Kapat

Dezenfektan alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Dezenfektan alırken nelere dikkat etmeliyiz

Piyasada farklı markalar ve fiyatlarda dezenfektan satılmaktadır. Koronavirüsten korunmak için dezenfektan alırken dikkatli olmalısınız. Ellere yerleşen virüsler yüze temas ettikten sonra ağız ve burun aracılığıyla vücuda yerleşir. Dezenfektanların içinde yer alan etil alkol ve izopropil alkol mikroorganizmalara karşı öldürücü etkiye sahiptir.

Alkol Oranına Dikkat Edin

Dezenfektanların etkili sonuç vermesi için alkol oranlarının yüksek olması gerekir. İdeal dezenfektanlarda alkol oranı % 60 ile yüzde 90 arasında değişir. Dezenfektan alırken mutlaka etiket üzerindeki alkol oranını kontrol edilmelidir. Düşük alkol oranlı dezenfektanlardan beklenen sonucu alamazsınız.

İçeriğindeki Kimyasalları İnceleyin

Virüslerin yayılmasının engellemek için günde en az 5 defa elleri sabunla yıkamak gerekir. Su ve sabunun olmadığı ortamlarda eller mutlaka dezenfektan jeller ve sıvılar ile temizlenmesi gerekir. Dezenfektanın yakıcı etkisinin olmaması, içinde toksin maddenin bulunmaması gerekir. Yüzey gerilimini düşüren homojen yapılı ürünler olmalıdır.

İLGİLİ HABER : Karaciğer Yağlanmasına Ne Iyi Gelir ?

Sahte Dezenfektanlara Dikkat Edin

Gün geçtikçe çoğalan sahte dezenfektanlara karşı dikkatli olmalısınız. Uzman olmayan kişilerin dezenfektanın sahte olup olmadığını anlaması çok zordur. Bu yüzden dezenfektan aldığınız yerin güvenilir firmalar olmasına dikkat edin. Satın aldığınız dezenfektanın üzerinde mutlaka ürün takip sisteminin (ÜTS) olmasına özen gösterin. Ucuz ve kalitesiz olan dezenfektanlardan uzak durun. Bilindik güvenilir firmalardan dezenfektan almalısınız. Ucuz dezenfektanlar ciltte alerji, dökülme, aşınma ve kızarıklık gibi cilt sorunlarına neden olur.

Bir cevap yazın