FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Kadın Haberleri 2 Ekim 2016 135 Görüntüleme

Hamile Kadınlar Bunlara Dikkat!

Her ne kadar tahmini gebe kalma gününüz ilk hamile olduğunuz gün olsa da çoğu insan hamileliği bu tarihten itibaren saymaz. Bunun nedeni kesin olarak hangi gün yumurtladığınızı ya hamile kaldığınızı öğrenmenin yolu yok. Son döneminizin hangi tarihte başladığını hatırlayın. Tarihi, bebeğinizin muhtemelen son adet döneminizin(LMP) ilk gününden sayılarak doğmuş olabileceğine göre hesaplayabilirsiniz. Bu birçok sağlık uzmanının tam tarihinizi hesaplayacağı yöntemdir.

Hamileliğin, dokuz ay yedi günde ya da 40 haftada sona ereceği tahmin edilir. Bu yüzden bebeğinizin ne zaman doğacağıyla ilgili fikir edinmek için son adet döneminizin ilk gününe bu süreyi ekleyin. Eğer hamileliği tahmini gebe kalma tarihinize göre ya da büyük olasılıkla hamile olduğunuz ay sırasında yumurtladığınız tarihe göre hesaplarsanız doğum yaklaşık 2 hafta daha geç gerçekleşecektir.

Bu nedenle Bebek Merkezi ve birçok sağlık uzmanı, gerçekte olduğunuzdan yaklaşık iki hafta daha uzun süredir hamile olduğunuzu söyleyecek.

Son adet dönemimi bilmiyorsam ya da âdetim düzensizse ne olur?

Tam tarih hesaplama en iyi, âdetiniz düzenli ve her 28 günde bir oluyorsanız yapılabilir.Fakat adet zamanlarınız düzensizse son adet döneminizin tarihini bilemeyebilirsiniz. Ve döngünüzün uzunluğu değişirse son adet döneminizin ilk gününden hesaplamak size güvenebileceğiniz bir tarih veremeyebilir.

Dört hafta olana kadar neden hamile olduğum düşünülemez?

Son adet döneminizin ilk gününden sonra ilk 2 hafta için gerçekten hamile sayılmazsınız. Hamilelik, son adet döneminizin ilk gününden itibaren hesaplanmasına rağmen o günden sonra yaklaşık iki hafta kadar yumurtlamanız ya da gebe kalmanız pek olası değildir.

Aslında, sonraki döneminizi kaçırdığınız zaman yaklaşık beş haftalık oluncaya kadar ya da hamileliğiniz dördüncü haftasını tamamlayana kadar belki de hamile olduğunuzu anlamayacaksınız.

Hamileliğimin beşinci haftasındayken nasıl dört haftalık hamile olabilirim?

Döneminize başladığınız hafta esnasında hamileliğiniz ilk haftasındasınız fakat tam bir haftayı henüz tamamlamadınız. Bu tamamen her bir haftayı tamamlamak, arkasından bir hafta koymak ve bir diğerine başlamakla alakalı. Bu nedenle:

  • İlk haftanızda sıfır haftalık hamilesiniz
  • İkinci haftanızda bir haftalık hamilesiniz
  • Üçüncü haftanızda iki haftalık hamilesiniz
  • Dördüncü haftanızda üç haftalık hamilesiniz
  • Beşinci haftanızda dört haftalık hamilesiniz

Bu nedenle kişiselleştirilmiş BabyCentre ana sayfanız, hamileliğinizin beşinci haftasında olduğunuzda size beş haftalık hamile olduğunuzu söyleyecek.

Trimester nedir?

Hamilelik genellikle üç aylık dönemler anlamına gelen trimesterlere ayrılır. Bu yalnızca vücudunuzda olan değişiklikleri açıklamanın işe yarar bir yoludur :

  • İlk üç aylık döneminiz bir haftadan 13 haftanın sonuna kadar devam eder. Hamileliğinizi keşfetmenin heyecanıyla birlikte kendinizi bitkin kusacak gibi hissedebilirsiniz.
  • İkinci üç aylık döneminiz 14 haftadan 27. haftanın sonuna kadar sürer. Bu üç aylık dönem boyunca kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Büyük olasılıkla güzelleşmeye başlayacaksınız, sarsıntılarınız kendini gösterecek ve erken doğum belirtileri arkanızda olacak.
  • Üçüncü üç aylık döneminiz 28. haftadan bebeğinize sahip olana kadar sürer. Bebeğinizin gelişim çabalarına yardımcı olmak için ekstra enerjiye ihtiyacınız olacak ve yorgunluk muhtemelen geri dönecektir.

Hamilelik 9 yada 10 Ay Sürer Mi?

Bu, nasıl hesapladığınıza bağlı. Birçok insan bitiş tarihlerini son adet dönemlerinin ilk gününden 40 hafta hesap ederek belirler.

Kırk hafta toplamda şu kadar eder :

  • Dokuz ay (her 30 veya 31 gün çeken) ya da
  • 10 kameri ay (her 28 gün çeken)

Ay hesaplamayı kolaylaştırmak için BabyCentre hamilelik ayını kameri aya göre hesaplar. Böylece her dört hafta bir diğer ayınızda oluyorsunuz. Bu yolla hesaplamak sizi süresi 40 hafta kadar olan 10 kameri aylık hamile yapacaktır.

Bebeğim gerçekten bana söylediğiniz boyutta mı?

Haftalık cenin gelişim sayfalarımızın her birinde doğmayan bebeğinizin büyüklüğü ve ağırlıyla ilgili bilgi mevcut. Bunlar ortalama rakamlar.

Bütün bebekler hamileliğin ilk zamanlarında yaklaşık aynı boyutlarda fakat ikinci üç aylık dönemde farklı oranlarda gelişmeye başlarlar. Bunun nedeni, bazı tam dönem bebeklerin kilosu 2,5 kg’dan daha az ve bazılarınınsa 3,5 kg’dan daha fazla.

Eğer ultrason, bebeğinizin ortalama boyutlarda olmadığını gösteriyorsa endişelenmemeye çalışın. Hamileliğiniz ilerledikçe ne aralıkta olduğu normal bir beden gelişimi olarak kabul edilir. Bebeğinizin boyutlarıyla ilgili herhangi bir endişeniz varsa doktorunuz ya da ebeniz size yardımcı olacaktır.

Bebeğim Tam Zamanında Mı Doğacak?

Tam tarihiniz doğuracağınız zamanın yalnızca bir tahminidir. Bebeklerin yalnızca yüzde dördü tam tarihlerinde doğar. Birçok bebek hamileliğin 37. ila 41. haftasında, genellikle beklenen tarihlerinin her iki haftasından birinde gelirler. Bu nedenle gerçek bir doğurma tarihi vermek pek olası değildir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com