeler nişastalı sebzeler olup içinde az miktarda karbonhidrat bulunur. Bu yüzden bu sebzeleri 1 porsiyondan fazla tüketmeyin. Sebzeler hücre hasarına neden olan serbest radikallere karşı vücudu koruyan güçlü antioksidanlar içerir. Lahana, brokoli ve karnabahar gibi sebzeler kalp hastalığına iyi gelir ve kanser riskini azaltır.
  • Peynir: Besleyici ve lezzetli olan peynirler karbonhidrat bakımından fakirdir. 28 gr kaşar içinde 1 gr karbonhidrat, 7 gr protein yer alır. 28 gr peynir içinde bir insanın günlük kalsiyum ihtiyacının % 20sini karşılar. Doymuş yağ bakımından zengin peynir zayıflamayı ve fit görünmeyi sağlar. Düzenli peynir tüketimi yaşlanma ile ortaya çıkan hafıza kaybını azaltır. Peynir protein, kalsiyum ve yararlı yağ asitleri bakımından zengindir.
  • Avokado: 100 gr avokadoda 9 gr karbonhidrat, 7gr lif bulunur. Avokado potasyum, mineral ve vitamin açısından zengindir. Yüksek potasyum içeren avokado Ketojenik diyete geçişi kolaylaştırır. Avokado, kolesterol ve trigliserit düzeylerini geliştirir.
  • Et ve Kümes Hayvanları: Et ve kümes hayvanları Ketojenik diyetin temel gıdasıdır. Bu gurup besinler karbonhidrat içermezken b vitamini, potasyum, selenyum ve çinko açısından zengin mineral içerir. Hazır yemle beslenen hayvanların eti yerine otla doğal beslenen hayvanların etini tüketmelisiniz.
Ketojenik Diyet ile Kilolara Elveda
  • Yumurta: Dünyanın en sağlıklı ve besleyici yiyeceği yumurtadır. 1 büyük yumurta içinde 1 gramdan az karbonhidrat ve 6 gramdan az protein yer alır. Bu değerlerden dolayı yumurtayı Ketojenik beslenme listesinde ilk sıraya koymalısınız. Yumurta doygunluk hissini arttırıp kan şekerini dengeler.
  • Hindistan Cevizi Yağı: Ketojenik diyet için mükemmel bir gıda olan Hindistan cevizi yağı orta zincirli trigliserit içerir. Hindistan cevizi yağı Alzheimer hastalarına ve beyin sinir sistemi hastalıklarına iyi gelir. Obez kişilerin kilo vermesine ve göbek yağlarını eritmesine destek olur. Günde 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi tüketen erkekler göbek bölgesinden ortalama 2,5 cm kaybeder.
  • Yoğurt ve Süzme Peynir: Yoğurt ve süzme peynir yüksek protein içeren sağlıklı bir besindir. Az miktarda karbonhidrat içeren yoğurt ve süzme peynir Ketojenik diyet listenizde mutlaka yer almalıdır. Yoğurt ve süzme peynir iştahı azaltır doygunluk hissini arttırır.
  • Zeytinyağı: Kalp sağlığı için oldukça faydalı olan zeytinyağı tekil doymamış yağ asidi bakımından zengindir. Bu yüzden kalp hastalığı riskini azaltır.

Bir cevap yazın