Kapat

Ketojenik Diyet Listesi İle Ayda 9 Kg Verin

Ketojenik Diyet Listesi İle Ayda 9 Kg Verin

Aç kalmadan kilolardan kurtulmak isteyenler için en ideal zayıflama yolu Ketojenik diyet yapmaktır. Bu diyet türü sadece kilo vermek için değil aynı zamanda kanser ve epilepsi tedavilerinde de kullanılıyor. Bu beslenme türünde ekmek, makarna, pilav, baklagil gibi karbonhidrat içeren yiyecekler minimum düzeyde tüketilir. Bu beslenme türünde yağ ve proteinler yer alır. Böylece vücut yağ yakmaya başlayarak kilo vermeye başlar.

Vücut enerji elde etmek için ilk önce karbonhidratları sonra yağları en son proteinleri kullanır. Yeterince karbonhidrat almasanız vücut enerji elde etmek için yağları kullanmaya başlar. Vücutta biriken yağlar kullanıldıkça vücut kilo vermeye başlar. Düşük karbonhidratlarla beslenmek kandaki glikoz miktarını azaltır. Bu da vücudun insülin direncini düşürür. Böylece vücudunuz yağ yakmaya müsait hale gelir. Vücut enerji elde etmek için karbonhidratları değil yağları ve proteinleri kullanır. Enerji elde etmek için yağlar kullanılırken keton adı verilen cisimler oluşur. Vücut glikoz yerine keton kullanmaya başlar. Bu süreç böyle devam ettikçe vücudun enerji elde etme mekanizması değişmiş olur.

Ketojenik Diyet Nedir 7 Günlük Ketojenik Diyet Listesi

Ketojenik diyet normal beslenme düzenine göre düşük miktarda karbonhidrat içeren diyet türüdür. Bu diyetin amacı vücudun enerji ihtiyacı için karbonhidratı değil sağlıklı yağları kullanmasını sağlamaktır. Bu diyet türü sağlıklı yaşam için gereklidir. Bu beslenme zayıflamayı sağladığı gibi birçok hastalığın oluşmasını önlediği ortaya çıkmıştır.

Ketojenik Diyet Çeşitleri

 • Standart Ketojenik Diyet (SKD): Gün içinde besinlerden % 5 karbonhidrat, % 20 protein, % 75 yağ içeriyorsa SKD tarzı besleniyorsunuz demektir. Karbonhidrat miktarı 20-50 gr, protein miktarı 40-60 gr, tüketilmelidir.
 • Döngüsel Ketojenik Diyet (DKD): Standart Ketojenik diyete göre daha esnek diyet türüdür. Haftanın 5 günü Ketojenik diyetle geçirdiyseniz kalan 2 günde karbonhidrat tüketebilirsiniz. İlk 5 gün SKD uygularken, diğer iki günde yüksek karbonhidrat yüklemesi yapmalısınız.
 • Hedefli Ketojenik Diyet (HKD): DKD diyet türüne benzer bir diyettir. Egzersiz yapan sporcular için tasarlanmıştır. Egzersiz günlerinde karbonhidrat içeren besinler alınır. Kandaki insülin değerinin artması her zaman zararlı değildir. Bu diyet performans açısından zorluk çeken, yorgunluk şikayeti yapan, fiziksel açıdan güçlenmek isteyen, düzenli spor yapanlar için uygundur.
 • Yüksek Protein Diyeti: SKD benzerlik gösterir. Protein oranı yüksek olan diyettir. İlk defa başlayacak olanlar için uygundur. Bu diyette yağ oranı % 60, protein oranı % 35 karbonhidrat oranı % 5 düzeyindedir.

