OzelKadin.Net

Hangi Günler Hamile Kalınmaz

214
31 Ağustos 2020 - 0:17
Hangi günler hamile kalınmaz diye merak ediyorsanız işte aradığınız soruların cevabını bu makale altından belirtiyoruz. Düşünülmeyen hamilelikler için adet döngüsünün takibi yapılmaktadır ve bu döngüye göre gebelik riskleri ortadan kaldırılabilir.

Gebelik İçin Riskli Dönem Nedir?

Bazı jinekologların (Kadın Doğum Uzmanı) görüşlerine göre korunma önlemleri alınmaksızın girilen her cinsel münasebet gebelikle sonuçlanmaz. Gebelik için bazı riskli dönemler vardır. Adetini düzenli gören yani 28 günde bir kadının yumurtlama ihtimali 14. gündür. Bu sebeple adetin 8. ve 18. günleri arası gebe kalmak için risklidir.

Spermler kadının rahim bölgesinde 3-4 gün canlı kalabilme özelliğine sahiptir. Bu yumurtlama döneminden 3 gün öncesinde yaşanılan korunmasız bir cinsel birliktelikte de gebelik riski olabilmektedir. Düzenli olarak görülen adet görmenin bitiminden yaklaşık olarak 4 güne kadar da yumurtalar gebeliğe müsait değildir. İstenmeyen gebelik durumunda adet döngüsü muhakkak düzgün takip edilmelidir.

[affiliate_news id=”11725″]

 

Gebeliği Sadece Günler Mi Etkiler?

Yanı sıra yaşanılan cinsel münasebetlerin sıklığı da sperm kalitesini düşüreceğinden hamilelik ihtimali düşmektedir. Gebelik öncesinde kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin bazıları da gebelik süresini uzatabilir. Düzensiz olarak görülen adetler yumurtaların hücre yenileyememesi demek olduğundan gebeliği olumsuz etkilemekte ve gebelik ihtimalini düşürmektedir.

Rahimde Bulunan Yumurtalar Ne Zaman Yenilenir?

Jinekologların açıklamaları doğrultusunda ayda bir defa olarak yumurtalıklardaki yumurtalardan en az biri olgunlaşır (yumurta hücresi oluşturur). Bu olgunlaşma gebeliğin olmasını sağlamaktadır. 28 günde 1 görülen düzenli adetle yumurtalıklar çatlar kendisini yeniler ve gebeliğe hazır hale gelir. Bu yenilenen yumurta hücreleri ile buluşan spermler döllenmeye sebep olacaktır. Bu sürecin riskli dönemleri ve olumsuz çevre şartları ortadan kaldırıldığında gebelik kesinleşir.

Cinsel münasebetlerde adet sürecinin 14.- 15. günleri yumurtaların en yenilenmiş hali de denilebilir. Ayrıca kadın vücudu bu adet ve yumurtaları yenileme sürecini gebelik döngüsü için düzenli bir şekilde yaşar. Şöyle bir görüşte bulunmaktadır; Kadın vücudunda sıcaklık düşer, yumurtlama döneminden hemen önce ise yükselmeye başlar. Vücut ısısı yükseldikten sonraki gün gebelik ihtimalinin en yüksek olduğu gündür. Gebelik düşünülse de düşünülmese de her kadının adet dönemini düzenli olarak takip etmesi hem sağlık açısından hem de istenilen zamanda düşünülen gebeliğin kolaylığı açısından önemlidir.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yasaklar geri geldi!!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bakan Az Önce Açıkladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İzmir’de deprem oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şiddetli deprem oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kötü Haber Korkulan Oldu
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.