Kapat

Fındığın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Fındığın Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Türkiye’de Ordu, Trabzon, Giresun başta olmak üzere Karadeniz Bölgesinde yetişir. Hem yemiş olarak hem de yağ olarak kullanılır. Kullanım alanları çok geniştir ve yararları saymakla bitmez. Fındığın hem kabuğu hem de yaprağı kullanılır. Fındık ülkemizin Karadeniz Bölgesinde çokça yetişmekte olup, Dünya’da bir çok ülkeye ihraç edilmektedir. Fındığın yararları ve zararları şöyle sıralanabilir.

 • Kalp ve damar sağlığı için önemlidir. Kalp ritmini düzenler ve kolesterolü kontrol altına almaya yardımcı olur. Düzenli kullanıldığı takdirde kalp sağlığını besler ve kriz riskini azaltır .Vücut içindeki damarların tıkanmasını engeller bundan dolayı kalp ve damar sağlığı açısından önemlidir.
 • Antioksidan barındırır, magnezyum, çinko, demir, potasyum ve kalsiyum açısından çok zengindir. E ve B vitaminlerini içinde barındırır. Protein açısından da oldukça zengindir. Enerji kaynağıdır ve vücudu dinç tutar. Fındık tüketen insanlar kendilerini genç ve zinde hisseder, bunun nedeni fındığın içerdiği vitamin ve minerallerin vücutta barınmasıdır.
 • Kan şekerini dengeler, şeker hastaları için bir nimet özelliği taşır çünkü kan şekerini kontrol altına alır. Şeker hastalığına yakalanmamak için de yararlıdır.
 • Sindirim sistemi için faydalıdır,Bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar. İshal ve kabızlık gibi şikayetleri önler. Vücutta zararlı hücrelerin dışarı atılmasını sağlar. Vücutta yağ yakımını kolaylaştırır. Fındığın iştah açıcı özelliği özelliği yoktur. Tok tutma özelliği vardır ve iştahı kapatır. Bu özelliği sayesinde diyet yapan insanlar tarafından tüketilir. Özellikle zayıflamak isteyenler fındık tüketerek hem zayıflayabilir hem de yağ yakabilir. Doyma hissi verdiğinden kişiler daha az yemek tüketir ve zayıflarlar.

 

 Hamilelikte Bebeğin Gelişiminde Yeri Büyük

 • Fındığın cinsel faydaları da vardır, cinsel isteksizliğe iyi gelir. Fındığın içinde E ve B vitaminleri sayesinde sperm üretimi artar. Fındık sayesinde  cinsel sorunlar ortadan kalkar. Yorgunluğu alır ve enerji verir. Kan basıncını dengeler ve enerji verir.
 • Hamilelik döneminde faydalıdır, hamilelik döneminde tüketilen fındık hem anneye hem de bebeğe gerekli mineral desteğini alır. Fındığın kadınlara faydaları, hamilelik döneminde bebeğin gelişimiyle başlar. Fındık hamilelik döneminde bebek gelişimi için çok önemlidir. Hamilelik döneminde bebeğin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi için çok önemlidir.Magnezyum, çinko, demir, potasyum ve kalsiyum açısından çok zengindir. E ve B vitaminlerini içinde barındırır. Bu vitaminler bebeğin sağlıklı büyümesini sağlar. Hem hamilelikte hem de gündelik hayatta bir avuç fındık tüketilmesi önerilir.
Karpuz ve Önemli Faydaları

 

 • Yüksek tansiyon hastalarının günde 1 avuçtan fazla tüketmemesi önerilir. Uzmanlar günde bir avuç fındık yenmesini önermiştir. Yararları zararlarından daha fazla olan fındık günde bir avuç tüketilmelidir.
 • Fındık erken yaşlanmayı engelleyebilir, düzenli ve dengeli olarak fındık tüketmek yani günde bir avuç fındık tüketmek vücudumuzun E vitamininin %86’nı karşılar. Aynı zamanda A ve C vitamini de içerir.
 • Kas sağlığı için fındık tüketmek önemlidir, magnezyum içeren fındık vücutta sağlıklı hücrelerin hareketlenmesini sağlayarak kas sağlığına yardım eder. Magnezyum içeren fındık sayesinde kas ve spazm ağrılarını önlemek içim mücadele eder.

Aşırı Fındık Tüketimi Alerjiye Sebep

Fındığın zararları ise aşırı kullanımda ortaya çıkmaktadır.

 • Fazla tüketimde kilo aldırır, aşırı derece fındık tüketen kişilerde kilo alma sorunu ortaya çıkmıştır.
 • Son kullanma tarihi geçebilir, diğer kuru yemişlerde olduğu gibi paketli satılan fındıklarda son tüketim tarihine bakılarak alınması önemlidir.
 • Alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir, çoğunlukla rastlanan alerji tiplerinden birisi de fındık alerjisidir. Fındık ve türevleri yemişlerde aşırı tüketim sonucunda alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Bu alerji sonucunda solunum sıkıntısı, burun akıntısı, öksürük, vücutta kaşıntı, vücutta bölge bölge kızarıklıklar gibi reaksiyonlar meydana gelebilir. Divertikül rahatsızlığı bulunan kişilerin fındık tüketilmesi önerilmez, çünkü kullanılan ilaçların etkisini azalttığı gözlenmiştir.

Bir cevap yazın