OzelKadin.Net

Diyet Yapmak ve Motivasyon İkilisi

526
24 Mayıs 2019 - 0:07
Diyet yapmak bir irade işidir, istek ve motivasyon işidir. Fazla kilolarınız var ve kurtulmak istiyorsunuz. Ama iradeniz sizi bir noktaya getiriyor. Yanında istek ve motivasyon eksik ise o diyet ikinci gün sonlanıyor. Şekerli, tuzlu yiyecekler tekrar tüketilmeye başlanıyor. Yeme alışkanlıkları tekrar eskisi gibi oluyor. Ve diyet yapma girişimi başlamadan bitmiş oluyor. İşte bu gibi sıkıntıları yaşamamak için istek ve motivasyonunuzu çok yüksek tutmalı, sizi motive eden şeyler ile diyete başlayıp devam etmelisiniz.

Ülkemiz şartlarında obezite ve fazla kilo insanlar arasında büyük sorun teşkil etmekte. Yeme alışkanlıklarının bozulması, hızlı yemek sektörünün gelişmesi, stres, iş hayatının yoğunluğu, pratik yemek yeme arzusu ve kahvaltının hayatımız da ki yerinin yavaş yavaş kaybolması ile fazla kilolar ve kilo ile birlikte birçok hastalık ortaya çıkmakta. Bunların asıl nedeni ise kişinin kendisini motive edememesi, diyet yapmasıyla birlikte ortaya çıkacak olumlu yönlerini tam anlamıyla görememesidir. Diyet yapmak isteyip kendini motive edemeyenler için kısa öneriler;

  • Diyete başladığınız da iradenize sahip çıkmanın en büyük yolu; diyet yapmanızla birlikte vereceğiniz kilolar sayesinde kavuşacağınız fiziksel değişimdir. Bu sayede giyemediğiniz giysileri giyebilecek, dışarıda daha rahat gezebileceksiniz. İnsanlar sizin ne kadar kilo verip değiştiğinizi konuşacak. Motive olmaya başlayacaksınız ve haftalar geçtikçe kilo vermeye devam edeceksiniz. Fiziksel değişiminizi gözleriniz önüne getirin ve canlandırın. Bu sayede motive olacaksınız.

 

[affiliate_news id=”9305″]

 

  • Bir diğer önemli durum ise diyet programınız içerisinde birkaç kez kaçamak yaptınız diye diyetinizden vazgeçmeyin. Örneğin film izlerken bir paket cips yediniz. Bunun yüzünden diyetinizin bozulduğunu düşünmeyin. Ama kalori yakımı içinde hareket etmeyi unutmayın. Ne kadar çok yemek o kadar çok yürüyüş, egzersiz ve spordur. Bu sayede diyetinizden çabuk vazgeçmemiş olursunuz.
  • Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek için gün boyu yediklerinizi telefonunuza kaydedip kalori hesabı yapmakta sizi düzene sokar, motivasyon sağlar. Bu sayede almanız gereken kalori miktarını geçmezsiniz. Düzen ve planınız olur.
  • Diyet yaptığınız zaman kendinizi şımartmayı da unutmayın. Sinemaya gitmek, kitap okumak, iyi müzikler dinlemek gibi alışkanlıklar da edinerek kafanızın sadece diyette kalmamasını sağlamış olursunuz. İrade ve motivasyon için önemlidir bu durum.
  • Çok kilo vermiş insanların hikayelerini ara sıra okuyun, göz atın. Bu sayede sizin de yapabilecekleriniz ortaya çıkar, isteğiniz artar.
  • Diyet yaptığınız dönemlerde yeni hobiler edinmek ve size iyi gelen insanlarla vakit geçirmekte diyetinizin sıkıntısız ve sağlıklı geçmesini sağlayacaktır.

Diyet yapmaya başlamadan önce kendinize bir hedef koymanız diyetinizin daha güzel, doğru devam etmesini sağlar. Hedef koymak, kilonuzun her hafta ne kadar erimesini ne kadar vermeniz gerektiği gibi kriterleri size daha iyi hatırlatır. Bu sayede diyetinizden vazgeçmeden, başarısız olmadan devam etmeniz sağlanmış olur ve siz de motivasyonunuzu her daim canlı tutarsınız.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.