Kapat

Genital Bölgede Sivilce Tedavisi

Genital Bölgede Sivilce Tedavisi

Genital bölgede sivilce çıkması, bir çok insanın karşılaştığı, rahatsız edici bir problemdir. Bu sivilce, bazılarını korkutsa da, endişe edecek bir şey yoktur. Bu bölgede sivilce çıkması, bu bölgenin hava alamayan ve sürekli nemli olan bir bölge olması gibi sebeplerden ötürü normaldir ve düzeltilebilir. Sorunun kaynağı bulunursa, çözümü de kolaylıkla uygulanabilir.

Bu Bölgede Sivilce Çıkmasının Nedenleri

Sivilce, vücudun bir çok farklı yerinde çıkabilir. Genital bölgede sivilce çıkması, genelde kadınların karşılaştığı bir sorundur. Genital bölgede sivilce neden olur? Bu sorunun nedeni vücudunuzla etkileşime geçen, alerjen ve ya irite edici maddeler olabilir. Örneğin kullanmış olduğunuz duş jeli, kokulu sabun, adet döneminde kullanılan renkli ve ya kokulu pedler, çamaşır deterjanı, prezervatif, kayganlaştırıcı, ilaçlı losyon ve ya pudralar, terleme bunun sebebi olabilir.

Sistit

Bu bölgede sivilce çıkmasının başka bir sebebi de genital bölgede yer alan kıl köklerinin enfeksiyon kapması ve ya iltihaplanması olabilir. Bu iltihaplanmanın sebebi ise kullanmış olduğunuz bir jilet, giydiğiniz dar bir çamaşır, ter ve ya hijyen ürününden dolayı tıkanmış olan gözenekler, hijyenik şartlarda yapılmayan ağda ve benzeri temizlik yöntemleri, içeriye doğru büyüyen kıllar olabilir. Bu bölgede çıkan sivilcenin nedeni, cinsel yolla bulaşma da olabilir. Bu nedenle korunma ve seçilen prezervatif önemlidir.

Tedavi Yöntemleri

Genital bölgede sivilce çıktığında erkenden tedaviye başlamak önemlidir. Sivilceyi fark ettiğinizde bekletmeden bir doktora giderseniz, tedaviye hemen başlayıp kısa sürede sivilceyi iyileştirebilirsiniz. Fakat tedaviyi ertelerseniz, iyileşme süreci de uzar. Tedavi sürecine yardımcı olmak için sivilceyi fark ettiğinizden itibaren belli bir süre, o dönemde kullandığınız ped, duş jeli gibi cildinizi irite etmiş olabilecek ürünlerden uzak durmalısınız. Ortak kullanım alanları olan havuz, sauna, hamam gibi yerlerden uzak durmalısınız. Genital bölge temizliği yaparken dikkatli olmalı, o bölgeyi tıraş edecekseniz muhakkak nemlendirmelisiniz. Pamuklu çamaşırlar giymeli, genital bölgenizi her gün ılık su ve sabunla yıkamalısınız. Dar çamaşırlar giymemelisiniz, mümkün olduğunca o bölgeyi havadar tutmalısınız. Genital bölgede sivilce tedavisi yapılırken, içeriğinde benzoil peroksit bulunan akne ilaçları kullanılır. Tedavi sürecindeki amaç, bir yandan iltihaplı dokuyu iyileştirerek ortadan kaldırmak, diğer yandan hücrelerin yenilenmesini sağlamaktır. Bu sorunun tedavisi iki ay kadar sürmektedir. Eğer tamamen iyileşmek isteniyorsa, tedavi yarıda kesilmemeli, verilen ilaçlar sonuna kadar kullanılmalıdır. Bu bölgede çıkan sivilceler kişiden kişiye değişkenlik gösterebileceği için, farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir. Örneğin antiseptik etkiye sahip olan lavanta yağı ve ya antibakteriyel etkiye sahip olan bitkiler ile hazırlanan kürler de kullanılabilir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bazı hastalar, kimyasal ilaçların cinsel birlikteliklerine kötü bir etkisi olabileceğini düşündüklerinden, bitkisel tedavi yöntemlerini tercih etmektedirler. Bitkisel tedavinin herhangi bir yan etkisi olmadığı için, tavsiye edilmektedir. Bir çok bitkisel ürün genital bölgede sivilce tedavisi için kullanılabilmektedir.

Lavanta Özü Yağı

Lavanta özü yağı, içerisinde çok değerli mineraller bulundurur. Bu mineraller, kötü bakterilerle savaşarak deriyi iyileştirmeye yardımcı olur. Su ve sabunla temizleyip kuruladığınız  bölgeye az miktarda lavanta özü yağı sürüp bir süre cildinizin emmesini beklerseniz, tazelenmiş ve iyileşmiş bir cilde sahip olabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağının sivilceler için etkili olduğunu bilmeyen yoktur. Bu yağı, yüzünüzdeki sivilcelere direkt olarak sürebileceğiniz gibi, genital bölgede sivilce çıkardığınızda da kullanabilirsiniz. Bir damla çay ağacı yağı ile bir tatlı kaşığı zeytinyağı karıştırarak, cildinize sürün. Bu işlemi günde iki kere temiz ve kuru cildinize uygulayın. Sivilceniz zaman içerisinde yok olacaktır.

Sıcak Kompres

Temiz bir havlunun üzerine sıcak su döküp, bunu sivilcenizin üzerine her gün düzenli bir şekilde uygularsanız, sivilcenizin iyileştiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu yöntem, kaşıntı ve kararma için de etkili olmaktadır.

Bir cevap yazın