OzelKadin.Net

İsveç Diyeti Yorumları

117
24 Ağustos 2020 - 15:01
Fazla kilo problemi daima bizi yeni ve farklı diyet listelerine yönlendiriyor. Kendimizi daha iyi hissetmek için diyet uygulamak isteriz ve yeni ve farklı diyet programları ilgimizi çeker. Bu diyetlerden biri de dünyaca ünlü olan İsveç diyetidir. Pekâlâ, İsveç diyeti nedir? Nasıl uygulanır? Bu soruların cevaplarına gelin farklı yorumlar ile göz atalım.

İsveç Diyeti Nedir?

İsveç diyeti İskandinav ülkelerinde yaşanan obezite probleminin önüne geçmek için ortaya çıkmış bir diyet programıdır. Diyetin başarılı sonuçları nedeniyle ünü sadece İskandinav ile kalmayıp dünyanın pek çok yerine yayılmıştır. Türkiye’de de kilo problemi yaşayanların uyguladığı bu diyete “13 gün diyeti” denmektedir. Fakat isminin değişikliği ile kalmayıp içeriğinde de farklılık bulunmakta. Olması gerek kalori alımının daha altında kalori alımına göre yorumlanmıştır. Bu sebeple 13 günden fazla çok uzun süreli bu diyetin uygulanması sağlığı kötü yönde etkileme ihtimalinden dolayı tavsiye edilmez.

İsveç Diyeti Zayıflatır mı?

İsveç diyetini genellikle uygulayanlar 13 gün süre ile uyguluyor. Kimileri “20 kilo verdim” derken kimileri “7-8 kg verdim” diyebiliyor. Haliyle kilo verme durumu kişinin boy ve mevcut kilosuna göre değişkenlik göstermekte. Tabii 13 gün içerisinde 20 kg vermek kulaklara pek de sağlıklı gelmeyebilir. Keza uzmanlara göre de bu tarz kilo veren kişilerin sağlıklı bir süreç yaşamadıklarıdır. Çünkü hızlı ve bu kadar çok kilo veren kişilerin tüm kiloyu yağdan kaybettiğini söylemek zor olabilir. Genellikle yağ yerine su kaybettiklerini savunabiliriz. Bu sebeple bu diyetleri uygularken günlük almanız gerek besin değerlerine sadık kalmanız ve kalori alımına dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Elbette su tüketimini de göz ardı etmeden yeterince tüketmelisiniz.

Tabii bu gibi problemler Türkiye’de diyet yapan kişilerin kendi yorumlamalarından kaynaklı oluşuyor. İsveç diyetine sadık kalıp uygularsanız dünyanın en iyi diyetlerinden biri olduğunu görebilirsiniz. Bir de bu gibi belirli bir bölgeye ait diyetlerin içerikleri Türk toplumunun beslenme alışkanlıklarına da uygun olmadığından farklıların doğması doğaldır.

Bunlar dışında bu diyet altında bazı kurumlar zayıflatmak adı altında İsveç macunu, İsveç şurubu gibi ürünler satmaktadırlar. Bu gibi ürünlerin sağlığa zararlı olabilmektedir. Rağbet görmemesi ya da detaylıca araştırıldıktan sonra tüketilmesi önerilendir. Fakat yine de doğal yollardan kilo vermenin en sağlıklı yol olduğunu unutmamamız gerekir.

Diyeti Kimler Uygulamalıdır?

İsveç diyeti vücudu zorlayıcı bir diyet olduğundan dolayı genellikle bu diyeti uygulayan kişilerin notları; bu diyet sırasında vücutlarının dirençsiz kalacağı, şeker, kalp rahatsızlığı gibi kronik ve ciddi hastalıkları olan kişilerin bu diyeti uygulamaması gerektiğini belirtiliyor. Ayrıca gün içerisinde çok fazla efor sarf eden kişilerin de bu diyeti uygulamamalarında fayda vardır.

 

[affiliate_news id=”11665″]

 

İsveç Diyeti Uygularken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

 • Günlük en az 2 litre yani ortalama 10-12 bardak su tüketmelisiniz.
 • Diyeti 13 günden uzun tutmayınız.
 • Salata tükettiğiniz zaman limon ve zeytinyağı tüketin.
 • Karbonhidrat değeri yüksek ekmek, pirinç, makarna, nişasta gibi gıdaları tüketmeyin.
 • Diyet süresince alkol kullanılmamalıdır.
 • Şekerli ve asitli içecekleri tüketmeyin.
 • Ambalajlı ve pasta, çikolata, müsli gibi ürünleri yememelisiniz.
 • Rafine yağ ve margarin gibi sağlıksız yağlar tüketilmemelidir.
 • Tuz ve şeker kullanımınıza mutlaka dikkat etmelisiniz.
 • Diyetinizi 6.günden önce bırakmamaya özen gösterin.
 • Eğer tavsiye edilen diyet programında öğünlerin miktarı belirtilmemişse 1 porsiyon kadar tüketiniz.

İsveç Diyetine Uygun 3 Günlük Bir Diyet Listesi Örneği

 1. Gün

Kahvaltı: 1 bardak kahve, 1 adet kesme şeker

Öğle: 2 haşlanmış yumurta, 1 tabak haşlanmış ıspanak, 1 domates

Akşam: 1 biftek (200 gr ), yeşil salata ( limon ve zeytinyağı ile )

 1. Gün

Kahvaltı: 1 bardak kahve, 1 adet kesme şeker, 1 dilim kızarmış ekmek

Öğle: haşlanmış ıspanak, 1 domates, 1 meyve

Akşam: 2 adet yumurta, 1 dilim salam, yeşil salata

 1. Gün

Kahvaltı: 1 bardak kahve, 1 adet kesme şeker, 1 dilim kızarmış ekmek

Öğle: haşlanmış ıspanak, 1 domates, 1 meyve

Akşam: 2 haşlanmış yumurta, 1 dilim salam, yeşil salata

3 günlük verdiğimiz bu diyet listesine göre kendinize uygun 13 günlük diyet programınızı oluşturabilir ve kontrollü beslenebilirsiniz. Porsiyonlarınıza daima dikkat ediniz. Dikkat edeceğiniz gibi günlük alımlarınızda proteini göz ardı etmemeye dikkat ediyoruz. Mutlaka diyet menünüz yeterli protein içermeli.

İsveç diyeti gibi zorlayıcı diyetler yerine uzun vadede kilo vermeye odaklanabilirsiniz ( örneğin; ayda 3-4 kg). Düzenli ve sağlıklı beslenmeye ilaveten egzersizleri ve günlük yürüyüşleri eklerseniz sağlıklı kilo kaybı yaşar ve hedefinize ulaşırsınız.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.