7 Günlük Ketojenik Diyet Listesi Örneği

 •  (pazartesi) sabah kahvaltısında 2 tane suda pişmiş yumurta, 1 salatalık, 3 yeşilbiber, 50 gr kaşar ve avuç içi kadar pastırma tüketin. Ara öğünde 1 kâse yoğurt ile 50 gr kavrulmuş çiğ kabak çekirdeği tüketin. Öğlen yemeğinde bol zeytinyağlı tavuk salatası ve 1 kepçe sebze çorbası tüketin. Ara öğünde 2 dilim peynir ile 1 bardak ayran tüketin. Akşam fırında pişmiş tereyağlı somon balığı ve bol zeytinyağlı salata tüketin. Yatmadan önce 10 tane çiğ badem tüketin.
 •  (Salı) sabah 2 yumurtalı omlet, 2 kibrit kutusu keçi peyniri 1 tane domates tüketin. Ara öğünde 1 bardak keçi sütü ve 4 ceviz yiyin. Öğlen bol zeytinyağlı salata ve 5 köftenin yanında 1 bardak ayran için. Ara öğünde 4 çilek tüketin. Akşam1 kase domates çorbası ve 2 tavuk budu tüketin. Yatmadan önce 1 kase yoğurt yanında 50 gr kabak çekirdeği tüketin.
 • (Çarşamba) Sabah kahvaltısında 50 gr pastırma, 50 gr kaşar, 3 biber, 10 tuzsuz zeytin ve 1 bardak şekersiz yeşil çay tüketin. Ara öğünde 1 kase inek yoğurdu ve 15 çiğ fındık tüketin. Öğlen yemeğinde 100 gr ton balığı ve sınırsız salata tüketebilirsiniz. Ara öğünde 1 elma yemelisiniz. Akşam 1 kase brokoli haşlaması ve 4 köfte yiyin. Yatmadan önce 1 bardak süt ile birlikte 20 çiğ badem tüketin.
 •  (Perşembe) Sabah soğan, biber ve sebzeli omletin yanında 2 dilim avokado, 5 yeşil zeytin tüketin. Ara öğünde 1 su bardağı Hindistan cevizi sütüne 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı karıştırıp için. Öğlen yemeğinde fırında pişmiş 2 dilim tavuk budu ile 1 tabak ıspanak haşlama tüketin. Ara öğünde 1 salatalık ve 1 bardak ayran için. Akşam yemeğinde 1 kâse sebze çorbasının yanında 5 misket köfte tüketin. Yatmadan önce 50 gr kabak çekirdeğinin yanında 4 ceviz tüketin.
 •  (Cuma) Sabah 1 yemek kaşığı şekersiz fındık ezmesinin yanında 1 haşlanmış yumurta, 1 tane domates, 1 tane salatalık ve 1 bardak papatya çayı için. Ara öğünde 1 su bardağı badem sütü için. Akşam yemeğinde bol zeytinyağlı salata ve 100 gr dana pirzola yiyebilirsiniz. Yatmadan önce 1 adet balık yağı takviyesi tüketin.
 •  (Cumartesi) Sabah kahvaltısında 25 gr pastırma, 25 gr kaşar peyniri, 2 yemek kaşığı lor peyniri, 1 adet haşlanmış yumurta, 15 gr hindi salam, 2 adet salatalık ve 2 yaprak marul tüketin. Ara öğünde 2 dilim avokado ve 4 yemek kaşığı yoğurt tüketin. Öğlen yemeğinde 1 kâse karnabahar çorbası, 100 gr hindi göğsü tüketin. Ara öğünde 2 adet fırında közlenmiş patlıcan yiyebilirsiniz. Akşamleyin 2 kepçe karnabahar çorbası ve zeytinyağlı kırmızı pancar salatası tüketebilirsiniz. Yatmadan önce 1 balık yağı takviyesi ve 2 dilim peynir tüketin.
 •  (Pazar) Sabah kahvaltısında 1 su bardağı şekersiz çayın yanında 2 yumurtalı tereyağlı sucuklu omlet, 5 adet biber, 1 domates, 1 salatalık, 10 zeytin ve 2 yemek kaşığı lor peynir tüketin. Ara öğünde 10 tane çiğ badem ya da fındık tüketin. Öğlen yemeğinde kişnişli limonlu tavuk incik ve 1 bardak limonlu su için. Ara öğünde 2 adet kuru erik tüketin. Akşam yemeğinde 1 kase sebze çorbasının yanında 4 adet köfte tüketin. Yatmadan önce 1 bardak keçi sütü için.

Bir cevap yazın