OzelKadin.Net

Haftada 2 Kilo Verdiren Diyet

200
29 Ağustos 2020 - 0:23
Haftada 2 kilo vermek istiyorsanız ilk olarak yağ asitlerinden olan konjuge linoleik asit hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Konjuge linoleik asit (CLA), geviş getiren hayvanlardan elde edilen et ve süt ürünlerinde bulunan yağ asididir. Genellikle spor yapan insanlar yağ yakıcı adı altında bir ürün kullanırlar, aslında bu yağ yakıcı olarak ifade edilen ürün konjuge linoleik asittir.

CLA, bahsedildiği gibi yağ yakıcı etkisiyle sınırlı kalmayıp kas gelişimine de destek verir. Ek olarak kolesterol ve kan şekerini düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir ve olası kanser hastalıklarına karşı hem oluşum hem de ilerleme konusunda önleyici etkisi vardır.

Kilo vermek için asıl gereken vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kaloriden daha az olacak şekilde vücudumuza kalori vererek, ihtiyaç duyulan ile tüketilen miktar arasında bir fark oluşturmamız gerekir.

Beslenme şekline gelecek olursak, her gün kahvaltınızda 2 dilim beyaz peyniri eksik etmemelisiniz. Beyaz peynir, CLA’ya ek olarak protein bakımından zengin olmasıyla da oldukça önemlidir. Ayrıca diyet yapmak yani sağlıklı beslenmek istiyorsanız kesinlikle beslenme şekliniz 3 ana öğün ve 2 ara öğün olacak şekilde olmalıdır. Öğün atlamak tamamen düzeninizi bozacak ve diyetiniz etkisini yitirecektir.

Diyet esnasında ise genellikle en çok aranılan tatlı olur. Tatlı ihtiyacı genellikle zayıf noktamız diyebiliriz. Diyet yaparken de uygun olabilecek tatlı olarak dondurmayı önerebiliriz. Dondurmayı da 100 gramı geçmeyecek şekilde sade olarak tüketebilirsiniz.

 

[affiliate_news id=”10085″]

 

Ek olarak CLA’nın et ve süt ürünlerinde bulunmasından kaynaklı olarak diyet listenizde bulunacak olan sütün tam yağlı olmasına dikkat edin. Evet, doğru duydunuz. Tam yağlı sütlerde CLA isimli yağ asitlerinin de fazla olmasından dolayı tercih edilmesi gayet uygun oluyor.

Etlerden ise CLA değeri yüksek olarak kuzu eti ve hindi göğüs eti tercih etmeniz iyi olur fakat imkanlar dahilinde elbette ki tavuk göğsünün de protein bakımından gayet zengin olmasından dolayı tercih edilmesi uygun olacaktır.

Daha belirgin bir şekilde diyet listemize geçelim;
(YK: yemek kaşığı)

Uyandığınızda limonlu bir bardak ılık su içmelisiniz. Uyanır uyanmaz içtiğiniz bu su ile metabolizmanız harekete geçer ve henüz yemek yemeseniz dahi sindirime başlar böylelikle yağ yakımı söz konusu olur.

Kahvaltı; 2 dilim tam yağlı peynir, 1 YK zeytin yağı, 4 adet ceviz ve yanına domates, salatalık, biber, maydanoz, nane.

Belirttiğimiz üzere tam yağlı ürün tercihlerimiz CLA değerlerinin yüksek olmasından dolayıdır.

Öğle yemeği; 200 gram hindi etti, 1 kâse haşlanmış sebze, 1 YK zeytin yağı, 1 kase tam yağlı yoğurt.

Et konusunda da net bir şekilde hindi eti tercih etmelisiniz diyemiyoruz. İmkanınıza göre et tercihlerinizi yapabilirsiniz fakat tabi ki hindi eti daha iyi olacaktır.

İkindi; Ara öğün olan bu vakitte tatlı ihtiyacınızı dondurma ile karşılayabilirsiniz. 100 gram sütlü dondurma ve bir adet meyve tüketebilirsiniz.

Akşam yemeği; 200 gram kuzu eti (güveç, sote, pirzola), 1 kâse tam yağlı yoğurt, 1 kâse mevsim salatası, 1 YK zeytin yağı.

Uyumadan önce; 1 su bardağı ayran ve bir avuç kadar 15-20 adet badem yiyerek gününüzü kapatabilirsiniz.

Listede ekmek olmaması dikkatinizi çekecektir.  Normal şartlarda sağlıklı beslenirken, diyet yaparken tam buğday, tam tahıllı, chia tohumlu gibi ekmekler tercih edilir fakat bu durum genel olarak beslenmenizin dengesi, düzeni içindir. Bu diyetimizde ise haftada 2 kilo vermek amaçlandığı için biraz daha ağır olduğunu ifade edebiliriz.

Net olarak haftada 2 kilo vermek istiyorsanız diyet listesini harfiyen uygulamalısınız çünkü belirtilen liste CLA değerleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Dolayısıyla yapacağınız değişiklikler CLA değerlerinde de hareketlilik meydana getireceği için kilonuzdaki değişimde de etkisi olacaktır.

Diyet esnasında da her gün 45 dakika yüksek tempoda yürüyüş yapmak gerektiğini belirtmeliyiz.

Aç karna ve saat 16.00 civarları yağ yakımının en yüksek olduğu saatlerdir. Bu saatlerde 45 dakika yüksek tempo ile yürüyüş yapmanız diyetinizde çok önemli bir rol alıyor. Tabi ki çalışan insanlar için bu belirtilen zaman uygun olmayacaktır. Kendi zamanınıza göre esnetebilirsiniz fakat aç karna olduğunuzdan emin olun. Açken yapılan bir sporda direkt vücudunuz yağ yakmaya başlayacaktır aksi durumda yürüyüşlerinizin sizi tatmin etmemesi oldukça normal bir durum olacaktır.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.