Kapat

Ender Saraç’tan Ramazan Diyeti

311020141619366641717 2

Ramazan ayında günde 2 öğün yemek yemenin insana kilo verdireceği düşünülür. Ramazanda kilo vermek için dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Aksi taktirde 3 öğün yerine 2 öğün beslenmek size kilo verdirmez. Ender Saraç ramazan diyeti ile siz de ideal vücut ölçülerinize ulaşabilirsiniz. Ramazan ayında iftar ve sahurda yediğiniz bol yağlı yemeker kilo almanızı hızlandırarak vücudunuza ciddi zararlar verir. Ramazana uygun bir beslenme düzeni seçerseniz vücudunuzun ideal kilo dengesini sağlamış olursunuz.

Ender Saraç’tan Örnek Ramazan Menüleri

Ender Saraç ramazan ayı boyunca sağlıklı ve dengeli beslenmenin formülünü açıkladı. Beslenmeyi sahur ve iftar olmak üzere iki bölüme ayıran Ender Saraç bu öğünlerde tüketilmesi gerekenleri ve kaçınılması gereken besinleri açıkladı.

İLGİLİ HABER : Anne Olmak İsteyenlere Özel Bebek Diyeti

İFTAR MENÜSÜ: İftarınızı gösterişli bir iftar sofrası ile açmak yerine zeytin ve hurma ile açın. Zeytin ve hurma yedikten sonra 1 bardak ılık su içine yarım tatlı kaşığı bal ve az limon sıkarak için. Bu karışım yağ yakımınızı ve metabolizmanızın çalışma hızını arttıracak. Böylece mideniz rahatlamış ve hızlı bir şekilde kilo vermeye başlarsınız. İftar menüsünde ilk yemeğiniz çorba olmalıdır. Az yağlı 1 kase çorba midenizi rahatlatıp sindirim sisteminin çalışmasını düzene sokar. Çorbayı içtikten sonra kısa bir süre bekleyip ana yemeğe öyle geçmelisiniz. Böylece mideniz yemiş olduğunuz çorbayı hazmetmiş olur. Ana yemek olarak balık, tavuk, hindi gibi hayvansal ürünler tüketmelisiniz. Ramazan ayında 10 günde 1 yağsız et tüketebilirsiniz. Domates ve havucun yer almadığı salatayı ve sebze yemekleri tüketebilirsiniz.

ARA ÖĞÜN: İftardan 2-3 saat sonra ara öğünde taze 1 dilim beyaz peynir tüketebilirsiniz. Ara öğünde mutlaka meyve tüketmelisiniz. Elma, kivi, ceviz içi, fındığı gün boyu almanız gerekir.

SAHUR: Sahurda 6 kaşık soya müsli yiyebilirsiniz. 1 bardak süt içine 2 tatlı kaşığı keten tohumu karıştırıp tüketebilirsiniz. Tok tutması için çavdar ekmeği ve tam buğday ekmeği tüketmelisiniz. Sahurdan sonra 1 adet yeşil kabuklu elma ve şekersiz çay tüketebilirsiniz. Sahur yemeğinde ise haftada 1 ıspanaklı ya da pazılı börek, başka birinde ise hafif bir kahvaltı ya da teze kaşarlı kepekli ekmek ile yapılan tost ve yanında yeşil elma tüketmeniz hem doyurucu hem de sağlıklı seçimlerden olacaktır. Bunun yanı sıra ramazan boyunca su tüketimi oldukça önemlidir. İftar ile sahur arasındaki süre zarfında bolca su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın