OzelKadin.Net

Evlerde Bebek Güvenliği Nasıl Sağlanır?

126
29 Mart 2020 - 13:32
Her yıl binlerce bebek ev kazası yüzünden sakat kalmakta ya da ölmektedir. Savunmasız olan bebeklerimizi evde korumak anne ve baba olarak bizim temel vazifemizdir. Bu yüzden evlerimizi güvenli hale getirmeliyiz. Evlerimizde birkaç işlem yaparak evlerimizi bebeklerimiz için güvenli hale getirebiliriz. Uzmanların evlerde bebek güvenliği konusunda anne ve babalara tavsiyeleri şunlardır:

1- BEBEK ODASI: Bebek beşiğini pencereden, prizden ve ısıtıcıdan uzak tutun. Prizlere koruyucu takın. Dolaplara emniyet mandalı takın. Enginde kalan çekmecelerin içine tehlikeli eşyalar koymayın. Halılar yumuşak, tüysüz ve kaydırmaz olmasına özen gösterin. Bebek beşiğine oyuncak koymayın. Bebeğinizin tek başına beşikte oyuncaklarla oynamasına izin vermeyin. Odayı sık sık havalandırın. Ödenin nem seviyesini % 30-50 arasında tutun. Odanın nem seviyesini soğuk buhar makinesi ile dengeleyebilirsiniz.

 

[affiliate_news id=”10999″]

 

2- MUTFAK: Bebekleri mutfaktan uzak tutun. Mutfaklar bebek için büyük risk taşır. Bulaşık makinesinde yer alan çatal, bıçak, mutfak çekmeceleri, dolaplar, ocak, fırın, kızgın yağ tavalar bebekler için büyük tehlike taşır.

3- BANYO: Banyoda kaydırmaz paspas kullanın. Temizlik malzemelerini çocuğun ulaşamayacağı yere koyun. Kimyasal maddeleri kilitli dolapta saklayın. Bebek banyosu için kullandığınız ürünlerin kaliteli olmasına özen gösterin. Banyonun sıcaklığı ve su ısısı bebeğin cildine uygun olmalıdır. Soğuk su bebeğin hasta olmasına, sıcak su ise bebeğin haşlanmasına neden olur. Banyoya hava akımının olmamasına dikkat edin.

4- OTURMA ODASI: Oturma odasında yer alan televizyon, dolap gibi eşyaları sabitleyin. Bebeğin üstüne devrilme ihtimali olan eşyaları salonda tutmayın. Pencere önüne ve balkona; masa, sandalye, koltuk koyarak bebeğin bu noktalara ulaşmasına engel olun. Bebeğinizi balkonda yalnız bırakmayın.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.