OzelKadin.Net

Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?

190
25 Haziran 2019 - 12:18
Hamilelik belirtileri, hamileliğin 3. ya da 4. Ayından sonra gözükse de ilk olarak, regl gecikmesi ile baş göstermektedir. Hamileliğin ilk belirtisi, genel olarak adet dönemi ile başlar. Adet dönemi kadınlarda 40 günden sonra gecikmeye uğradıysa hamilelik testi yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca, adet gecikmesinin başka sebepleri de vardır; fazla kilo alma, stres ya da doğum kontrol hapları da adet gecikmesine yol açar. Hamilelik belirtileri her kadın için aynı değildir. Hatta adet semptomları taklit ettiğinden, gebe olduğunuzu fark etmeyebilirsiniz.

Gebelik sürecinde vücutta bazı değişkenlikler ortaya çıkar. En erken belirtilerinden biri olan meme gelişmesi, çok hızlı bir şekilde değişim gösterir. Yaklaşık 1 ya da 2 hafta sonra göğüsler, şişmiş veya ağrılı olabilir. Göğüslere dokunduğunuzda ağrı, yanma hissi olabilir. Tüm bu süreç, hızlı bir hormon değişikliğini ifade eder. Hamilelik belirtilerinin diğer göstergesi ise yorgunluktur. Hamilelik süreci başladıktan bitene kadar yorgun hissetmek gayet normaldir. Yorgunluk çekiyor ve çabuk yoruluyorsanız mutlaka protein ve demir açısından zengin meyveleri tüketmelisiniz.

Bilinen hamilelik belirtileri

Bilinen en büyük belirti ise mide bulantısıdır. Özellikle sabahları hissedilen midenin bulanması hamilelik belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Hamile kaldıklarını fark edemeyen insanlar, bazı yiyecekleri isterler. Bu da hızlı hormon değişikliği ve hamilelik belirtisidir.

Sık sık idrara çıkmakta hamilelik belirtileri sayılmaktadır. Hormon değişiklikleri ile ortaya çıkan bu süreç, ilk haftalarda sık sık ortaya çıkmaktadır. Baş dönmesi de hamilelik belirtileri olarak görülmektedir. Hamile bir kadın, kan basıncının düşük olması ya da düşük kan şekeri ile gebeliği anlayabilir

Bazı durumlar hamileliğin en yaygın belirtileri bulunmaktır. Her gebelik dönemi başlangıcı farklılık göstermektedir. Bazılarında adet gecikmesi ile bu süreç başlasa da bazılarında mide bulantısının yoğun olması ile hamilelik belirtileri saptanmaktadır. Hamilelik belirtileri genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

  • Baş dönmesi
  • Hassaslaşan göğüsler
  • Yorgunluk
  • Adet gecikmesi
  • Kokuya karşı artan duyarlılık
  • Mide bulantısı
  • Duygusal değişimler
  • Kabızlık

Hamilelik belirtileri her ne kadar yukarıdaki neden ve nedenlere bağlı olarak ortaya çıksa da kesin olarak, gebelik belirtileri yapılacak bir test ile doktor görüşmesi sonrasında ortaya çıkar. Buradakilerin hepsi yaygın olarak bilinen gebelik belirtileridir.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.