Kapat

Doğal dezenfektan nasıl yapılır ?

Evde doğal dezenfektan yapımı

Corona virüsü dünyada bir salgın haline gelmeye başladı. Virüse karşı korunmanın yolu temizlikten geçer. Uzmanlar el temizliğinin çok önemli olduğunu vurguluyor. Bu noktada dezenfektanlar büyük önem taşıyor. Bu yazı dizimizde sizlere evde nasıl doğal yollarla dezenfektan yapacağınızı anlatacağız. Yazı dizimizi okuduktan sonra siz de evde bulunan malzemeler ile dezenfektan yapabilirsiniz.

Dezenfektan Malzeme Listesi:

2 çorba kaşığı beyaz sirke

2 bardak sıcak su

1 çay kaşığı lavanta yağı

3 damla çay ağacı yağı

Dezenfektan Yapımı:

2 çorba kaşığı beyaz sirke, 2 bardak sıcak su, 1 çay kaşığı lavanta yağı, 3 damla çay ağacı yağını bir kaba koyun. Toz olanları eriyinceye kadar karıştırıp dezenfektan yapabilirsiniz.

Sık Dezenfektan Kullanımı Hasta Eder

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta dezenfektan maddelerin kimyasal bileşikler olduğunu bunların sık kullanımasının ileride ciddi hastalıklara yol açabileceği konusunda uyardı. Zaman içinde kimyasallar Alzheimer, Parkinson olarak vücudumuza geri döner. 5 liralık kolonyanın dışarıda 20 Liraya satıldığını belirten Bitki Bilim ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya dezenfektan konusunda ciddi bir bilgi kirliliği olduğuna dikkat çekti. Dumankaya evde doğal yöntemlerle nasıl dezenfektan yapılacağını anlattı.

Ev Temizliği İçin Dezenfektan Tarifi:

1 Tatlı kaşığı Arap sabunu

1 su bardağı beyaz limon sirkesi

1 çay kaşığı lavanta

1 çay kaşığı okaliptüs

2-3 damla çay ağacı yağı

Ev Temizliği İçin Dezenfektan Yapılışı:

1 tatlı kaşığı arap sabunu, 1 su bardağı limon sirkesini, 1 çay kaşığı lavantayı, 1 çay kaşığı okaliptüsü, 2 damla çay ağacı yağını 1 şişeye ekleyip karıştırın. Yaptığınız bu dezenfektanı evde kapılara, komodinlere ve asansör girişlerinde kullanın.

El Temizliği İçin Dezenfektan Malzeme Listesi

1 Çorba kaşığı karanfil

2 Çubuk tarçın

1 Gül yaprağı

1 Çorba kaşığı lavanta

2 Çorba kaşığı alkol

1 Kahve fincanı gül suyu

El Temizliği İçin Dezenfektan Yapımı:

İLGİLİ HABER : Dezenfektan alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Karanfil, tarçın, gül yaprağı ve lavantayı 1 kabın içinde dövüp 1 kavanoz içine koyun. Üzerine çıkacak kadar arıtılmış su koyun. 2 çorba kaşığı alkol ve 1 kahve findanı gül suyu ekleyin. Karışımı 3 gün siyah poşet içine koyun. 2 günün sonunda süzerek sprey olarak kullanın.

Bir cevap yazın