OzelKadin.Net

Hamilelikte Koronavirüs Tehlikesi

68
05 Nisan 2020 - 13:57
Koronavirüs insan ve hayvanlarda hastalık oluşturan bir virüstür. Yeni koronavirüs 2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı ve hızla tüm dünyada yayıldı. Koronavirüs hakkında çok az bilgi var. Anne karnından hamilelikten sonra oluşan bir enfeksiyon durumu henüz söz konusu değildir.

HAMİLELİKTE VİRÜS BEBEĞE GEÇER Mİ?

Çin’de hamile olan koronavirüs sebebiyle zatüre olan 20 kadından 18inde virüsün bebeğe taşındığına dair bir bulguya rastlanmamıştır. İlk bebek doğduktan sonra 17. günde, enfeksiyonu olan annesiyle sıkı temas sonrası, diğeri ise doğumundan 36 saat sonra saptanmıştır. Virüsün anne sütünden gebeye geçiş yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor. Bebeğe yakın kontakta tükürük ile virüs geçebilir. Bu yüzden emziren annelerin mutlaka gerekli tedbirleri alması gerekir. Emziren annelerin sık sık elini yıkayıp maske takması gerekir.

HAMİLELİK SÜRECİNDE YAPILMASI GEREKENLER

Hamilelik sürecinde bebeğin anne karnındaki gelişimi annenin bağışıklık sistemini zayıflatır. Bağışıklık sistemi zayıflayan anne enfeksiyonlara daha duyarlı hale gelir. Şüpheli enfeksiyonu olan hastalar hastaneye gelirken maske takmalı, asansör gibi toplu alanlardan uzak durmalıdır. Bu hastalar tedavi edilirken tek kişilik odalarda özel maske, giysi ve donanımlarla izole edilmeliler.

İLGİLİ HABER : Koronavirüs’ün Çocuklar Üzerindeki Etkisi

HİJYEN İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Gebelere ve emziren annelere COVID-19”un bulaşmaması için; el hijyenine çok dikkat edinmesi ve ellerin en az 20 saniye su ve sabun ile iyice yıkanması, alkol bazlı el dezenfektanı kullanılmalıdır. Annede herhangi bir hastalık şüphesi varsa gerekli hijyen önlemleri alınarak bebek emzirilmeye devam edilmelidir.

1- Ellerimizi yıkamadan ellerinizi; gözünüze, burnunuza, ağzınıza sürmeyin.

2- Öksürüp, hapşırırken burnunuzu mendille ya da kolunuzun içi ile kapatın.

3- Öksürük, hapşırık, nefes darlığı olan kişilerle maskesiz temastan kaçının.

4- Hastaysanız evden çıkmayın, çıkmak zorundaysanız mutlaka cerrahi maske takın.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yasaklar geri geldi!!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bakan Az Önce Açıkladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İzmir’de deprem oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şiddetli deprem oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kötü Haber Korkulan Oldu
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.