OzelKadin.Net

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

172
28 Temmuz 2020 - 0:06
Yiyecek ve içeceklerin içinde bulunan şeker, çikolata gibi yiyecekler bakteri ve mikrop oluşumunu tetikler bu gibi durumlarda dişlerde çürük meydana gelir ve sonrasında diş ağrısı oluşur. Diş ağrısı daha çok geceleri, bir şeyler yerken ya da gece uyku anlarında oluşmaktadır ve diş ağrısı çeken kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Bu gibi durumlarda diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtı bilmek ve kolayca bu yöntemleri denemek o anda hayat kurtarıcı olacaktır. En azından diş hekimine başvurana kadar kişinin diş ağrısını gidermede yardımcı olacaktır. Diş ağrısına ne iyi gelir sizler için incelendi.

1- Diş Fırçalamak

Dişlerinizde çürükler var ise yediğiniz yiyeceklerin kırıntıları kalıp çürük dişiniz de kaldıysa ağrı yapabilir bu yüzden ilk olarak dişlerinizi fırçalamalısınız. Diş fırçalamak dişin ağrısına neden olan yiyecek kırıntılarını temizleyecek ve diş ağrısının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

2- Gargara Yapmak

Sirke ve tuzu su ile karıştırarak gargara yapmak, dişe uyuşturucu etki sağlayarak diş ağrısını azaltmada yardımcı olacaktır. Dezenfekte etkisine sahip olduğundan dişi bakterilerden, mikroplardan temizleyecek ve dişte şişlik var ise şişliği azaltmada yardımcı olacaktır.

3- Buz Uygulaması Yapmak

Buzu havlunun içerisine sarıp ağrıyan dişin olduğu bölgeye uygulayarak diş ağrısını geçici olarak hafifletmeniz mümkündür.

4- Karanfil ve Karanfil Yağı Uygulamak

Antiseptik özelliği olan karanfili ve karanfil yağını ağrıyan dişinize, ellerinizi dezenfekte ederek uygulayabilirsiniz. Karanfil yağı çoğu diş macununda bulunmaktadır. Bir adet karanfili dişinizin üzerine koyup bastırarak uygulayabilir ve dişinizi bu yöntem ile uyuşturabilirsiniz. Bu durumda dişinizin ağrısı hafifleyecektir.

5- Zerdeçal

Bir miktar zerdeçalı temiz bir kaşık yardımıyla suyla karıştırıp macun kıvamına getirip ağrıyan dişinizin üzerine sürebilirsiniz. Zerdeçalda bulunan antiseptik özellik ile ağrınız kısa süre içerisinde azalacaktır.

 

[affiliate_news id=”1632″]

 

6- Sarımsak

Sarımsağı ağrıyan dişinizin üzerine koyduğunuzda, hem bakterileri yok edecek hemde ağrınızı hafifletmenizde yardımcı olacaktır.

7- Çörek Otu

Çörek otunun diğer yöntemler gibi uyuşturma etkisi bulunmamaktadır ancak ağrıya sebebiyet veren etkenleri ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede diş ağrınız oldukça hafifleyecektir.

8- Ağrı Kesici ve Antibiyotik

Diş ağrınız daha da artıp şiddetlenirse bu dişinizin iltihaplandığının bir göstergesidir. Diş hekiminize başvurup onun belirttiği antibiyotik tedavisine başlamanız gerekmektedir. Diş doktorunuzun önerisiyle uygun tedaviye biran önce başlamalısınız.

İltihaplı Diş Ağrısına Neler İyi Gelir?

1- Bir bardak ılık suyun içerisine bir miktar tuz ekleyin ardında tuz eriyinceye kadar çay kaşığıyla karıştırın. İltihaplı dişiniz her ağrı yaptığında bu su ile gargara yaparsanız diş ağrınız hafifleyecektir.
2- Eczanelerde satılan ağız gargaralarından var ise onlar hidrojen peroksit maddesini içerdiği için hem ağız içi bakımınızı yapacak hemde iltihaplı dişinizi dezenfekte edip ağrınızı hafifletecektir.
3- Çay ağacı yağınız var ise bir su bardağının içerisine yaklaşık  2-3 çay kaşığı çay ağacı yağını döküp karıştırın. Bu karışımla gargara yaptığınızda iltihaplı dişinize fayda sağlayacaktır.
4- Karanfilin uyuşturucu etkisi olduğu için iltihaplı diş ağrısına oldukça iyi gelmektedir. Karanfili ağrıyan dişinizin üzerine koyun ve bastırın ağrınız hafifleyecektir. Aynı şekilde karanfil yağını ağrıyan dişinizin üzerine damlatın buda İltihaplı dişinize oldukça iyi gelip iltihaplı diş ağrınızı hafifletecektir.

Dolgulu Diş Ağrısına Neler İyi Gelir?

Dolgulu diş ağrısı olduğunda yapmanız gerekenler; dişinize ağrı yaratan yiyecek kırıntıları mümkün olduğunca dişlerinizi fırçalayarak yok etmektir. Sonra bir bardak ılık suyun içine yaklaşık 1-2 kaşık tuz atıp karıştırmalısınız. Tuzlu suyla gargara yaptıktan sonra diş ağrısına iyi gelerek hafifletecektir. Ardından en kısa sürede diş doktorunuza başvurmalı dolgulu diş ağrınızın sebebinin ne olduğunu öğrenmelisiniz. Bu gibi durumlarda dolgunuz değişebilir ya da yenilenmesi gerekebilir.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.