OzelKadin.Net

Hamilelikte Duygu Aylara Göre Geçişleri

29
16 Ağustos 2020 - 14:30
Hamilelikte duygu aylara göre geçişleri, bir deneyimdir. Hamilelik sürecinin nasıl algılandığı ve nasıl organize edildiği, kişiye ve kişinin içinde bulunduğu şartlara göre önemli farklılıklar gösterebilmektedir. Hamile kişilerin duygu değişimlerini, kimi uzmanlar, hormonlara bağlarken, kimi uzmanlarsa, kişinin fiziksel rutinin dışına çıkması sonucunda meydana gelen psikolojik kökenli haller olarak açıklar.

Hamilelik Kişisel Bir Deneyimdir

Her hamilelik biriciktir ve kendi deneyimini yaratır. Bazı kadınlar açısından hamilelik süreci, bebeklerini kucaklarına alacakları güne kadar, ona alışmaları ve onun için gereken hazırlıkları yapmaları için güzel bir fırsatken, bazı kadınlar açısından, bebeklerini kucaklarına alacakları güne kadar katlanmak zorunda oldukları bir angaryadır.

Bu farklılık, kişilerin anneliği ve anne olma kavramını farklı farklı öğrenip farklı farklı içselleştirmiş olmalarından kaynaklanabileceği gibi hamilelik sürecinin fiziksel açıdan ne kadar zorlayıcı olduğu, anne adayının bir bebek sahibi olmaya ne kadar hazır olduğu gibi durumlara göre de değişiklik gösterebilir.

Acılara Katlanmak Ya Da Keyifli Bir Yolculuk

Anneliği, annesinden, anneannesinden ve çevresindeki pek çok kadından, fedakarlık, çile çekmek, kan kusup kızılcık şerbeti içmek, şeklinde öğrenmiş bir anne adayı için geceleri bebek tarafından tekmelerle uyandırılıp kalitesiz bir uyku uyumak, bir sorun olarak değil anneliğin bir parçası olarak algılanırken; anneliğe dair fikir ve deneyimleri, “Keyifli bir yolculuk.” şeklinde olan bir başka anne adayı, özellikle de kalitesiz bir uykuyu bebeğin doğumundan önce beklemesi gerektiğinden habersizse, bu durumu sorun olarak algılayacak ve duygusal açıdan uykusuzluğu talere etmekte güçlük çekecektir.

Hamilelikte Duygusal Süreç Nasıl İşler?

Hamileliğin ilk ayları, duygusal açıdan oldukça zorlu süreçlerdir. Bedenin içinde yabancı bir varlığın bulunması, bedeni şaşkınlığa uğratır. Bu süreçte hamile kişi, baş dönmesi ve kusma gibi pek çok fiziksel zorlantı yaşar.

 

[affiliate_news id=”11288″]

 

Fiziksel zorlantılar, hamile kişinin duygusal açıdan çökmesine, mutsuz ve öfkeli hissetmesine yol açabilir. Hamileliğin orta evrelerinde, dördüncü ayda başlayan mide yanmaları dışında, çok fazla fiziksel zorlantıyla karşılaşmayan hamile kadınlar, orta evrede, ilk ve son aylara oranla çok daha mutlu ve huzurlu hissederler. Hamileliğin en zorlu evresi son evredir.

Bu evrede bebeğin hareketleri sonucu kesintisiz uyku uyuyamama, vücuttaki kilo artışından ötürü aşırı yorgunluk ve halsizlik, doğum korkuları ve zamanın yaklaşmasıyla birlikte, çocuk sahibi olma konusuna dair kaygılar ortaya çıkabilir. Bu durumlar, hamile kişinin duygu dünyasında, büyük sarsıntılar yaratır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yasaklar geri geldi!!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bakan Az Önce Açıkladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İzmir’de deprem oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şiddetli deprem oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kötü Haber Korkulan Oldu
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.