OzelKadin.Net

Ev Yapımı 5 Balgam Söktürücü

73
22 Mayıs 2020 - 19:59
Balgam, akciğerlerimiz tarafından üretilen bir mukus sıvısı olarak bilinmektedir. Üretilen bu mukusun görevi; akciğerleri virüs ve bakteri gibi zararlı organizmalara karşı korumaktır. Hastalık ya da başka durumlar sebebi ile ciğerlerdeki balgam oranı artması durumunda vücudumuz refleks göstererek öksürük yoluyla bu balgamı atmaya çalışır. Balgamdan kurtulmak için pek çok yöntem olduğu gibi balgam söktürücü meyveler de mecuttur.

Balgam, genellikle sigara kullananların ya da akciğer kaynaklı bir hastalığa yakalananların çok sık karşılaştığı durumlardan biridir. Doğru bir beslenme yöntemi balgam oluşumunu dengeler. Bol su tüketimi, ada çayı ve ıhlamur gibi bitkisel çaylar göğüs bölgesinde balgam birikimini olabildiğince yumuşatarak rahatlamanızı sağlayacaktır. Düzenli olarak her gün yapılacak olan tuzlu su gargarası da boğazda bulunan bakterileri temizleyerek, balgama yapışarak mukus yapısının çözünmesini sağlayarak sizleri rahatlatacaktır. Aktarlarda her zaman bulunabilecek şifalı bitkilerle yapabileceğiniz doğal şuruplar, balgamı sökmenize son derece yardımcı olacaktır. Zencefil, limon ve balla yapabileceğiniz doğal şuruplar, hem balgamdan kurtulmanızı sağlayacak hem de vücut direncinizi arttırarak daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmanızı sağlayacaktır. Bunlarla beraber severek tüketilen meyvelerden olan ayva balgam söktürücü olarak bilinmektedir.

Balgam Söktürücü Yöntemler

Daha önce de belirtildiği gibi, evde kendi doğal şuruplar yapılarak balgamdan kurtulmak son derece basittir. Hızlı Balgam söktürücü yöntemler sayıca fazla olmakla beraber, sizlere 5 tanesinden bahsedeceğiz.

C Vitamini Sıkça Tercih Edilmelidir

Limoni, greyfurt, portakal gibi C vitamini bakımından çok zengin ve asit değerleri çok yüksek olan bu meyveler, doğal balgam söktürücü ve hastalık karşıtı olarak bilinmektedir. Gün içerisinde tüketerek ya da suyunu sıkıp bal ve kara biber ile destekleyerek doğal bir şurup yapıldıktan sonra tüketildiği zaman, hem balgamı söktürecek hem de zinde kalmanıza yardımcı olacaktır. Bal ve karabiber aracılığı ile şurup yapıldığında, doğal şurubu hemen içmemeye dikkat edilmelidir. Boğazda bir süre bekleterek, yanma hissi iyice alındıktan sonra yutulmalıdır. Bu doğal şurubu uygulayanlar çoğu zaman yanlış hamlelerle hemen yutmakta ve faydasını görememektedir. Bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Siyah Turp ve Bal Karışımı

Siyah turp ve bal karışımı bilenen eski balgam söktürücü yöntemlerden biridir. Balgamın yanı sıra kuru öksürük problemi yaşayanlar için de oldukça etkili bir yöntem olmaktadır. Bu yöntem için öncelikle bir adet siyah turp iyice yıkanarak ortası delinmelidir. Daha sonra delinmiş turp bir bağın üzerine yerleştirilerek üzerini 1-2 yemek kaşığı bak dökülür. Tur delinirken ayrılmış olan parça ile delinen kısım kapatılır. Bu işlemden sonra yaklaşık 8 saat sonra turp özü ile karışan balda bir renk değişimi meydana geldiği görülecektir. Bu sıvıyı günde bir yemek kaşığı tüketerek balgamdan kurtulabilirsiniz. Yalnız, tüketecek kişi bebekse, günde bir çay kaşığı alması yeterli olacaktır.

Zencefil Çayı

Anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklerine sahip olan zencefil balgam sökme konusunda çok etkilidir. Bunun yanında bir de ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Kaynamış suyun içerisine isteğe göre dilimlenmiş taze zencefil koyup, birkaç damla limon suyu ile destekleyerek çayınızı hazırlayabilirsiniz.

[affiliate_news id=”11304″]

Yaklaşık olarak 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra çayı süzerek tüketebilirsiniz. Genellikle bitkisel olarak hazırlanan çayların çocuklara verilmemesi tavsiye edilmektedir. Bu işlemi uygulamadan önce mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kekik ve Karanfil Çayı

Kekik ve karanfilin birlikte antimikrobiyal özellikleri mevcuttur. Yaklaşık bir su bardağı suya biraz kekik ve biraz karanfil koyularak kaynatılması sonucu tüketilerek balgamdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca hazırlanmış bu çay mide sıkıntısı yaşayanlar içinde etkili çözümler sunmaktadır.

Tuzlu Gargara

Bir bardak su içerisine en az dört çay kaşığı tuz ekleyerek, tuzlar suda iyice çözünene kadar karıştırın. Bu su ile günde en az iki defa gargara yaparak balgamdan verdiği öksürük hissinden kurtulabilirsiniz.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.