Kapat

Hamilelikte Cilt Bakımı Ve Kullanılan Yağlar

Hamilelikte Cilt Bakımı Ve Kullanılan Yağlar

Hamilelik dönemi kadınlar açısından zihinsel ve psikolojik anlamda zorluklarla geçerken bedensel ve fiziksel değişimlerinde var olduğu hormon düzenlerinin bozulduğu bir dönemdir. Kadın bedeni her ne kadar bir süreliğine bir bebeği taşıyabilecek şekilde tasarlanmış olmasına rağmen hamilelik dönemindeki geçici ve kalıcı değişimler kadınlara sorun olmaktadır. Kilo artışına bağlı olarak vücutta oluşan gerilmelere bağlı kuruluklar ve çatlaklıklar kalıcı bir sorun olabilmektedir. Bu çatlaklar özellikle karın ve göğüs bölgesinde bir hayli fazla görülmektedir. Kilo artışının yanı sıra fazla yağ ve şeker tüketimi de bu çatlakların artmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden hamilelik döneminde cilt bakımı titizlikle gerçekleştirilmesi gereken bir durumdur. Hamilelik döneminde oluşabilecek çatlakları önlemek ya da en aza indirmek içinse mutlaka beslenme alışkanlığına dikkat etmek ve doğal yağlar yardımıyla cilt bakımı yapmak gerekecektir. Hamilelik süresince kullanılan cilt bakım ürünleri titizlikle seçilmeli, kimyasal bakım ürünlerinden uzak durulmalı ve cilt bakımı doğru yapılmalıdır. Kimyasal cilt bakım ürünleri cilt tarafından emilip deriye nüfuz edeceğinden hamile kadına bırakacağı olumsuz etkilerin yanı sıra bebeğe de olumsuz etkiler bırakabilmektedir.

Hamilelik Dönemi Cilt Bakım Teknikleri

Hamilelikte cilt bakımı yapılırken özellikle seçilen cilt bakım ürünlerinin doğallığına dikkat edilmeli ve cilt bakımını doğru tekniklerle yapmak gerekmektedir. Öncelikle hamilelik döneminde sıklıkla duş almak vücudu rahatlatacaktır ve terleme sonucunda oluşacak rahatsızlıkları ortadan kaldıracaktır. Ancak duş alırken kimyasal şampuan ve duş jelleri yerine doğal beyaz sabun ya da zeytinyağlı defne sabunu kullanımı yararlı olacaktır. Duş sonrası kullanacağınız vücut losyonlarını da özellikle hamileler için üretilenlerden tercih etmeniz gerekmektedir. Hamilelik döneminde zeytin yağı, ay çiçek yağı, badem yağı ve üzüm çekirdeği yağı gibi doğal yağlarla duş öncesi vücuda özellikle de karın ve göğüs bölgesine masaj yapmak yararlı olacaktır. Hamilelik döneminde açık tenli kadınlarda pembe tonlarda, koyu renkli kadınlardaysa kendi cilt renklerinde oluşan ve özellikle göğüs, kalça ve karın bölgesinde görülen çatlaklıkların önlenmesinde de doğal yağların kullanımı yararlı olacaktır.

Hamilelikte Vajinal Ve Göğüs Akıntıları

Hamilelikte cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de eğer makyaj yapılıyorsa mutlaka uyumadan önce steril bir şekilde makyajın temizlenmesi gerektiğidir. Kimyasal içeriklerden uzak durulması gerektiğine rağmen iş gereği ya da başka bir sebepten dolayı makyaj kullanan hamile kadınların bu kimyasal maddeleri kısa süre içerisinden cildinden atması gerekmektedir. Hamilelik döneminde rahatsız edici durumlardan biri olan ve hormonal değişimler sonucu ortaya çıkan vajinal akıntılarda enfeksiyona sebep olabilmektedir. Sarı ve yeşil renklerde görülen ve ağır kokulu, yoğun miktarlarda görülen vajinal akıntıların zararlarından kurtulmak adına sürekli olarak günlük pedleri değiştirmek gerekecektir. Aynı zamanda vajinal bölgenin nemli kalmasına neden olan sentetik malzemelerden yapılan iç çamaşırı ve kıyafette kullanılmaması gerekmektedir. Hamile kadınlar için özel olarak tasarlanan vajinal bölgeyi ve karın bölgesini sıkmayacak bol, rahat ve pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Vajinal akıntılara ek olarak doğuma yaklaşılmasıyla birlikte meme bezlerinin hassasiyeti sonucu ortaya çıkan ve meme ucundan gelen sarımsı beyaz tonlarda koyu bir süt gelmektedir. Kolostrumu adı verilen bu sıvının sizi rahatsız etmesine engel olmak içinse günlük göğüs pedlerinden kullanmak yararlı olacaktır. Hamilelik süresince gün geçtikçe göğüslerde büyüme meydana geleceğinden sütyen kullanımı konusunda sütyen seçimlerine de dikkat etmek gerekecektir. Hamilelik döneminde göğüsleri alttan destekleyen, göğüsleri sıkmayacak şekilde yumuşak ve pamuklu sütyenler kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın