OzelKadin.Net

Hamilelikte Baş Ağrısının Nedenleri

24
23 Ağustos 2020 - 15:36
Gebelik sürecinde birçok fiziksel hastalık meydana gelebilir. Kadınların özellikle mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı gibi problemleri hamilelik süresince devam edebilir. Her hamilelikte bu durumlar belirmediği gibi özellikle de hamilelik döneminin ilk üç ayında baş ağrısı birçok anne adayını tedirgin etmektedir.

Gebeliğin İlk Üç Ayında Baş Ağrısı Normal

Hamilelik döneminin ilk 3 ayında anne adayının vücudunda, ani bir şekilde hormonsal değişikliklerden dolayı baş dönmesi, kusma, mide bulantısı, baş ağrısı ve avuçlarda terleme gibi semptomlar belirir. Ayrıca anne adayının beslenme düzeninin değişmesi ve kusması gibi durumlar baş ağrılarının oluşmasına sebeptir.

Uzmanların yapmış oldukları araştırmalara göre gebeliğin getirmiş olduğu tedirginlikler baş ağrılarının oluşmasına sebep olmaktadır. Daha çok kadınlarda görülen baş ağrıları, hamilelik döneminde sıklıkla görülmektedir.

 

[affiliate_news id=”11665″]

 

Hamilelik döneminin öncesinde migreni bulunan bayanlarda hamilelik döneminde atakların görülme sıklığı artış gösterir. Aynı zamanda daha önce migren problemi bulunmayan kadınlarda da hamilelik döneminin özellikle de ilk 3 ayı içerisinde çeşitli baş ağrıları normal durumlardan çok daha sıklıkla görülebilir. Hamilelik döneminde en sık beliren baş ağrılarından biri gerilim tipi baş ağrıları olarak nitelendirilmektedir.

Gebelik Zehirlenmesi Önemli Bir Faktör

Gebelik döneminin özellikle de 20. haftasından itibaren atipik ya da yeni beliren baş ağrısı mevcut ise, anne adayının tansiyonu normal seyretse bile gebelik zehirlenmesinin preeklampsi düşünülmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu tip vakaların yaklaşık 1/3’ünün preeklampsi olduğunu gözlemlemiştir.

Baş Ağrısı İle Beraber Ödem Varsa Dikkat Edilmeli

Hamilelik döneminde ortaya çıkan baş ağrıları hususunda hem kadın hastalıkları ve doğum hem de nöroloji uzmanlarının esas dikkat etmeleri gereken husus, gebelik esnasında çeşitli komplikasyonlar sebebiyle meydana gelen baş ağrıları olmalıdır. Preeklampsi ismi verilen gebelik zehirlenmesi vakasının en önemli bulgularından biri baş ağrıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Normal tedavi yöntemlerinde yanıt vermeyen şiddetli baş ağrısına ani bir şekilde tansiyon yükselmesi, yüz bölgesinde, el ve ayaklarda ciddi şekilde ödemler meydana gelmesi gibi durumlar eşlik ediyorsa hiç vakit kaybetmeden derhal bir hekime başvurun.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yasaklar geri geldi!!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bakan Az Önce Açıkladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İzmir’de deprem oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şiddetli deprem oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kötü Haber Korkulan Oldu
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.