OzelKadin.Net

Goji Berry’nin Faydaları ve Zararları

66
24 Haziran 2020 - 23:47
Goji Berry Türkçe’de kurt üzümü olarak adlandırılır. Kırmızı ve turuncu renginde olan üzüm benzeri bir meyvedir. Ülkemizde son yıllardır adını duymaya başladığımız bu meyve aslen Tibet’te yetişmektedir. Yiyenler tarafından tadı kiraz ve yaban mersini karışımı olarak tanımlanmaktadır. Bu meyve vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. A ve C vitamininin yanı sıra demir ve çinko oranı da oldukça yüksektir. Temel aminoasitlerin hepsini barındırmaktadır.  Goji Berry’nin faydaları ve zararları nelerdir diye baktıktan sonra Goji Berry nasıl tüketilir gerektiğini de bu yazıda inceleyeceğiz.

Goji Berry Meyvesinin Faydaları

Bu eşsiz meyvenin insan vücuduna pek çok faydası bulunmaktadır. Goji Berry faydaları nelerdir diye baktığımızda ilk olarak bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Gribe karşı vücut direncinizi arttırır. Kalori oranı oldukça düşük olan Goji Berry diyet sürecinde tercih edilen bir besindir. Sindirim siteminin çalışmasına lif içermesi sebebiyle büyük destek sağlar. Bu özelliğiyle kilo vermenize destek olur. Kaslardaki fazla yağ yakımını destekler. Goji Berry düzenli olarak tükettiğinizde uyku kaliteniz artar. Buna bağlı olarak gün içindeki yorgunluğunuzu azaltır. Bu da stresinizin azalmasına büyük katkı sağlar.  Meyvenin düzenli tüketilmesiyle cildiniz daha sağlıklı bir görünüm yakalar. Ayrıca cildinizde görülen yaşlanma belirtilerinin ertelenmesini sağlar.

Erkeklerde testosteron seviyesini arttırma etkisi bulunur. Kadınlarda da doğurganlığı attıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Çocuklarda büyüme hormonlarını destekler. Kalsiyum içerme özelliğiyle çocukların kemik yapılarına da destek sağlar. Tatlı oldukları için çocuklarınıza yedirmeniz oldukça kolay olacaktır. Havuçtan daha çok beta karoten içerir. Göz sağlığı için oldukça yararlıdır. Goji Berry faydaları bunlarla bitmiyor. Şeker hastaları ve insülin direnci olanların şekerini dengelemede yardımcı olur. Ayrıca kolesterol seviyesinin düzenlenmesini de sağlar.

Goji Berry Meyvesinin Zararları

Her yararlı şey gibi Goji Berry’nin de bazı durumlarda tüketilmesi ya da fazla tüketilmesi vücuda zararlı sonuçlar doğurabilir. Kan inceltici ilaçlarla alınmasını sağlık durumunuzu tehdit edebilir. İnsülin direncine iyi geldiğini belirtmiş olsak da diyabet ilaçlarıyla birlikte kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. İnsülin üretiminin gerekenden fazla artması sağlığınız için büyük bir tehdit oluşturabilir. Uyku kalitesini arttırdığı bilinen bu meyve yatma saatine yakın tüketildiğinde uykunuzu aksine olumsuz etkiler. Uyuma problemleri yaşamanıza sebep olabilir. Buna bağlı stres seviyenizin artmasına ve odaklanma sorunu yaşamanıza zemin hazırlar. Bu sebeple sabah saatlerinde tüketilmesi gereken bir meyvedir.

[affiliate_news id=”11299″]

Bilinçsiz bir şekilde gereğinden fazla tüketilmesi vücudunuzda farklı hastalıkların baş göstermesine yol açabilir. Özellikle kan basıncına olan etkisiyle tansiyon sıkıntısı yaşatabilir. Hipertansiyona sebep olabilir. Bunun yanı sıra enerji arttırıcı özelliği olduğu için kalp ritmi bozukluğu ya da diğer kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir. Meyvenin aşırı tüketimi ayrıca baş dönmesi yaratabilir. Baş dönmesiyle beraber görüşünüzde bulanıklığa sebep olabileceği gibi belli bir seviyeden sonra halüsinasyon görmenize bile neden olabilir. Goji Berry zararları meyvenin doğru kullanımının bilinmesiyle önlenebilir. Goji Berry meyvesi yerine göre çok yararlıyken bilinçsizce kullanıldığında pek çok sağlık sorununa sebep olabilir. Bu sebeple kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

Düzenli ilaç kullanan kişilerin bu meyveyi tüketmeden önce kesinlikle doktorlarıyla görüşmelerini tavsiye ediyoruz. Geri kalan kullanıcılara Goji Berry meyvesinden günde bir avuçtan fazla tüketmemelerini tavsiye ediyoruz. Goji Berry meyvesinin suyunu tüketen kişiler günde bir bardağı geçmeyecek şekilde bu meyve suyunu tüketmelidirler.

Goji Berry Nasıl Tüketilir

Son yıllardır tüm dünyada moda olmaya başlayan Goji Berry meyvesi farklı çeşitlerde tüketilmektedir.  Goji Berry nasıl tüketilir sorusunun cevabı ise üç başlık altında toplanmakta. Meyvenin yetiştiği ülkelerde yerel halk meyveyi taze olarak tüketmektedir. Diğer ülkelere ise Goji Berry meyvesinin kurusu veya suyu ihraç edilir. Goji Berry’nin suyu da meyvenin kendisi kadar faydalıdır. Ülkemizde bu meyvenin tazesini bulmak hiç de kolay değildir. Avrupa ve Amerika’da Goji Berry suyuna ulaşım kolay olsa da ülkemizde maalesef bu meyvenin suyuna ulaşmak kolay değildir.

Ülkemizde en çok Goji Berry meyvesinin kurusu satılmaktadır. Meyvenin kurusuna kolayca ulaşabilirsiniz. Kurusu da meyve ve suyu kadar mineral ve vitamin abrındırıp meyvenin sağladığı tüm yararları sağlamaktadır. Çerez olarak tüketebileceğiniz gibi tatlı bir tadı olmasından dolayı yaptığınız pastalarda süsleme amaçlı kullanabilirsiniz. Pastayı yiyecek kişilerin yukarıda Goji Berry zararları bahsedilen kısımda zarar görebilme ihtimali olan kişiler sınıfında bulunmadığına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.