Kapat

Karaciğer Yağlanması Canan Karatay Diyeti

Canan Karatay Hocadan Karaciğer Yağlanması Diyeti

Karaciğer yağlanması hücrelerde yapısal ve fonksiyonel sorunlara yol açan önemli bir sağlık sorunudur. Hücrelerdeki yağ oranı normal seviyesinin üstüne çıkması durumunda ortaya çıkar. Türkiye’de her 5 kişiden birinde karaciğer yağlanması görülür. Tehlikeli bir sağlık sorunu olup mutlaka dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Sağlıksız ve dengesiz beslenme sonucu ortaya çıkan karaciğer yağlanmasını alkol ve sigara kullanımı tetikler. Erken teşhis edildiği taktirde hayati tehlikeye yol açmaz.

Karaciğer Yağlanmasını Önlemek İçin Öneriler

Karaciğer yağlanmasını önlemek ve yağlarınızı eritmek için 2 öğün beslenin. Kahvaltı yaptığınız taktirde 2 öğün size yeterli gelecektir. Kahvaltınız doğal ve işlem görmemiş besinlerden oluşmalıdır. Doğal köy yumurtası, yağlı peynir, et, balık, pastırma, evde yapılmış sucuk ve yoğurt tüketebilirsiniz. Mutfaklarınızda yağ olarak köy tereyağı ve soğuk sızma zeytinyağı kullanın. Kokteyl olmayan zeytinlerden günde 10-15 tane yiyebilirsiniz. Sağlıklı karbonhidrat gurubunda yer alan fındık, fıstık ve cevizlerden bir avuç tüketin. Meyve suyu tüketimine dikkat edin. Meyve sularının içinde yüksek oranda C vitamini bulunur. Meyve suyu içindeki şeker oranı alınan C vitamin oranına göre çok yüksektir. Bu yüzden çocuklara zarar verir. Karaciğer yağlanması olan kişiler sağlıklı ve dengeli beslendikleri zaman kısa sürede kilo kaybederek karaciğer yağlanma sorunundan kurtulur.

Canan Karatay Karaciğer Yağlanması İçin Kür

GEREKLİ MALEZEME LİSTESİ

  • Yarım su bardağı saf soğuk sıkım zeytinyağı,
  • Yarım yemek kaşığı zencefil,
  • Yarım yemek kaşığı sarımsak,
  • Çeyrek bardak doğal meyvenin beyaz hali;

KÜRÜN YAPILIŞI: Malzeme listesindeki tüm ürünler blendera konulup pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırılır. Karışım buzdolabına konur. Karışımı sabah akşam her gün yarım bardak tüketilir. Düzenli olarak tükettiğiniz taktirde fayda görebilirsiniz. Bu küre ek olarak enginar ve lahana tüketimi de karaciğer yağlanması için çok faydalıdır. Bu besinleri tüketirken yağsız ve tuzsuz tüketmeye özen gösterin.

Karaciğer Yağlanması Diyeti Nedir?

Karaciğer yağlanması diyetini düzenli olarak uyguladığınız taktirde karaciğeriniz rahatlar eski sağlığına kavuşur. Diyet listeniz güvenilir ve doğru besinlerden oluşmalıdır. Karaciğer yağlanma diyeti için ilk olarak yaşam stilinizde değişiklik yapmalısınız. Yediklerinizin doğal ve sağlıklı olmasına dikkat edip hareketli bir yaşam sürmelisiniz. Sağlığa zararlı olan sigara ve alkol gibi alışkanlıkları terk etmelisiniz. Beslenmede beyaz renkli sebzelere ağırlık vermelisiniz. Turp ve soğanı her gün tüketmelisiniz.

Karatay Diyetine Güvenmek Önemli Midir

 

Doktorunuzun perhiz listesine mutlaka uymalısınız. Beyaz renkli sebzelerden enginar karaciğer yağlanmasına çok iyi gelir. Karaciğer yağlanması diyet listenizde mor renkli besinlerden kiraz, böğürtlen ve yaban mersini tüketmelisiniz. Antioksidan bakımından zengin mır renkli besinler karaciğerin fonksiyonlarını güçlendirir. Üzüm ve mor turp mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdir. Bitkisel protein tüketerek karaciğer yağlanmasından kolayca kurtulabilirsiniz. Protein ve lif bakımından zengin kuru baklagiller karaciğer yağlanmasına iyi gelir. Doymuş yağ oranı düşük olan kuru baklagiller karaciğer yağlanmasını önlemede çok etkilidir. Haftanın 2 günü mutlaka kuru fasulye, nohut, barbunya tüketmelisiniz.

Karaciğer yağlanması olanlar süt ve süt ürün tüketimine dikkat etmelidir. Süt ve süt ürünlerinden yağsız olanları tüketmelidir. Kilo sorununu aşmak için diyet yaparken aç kalmamak adına yağ oranı düşük süt ve süt ürünleri tüketmelisiniz. Karaciğer yağlanması için önerilen bitkisel karışım ise limon maydanoz karışımıdır. 1 fincan doğal zeytinyağı içerisine 3 diş sarımsak rendelenip üzerine 5 damla limon suyu damlatıp karışıma 6 dal maydanoz konulmalıdır. Tüm ürünler robottan geçirilip karışımı sabah aç karnına tüketmelisiniz.

Bir cevap yazın