OzelKadin.Net

Ginseng Nedir Ne işe yarar ?

69
03 Haziran 2020 - 19:56
Günümüzde birçok kavram, kelime duyuyor ve bunların anlamlarını tam olarak bilmiyoruz. Fakat reklamlarda, izlediğimiz her türlü içerikte garip kelimeler duyabiliyoruz. İşte ginseng de bunlardan biridir. Bir şekilde bu kelimeye maruz kalmama ihtimaliniz olduğunu sanmıyorum fakat ne olduğu hakkında fikriniz olmaması da oldukça normaldir. Ginseng bir bitki türüdür. Kök bitkisidir. Birçok şekilde anılır; Asya, Çin, Kore, Sibirya veya Panax ginsengi diye duyarsınız. Hepsi aynı bitkinin türleridir. Zaten Panax bu bitkinin bilimsel ismidir.

Doğu Asya’da dağlarda yetişen ve o bölge insanı tarafından yıllardır kullanılan bir bitkidir ginseng. Peki, bu bitki neden bir anda çok fazla duyulur oldu? Bunun en önemli sebebi bütün besin desteği ürünlerinde ve vitaminlerde etken madde olarak kullanılmaya başlamasıdır. Panax kelimesi “bütünüyle iyileşme” anlamı taşımaktadır. Ginseng hem vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren hem de insanı dinamikken sakin kılan bir bitkidir. Özellikle sınav dönemindeki çocuklar için tercih sebebidir.

Ginseng diyabetle savaşta, bazı kanser türleri için geliştirilen ilaçlarda da kullanılan bir bitkidir. Asyalı bilim insanlarının incelemeleri doğrultusunda kullanımının insanı dinginleştirerek, mutlu ettiği de bilinmektedir. Kansızlıkla savaşta da kullanılabilen bu şifalı bitkinin Alzheimer hastalarında da olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir. Asya’da yetişen bu bitkinin kökleri farklı ülkelere de taşınmış ve yetiştirilmeye başlanmıştır. Türkiye’de de ginseng yetiştirme denemeleri sürmektedir. Fakat gerçek ginsengin yalnızca Asya’da yetişebileceği ileri sürülmektedir. O bölgeden elde edilen ürünlerin içeriğinin daha zengin olduğuna dair bulgular bulunmaktadır.

Kadınlar Ginseng Kullanabilir Mi?

Ginseng içeren ürünlerin reklamlarında kadınları gördüğümüze göre elbette kadınlar da ginseng kullanabilir. Belirli zamanlarda asılsız haberler yapılsa da ginsengin kadınlara zarar verdiğine dair bir bilimsel veri bulunmamaktadır. Böyle bir durum olsa hiçbir vitamin ve destek ürününün içeriğinde bulunmazdı zaten. Bu yüzden asılsız iddiaları kanıtlanmadığı takdirde dikkate almayın lütfen. Bilim her şeyin üzerindedir, bunu kabul etmeliyiz her şeyden önce. Bilimsel veriler olmadan bir şeyin zararlı veya faydalı olduğuna karar verilmesi mantıksızdır. Kadınlar ginseng kullanabilir mi? sorusu da bu sebeple mantıksız olsa da, cevap olarak evet deyip bu konuyu kapatabiliriz. Ek olarak kadınların ginseng kullanmasının cinsel yaşamlarına olumlu etki yaptığı da bilinmektedir.

Ginseng Fiyatı

Bu şifalı bitkiyi direkt bitki olarak alıp bitki çayı şeklinde tüketebileceğimiz gibi, tadını çok sevemeyecek olsak dahi yemeklerimizde kullanmamız da olasıdır. Fakat ginsengin belirli işlemlerden geçerek şifalı hale geldiği de ileri sürülen bilgiler arasındadır. Bu sebeple ginseng içeren destek ürünleri, vitaminler vb. yardımıyla ginseng tüketmek hem daha kolay hem de daha sağlıklı olarak görülmektedir.

[affiliate_news id=”11319″]

 

Dinç ve sakin kafayla karar vermek ve günlük yaşantınızı sürdürmekte zorlanıyorsanız, ginseng veya ginseng içeren ürünlerin tüketimine ağırlık verebilirsiniz. Peki, ginseng fiyatları nasıldır diye soracak olursanız, tedarikçisine göre değişmektedir. Fakat böyle bir şifa için ginseng fiyatı yerine faydalarını ön planda tutmanız daha mantıklı olacaktır. Fiyat olarak da geldiği bölgeye göre değişiklikler görülmektedir. Hasat zamanı daha yoğun olan bir bölgeden tedarik edilen ginseng daha ucuza denk gelirken hasatı az olan bir bölgeden tedarik edildiğinde bütçeleri zorlayabilmektedir.

Ginseng Nedir, Nasıl Kullanılır?

Ginseng nedir ne işe yarar ? Şeklindeki sorularınıza mümkün olduğunca cevap vermeye çalıştık. Ginseng kökleri kuru olarak kullanılmaktadır. Metal olmayan maddelerle parçalara ayrılarak kullanılmalıdır. Bu mucizevi bitkinin yapraklarını kaynatarak çay elde edebilir, o şekilde de tüketebilirsiniz. Ginseng çayının içerisine taze zencefil, limon ve maydanoz katmanın şifayı kuvvetlendirdiği bilinmektedir. Kolesterol ve kalp hastaları için de şifalar sunan bitkinin yalnızca besin olarak tüketilmediği de bilinmelidir. Birçok kozmetik firması cilt bakımı ürünlerinde ginseng bitkisinin kökünü ve yapraklarını kullanmaktadır. Antioksidan özelliği de bulunduğu için güneş koruyucularda da kullanılabilen ginseng değerini tüm dünyaya göstermiştir.

Bitkinin bir diğer kullanım sebebi ise zihin açıcı ve hafıza kuvvetlendirici etkisinin olmasıdır. Okul çağındaki çocuklara veya üniversite öğrencilerine ginseng içeren vitaminler veya ginseng çayı tüketmeleri konusunda öneriler sunulmaktadır. Psikiyatri hastaları üzerinde de olumlu sonuçlar veren ginseng bitkisi dinç tutarken sakinleştiren etkisiyle anksiyete problemi yaşayan kişiler için de altın değerindedir diyebiliriz. Zamanla dünyanın dört bir yanında ginseng kökünden veya yapraklarından yapılan özel yemek tariflerine denk geleceğimizi de öngörmek mümkün.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.