OzelKadin.Net

Doğum Parası Nedir Nereye Nasıl Başvuru Yapılır?

116
22 Nisan 2019 - 0:02

Doğum parası tahsil etmek için bilinmesi gerekenler oldukça önemli. Çünkü sadece doğum yapılması bu miktarların aktarılmasına yeterli olmuyor. SSK bünyesine kayıtlı her anne bu olanaktan yararlanabilir. Bununla birlikte her sene biraz daha ücretlerin arttığı gözlenmektedir. Bu bilgiler ışığında takip eden veya merak eden sayısı oldukça fazla.

Aynı zamanda SSK doğum parası olarak da bilinmektedir. Analık parası olarak halk dilinde geçerlidir, konu isim olarak değişse de içerik olarak her zaman aynıdır. Mavi kartlı olmanız ya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız bu paradan yararlanmanız adına çok büyük bir adımın atılması için yeterlidir. Çalışan annelerin doğum parası alması için gerekenler olarak, çiftlerden birisinin SSK’lı olması gerekmektedir. Çünkü bu yardım devlet desteklidir ve gerekli bünyelerde işlem görmek zorundadır. Bu alandan faydalanmak için maddi sınıflandırma yoktur, tüm SSK’lı vatandaşlar faydalanabilmektedir.

Doğum Parası Nedir?

Doğum parası, doğum yapan annelere çocuk sayısına göre ödenen devlet desteğidir. Bu paralar Sosyal Güvenlik Kurumları aracığıyla ödenmektedir. Kadın çalışanlar doğumdan 8 hafta önce ve sonrasında 8 hafta yasal olarak izin kullanma hakları bulunmaktadır. Talep edilmesi halinde, doktor raporuyla doğuma son 3 hafta kalana kadar iş yerlerinde çalışma şansı tanınmaktadır. Raporlu olunan bu süre zarfında geçen zamanın 3/2 ‘si kadarı SSK tarafından ödenmektedir. Temel olarak bakıldığında bebek masrafları dudak uçuklatan rakamlara varabilmektedir. Geçen süreyle birlikte birde maaş kesintisinin yapılması, tüm ülke geleceği için büyük sorunlar teşkil edebilir.

Bu geçen süreçte maddi olarak zor durumlarda kalınma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle, SSK’lı annelere yardım sağlanmaktadır. Ödenmekte olan miktar her yeni yılla birlikte artış göstermektedir. Asgari ücret alan birçok kişiden daha fazla ödeme yapılmaktadır. 2015 yılında hayatımıza giren bu kavramla birlikte 1 çocuk için devlet tarafından 300TL ödeme yapılır. 2 çocuk annesi olmanız durumda 400 üçüncü ve üzeri çocuklar için ödenen annelik parası 700TL ile sabitlenmiştir. Bu durumdan eşiniz sigortalı olsa da faydalanabilmektesiniz. Yapılan çalışmaların hayata geçerek maaşınızı almanız için beli noktalara ulaşarak, gerekli olan evrakları sunmanız gerekmektedir.

Doğum Parası Nereden Talep Edilir?

Doğum parası tahsil edilecek adres Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak bilinmektedir. İlçe de bulunuyorsanız, kaymakamlıklara ulaşım sağlayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Müracaat etmeniz durumunda annenin ülkemiz vatandaşı olması netlik kazanmak zorundadır. Bu evreden sonra direk olarak bebeğin nüfus cüzdanı talep edilmektedir. Dengeli bir şekilde başlatılmakta olan bağlantıların ödeme kısmı PTT aracılığıyla yapılmaktadır. Banka hesabına yatma durumu söz konusu değildir.

Analık Parası Almak İçin Hangi Şartlar Gerekmektedir?

Analık hakkından faydalanmak için bilinmesi gerekenlerin başında sigortalı olunması veya eşlerden birinin sigortalı olması gerekmektedir. Ayrıca resmi olarak babadan faydalanmak için, yine evlilik cüzdanı talep edilmektedir. Resmi nikahı olamayan çiftlerden, direk olarak annenin SSK çalışanı olması gerekmektedir.

[affiliate_news id=”11316″]

Ayrıca sigorta konusundaki bir diğer hassasiyet en az doğumdan önce 1 sene kadar sigorta primlerinin yatırılması gerekmektedir. Doğum yapılması durumunda sağ yada ölü bilgisinin resmi mercilere ulaşması gerekir. Bu koşulları yerine getirmeden yapacağınız başvurular geri çevrilecektir. Sadece merkez binalar değil aynı zamanda internetten online bir şekilde de başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Doğum parası tahsil etmek için bilinmesi gerekenlerin başında bu kurallar gelmektedir, harfiyen uyulması durumunda sorun yaşanılmayacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.