OzelKadin.Net

Çocuklarda tuvalet eğitimi

134
29 Mart 2020 - 18:28
Tuvalet eğitim dönemi hem çocuklar hem de ebeveynler için önemli bir dönemdir. Bu dönemde anne ve babaları başarıya taşıyacak en önemli davranış şekli hiç kuşkusuz sabır ve dikkatli olmaktır. Çocuklarda Tuvalet eğitimi kritik dönemde kazandırılması gerekir. Bu yüzden anne ve babalar bu dönemde çok dikkatli olmalıdır.

KURALCI OLMAYIN: Tuvalet eğitimi sırasında katı ve kuralcı olmayın. Bu dönemde patron bebeğiniz siz ise yardımcısı rolüne girmelisiniz. Tuvalet eğitimi için en uygun dönem yaz mevsimidir. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında çocuklara tuvalet eğitimini çok rahat verebilirsiniz. Doğru zamanda verilen tuvalet eğitimlerinde kısa sürede başarı elde edebilirsiniz.

HAZIR OLDUĞU DÖNEMDE VERİN: Tuvalet eğitimini doğru zamanda vermelisiniz. Doğru zamanı tespit etmek için çocuğun davranışlarını gözlemleyin. Çocuğun birkaç kelime konuşabildiği kendini ifade edebildiği bir dönemde vermeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Çocuklar bazı işaretlerle tuvalet eğitimine hazır olduklarını işaret ederler. Kaka ve çiş yaptıktan sonra çocuğun bu durumdan rahatsız olması, çocuğun tuvalete gitme isteğinin artması, her gün çocuğun 3 saatten fazla kuru kalması çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösterir. Çocuklara tuvalet eğitimi fizyolojik gelişimlerini tamamladıktan sonra kazandırılması gerekir. Çocuğun kendini tanımaya başladığı, fiziksel ve davranışsal olarak çocuğun ön plana çıktığı 24-48 aylar arası çocuğa tuvalet eğitimi vermek için en uygun dönemdir. Her çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimi birbirinden farklıdır. Bu yüzden her çocuk tuvalet eğitimini aynı dönemde alması beklenemez.

Çocuğunuz gündüzleri en az 2 saat kuru kalıyorsa, özellikle öğle uykularında kuru kalıyorsa, çocuğunuz tuvalet ihtiyacını çeşitli şekillerde ifade ediyorsa, çocuğunuz basit talimatlara uyabiliyorsa, kendisini birkaç cümle ile ifade edebiliyorsa, banyoya gidebiliyor ve soyunabiliyorsa, kirlenince rahatsız oluyorsa, tuvaleti kullanmak istiyorsa bu durumlar çocuğunuzun tuvalet eğitimi almaya hazır olduğu anlamına gelir.

TUVALETİ TANITIN: Tuvalet eğitimi verirken çocuğa tuvaleti tanıtın. Ne işe yaradığını, neden tuvalete gitmek gerektiğini, tuvaletin aslında korkulacak bir yer olmadığını tanıtın. Bu tanıtım çocuğun tuvalete olan ilgisini arttırıp tuvalete olan korkusunu yok edecektir. 1 haftalık ön tanıtım döneminde tuvalete çocukla birlikte gitmek gerekir. Kakanın ve çişin ne olduğunu çocuğa bu süreçte anlatmak gerekir. Çocuklar mümkünse kendi yaşıtlarıyla birlikte tuvalete gitsin. Erkek çocukları baba ile kız çocukları anne ile tuvalete gitmelidir.

UYGUN BİR LAZIMLIK ALIN: Çocukla birlikte alışverişe çıkıp çocuğun tuvaleti için çocuğa uygun bir lazımlık alın. Çocuğu direk tuvalete oturtmak çocukta tuvalet korkusunu tetikler. Lazımlıkla birlikte çocuğa bu süreçte tuvalete nasıl oturulması gerektiği öğretilmelidir. Lazımlık tuvalet eğitimini kolaylaştıracaktır.

 

[affiliate_news id=”11010″]

 

POZİTİF OLUN: Tuvalet eğitimi zor ve sıkıntılı bir süreçtir. Bu süre çocuğuna göre 6 ay uzayabilir. Bu süreçte anne ve babaların pozitif olması gerekir. Çocuğa verilen negatif tepkiler bu süreçte çocuğun psikolojisini bozacak çocuğa verilecek olan tuvalet eğitiminin süresini uzatacaktır.

HİJYEN KURALLARINI ÖĞRETİN: Tuvalet eğitimi sırasında çocuğa temizlik ve hijyen kurallarını öğretmelisiniz. Tuvalet bittikten sonra nasıl silinmesi ve yıkanması gerektiği, tuvalet kağıdı ve sifon kullanımının gösterilerek anlatılması gerekir. Özellikle el yıkama konusuna önem verilmesi gerekir. Renkli sabun kullanımı, el yıkarken şarkı söylemek çocuğa el yıkama alışkanlığı kazandırmayı daha eğlenceli hale getirir.

ÖDÜLDEN KAÇINMAYIN: Altına kaçıran çocukları kesinlikle cezalandırmayın. Bu gibi durumların olabileceğini, bu durumun normal olduğunu çocuğa anlatmalısınız.

Tuvalet Eğitimi Verilirken Nelere Dikkat Edilir?

Tuvalet eğitimi verirken hangi kelimeleri kullanacağınıza önceden karar verin. Çocuğun anlayabileceği basit bir dil kullanın. Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu anlayınca lazımlık alarak işe başlayın. Lazımlığı önce çocuğun oynadığı odaya koyup çocuğun lazımlığa alışmasını sağlayın. Oyun oynarken ve televizyon izlerken çocuğun lazımlığın üstüne oturmasına izin verin. Çocuğu lazımlığa oturması konusunda kesinlikle baskı yapmayın. Tuvalet ihtiyacı olunca size söylemesi için çocuğunuza cesaret verin. Tuvaletini yaptıktan sonra çocuktan övgü ile bahsedip çocuğa ödül verin. Bir dahaki sefere tuvaletini söylemesi için cesaretlendirin. Çocukları sabah kalktığında yemeklerden sonra lazımlığa oturması için teşvik edin.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Tuvalet eğitim süresi çocukların gelişim sürecine ve bireysel farklarına göre değişir. Çocukta önce bağırsak kontrolü sağlanır. Çocuklar bağırsak kontrolünü 3-4 yaşlarında kazanır. Yatak ıslatma çocuklarda çok sık karşılaşılan bir durumdur. Çocuklarınızın tuvalete alışması için kitaplar okuyun. Çocuğunuz lazımlığa oturduğu zaman onunla sohbet edin. Kızların idrar yolu enfeksiyonu kapmaması için temizliği önden arkaya doğru yapması sağlanmalıdır.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.