OzelKadin.Net

Hamilelikte Diş Tedavisi

155
26 Haziran 2019 - 23:36
Ağız ve diş sağlığındaki en önemli konu, sürekliliktir. Çok istisnai rahatsızlıklar olmadığı müddetçe, ağız bakımımızı ömür boyu etkili bir şekilde yapmak zorundayız. Kadınlarda, hamilelik, bebek emzirme veya menopoz gibi dönemlerde, diş fırçalamamak gerektiği büyük bir hurafedir. Tam aksine kadınların bu gibi özel dönemlerde, ağız bakımları konusunda çok daha hassas olmaları gerekir.

Hamilelikte diş tedavisi hakkında en çok bilinen yanlış anne adayının yoğun bir şekilde kalsiyum kaybettiğidir. Halk arasında yayılmış olan bu bilgi sebebiyle birçok anne adayı ağız bakımını aksatmakta ve dişçi koltuğundan kaçmaktadır. Çocukta kemik ve diş oluşumu olduğu için annenin dişlerinin güçsüzleştiği, gerçekliği olmayan bir iddiadan ibarettir.

Hamilelik döneminde anne adayının vücudunda progesteron ve östrojen hormonları daha çok salgılanır. Bu hormonların seviyelerinin yüksek olması da dişler üzerinde plak birikmesine sebep olur.

Hamilelik Döneminde Dişler Çürür Mü?

Hamilelik dönemlerinde dişlerin daha sık çürüdüğü doğrudur, bunun sebeplerini ise aşağıdaki maddeler ile açıklayalım.

Gebelik hormonlarının etkisi ile anne adaylarının diş etleri çok daha rahat kanar, bu nedenle kişiler diş fırçalamaktan ve ağız bakımından kaçınırlar. Bu kaçınma da doğal olarak zamanla diş çürüklerini beraberinde getirecektir.

Hamilelik döneminde görülen kusmanın da diş çürüklerinde etkisi olduğu bilinmektedir. Diş fırçasının anne adayında kusma isteği doğurması, kişinin daha az diş fırçalamasına ve ağız bakımı yapmasına neden olur. Diş ipi gibi araçlardan da faydalanmayan anne adayında, diş çürüklerinin zamanla ortaya çıkması normaldir.

Çürüklerin artmasındaki en önemli ve çoğu zaman göz ardı edilen sebeplerden birisi de anne adayının iştah artışıdır. Şekerli ve abur cubur olarak tabir ettiğimiz gıdalara daha çok yönelen anne adayı, dişlerini biraz hor kullanabilir. Elbette ağız ve diş bakımını düzgün yapan anne adayları için bu söz konusu değildir.

Hamilelik Döneminde Kalsiyum Eksilmesi

Anne adayının yeterli kalsiyum almadığı durumlarda, bebeğin kemik gelişiminin devam edebilmesi için gerekli kalsiyum maddesi, annenin kemiklerinden alınır. Bu kemiklerden birisi de elbette dişlerdir. Normal ve dengeli beslenen bir anne adayında, diş zayıflaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Yeşil yapraklı sebzeler ve süt ürünleri, anne adaylarına bu açıdan önerilmektedir.

Hamilelik Döneminde Anne Adayları Nasıl Beslenmeli?

Hamilelikte beslenme, bebeğin gelişimi kadar anne sağlığı açısından da önemli bir yer kaplamaktadır. Ağız ve diş sağlığı için annenin mutlaka A, C, D vitaminlerine ek olarak bol miktarda kalsiyum ve fosfor alması gerekir. Bunun içinde süt ürünleri, sebzeler ve meyvelerin bol olduğu bir beslenme programı dizayn edilmelidir.

Anne adayı, protein ihtiyacını ise ağırlıklı olarak yumurta ve balıktan karşılamalıdır. Anne adaylarının en büyük düşmanı ise şekerdir, tıpkı diğer normal insanlar gibi anne adayları da şekeri, beslenme programlarından mümkün olduğunca uzak tutmalıdır.

Hamilelik Döneminde Diş Tedavisi Yapılabilir Mi?

Hamilelikte diş tedavisi önerilmemektedir. İlk 3 ayda bebeğin organ gelişim evresi olmasından dolayı, son 3 ayda ise anne adayının dişçi koltuğunda rahat hareket edememesi sebebiyle, diş tedavileri ertelenmelidir.

İLGİLİ HABER : Hamilelikte 20lik Diş Çekilir mi ?

Bu dönemler haricinde ise anne adayında ciddi bir diş veya iltihap sorunu varsa, müdahale edilebilir. Bu tedavi öncesinde anne adayının, rutin olarak kontrole gittiği kadın doğum uzmanından izin alması önemlidir.

Anne adaylarına günlük en az iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanarak ağız bakımlarını yapmalarını ve günde 1 kere de ağız gargarası ile zararlı bakterilerden kurtulmalarını öneriyoruz. Bu sayede dişçi koltuğuna oturma ihtimaliniz daha da düşecek ve yükselen hormonlarınız nedeni ile hassaslaşan diş etleriniz de rahatlama göreceksiniz.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yasaklar geri geldi!!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bakan Az Önce Açıkladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İzmir’de deprem oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şiddetli deprem oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kötü Haber Korkulan Oldu
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.