Kapat

Çocuklara Yaz Hedefleri Koymak

ocuklar İçin Yaz Hedefleri Koymak

Mevsimler hızla ilerlerken çocuklarımız için bir şeyler yapmak gerekiyor. Özellikle yazın çok fazla zamanı olan çocuklarınızın bu zamanlarını iyi bir şekilde değerlendirmek gerekiyor. Sizler için çocuklarınızın gelişimini göz önünde bulundurarak onlara yaz hedefleri belirlemeniz gerektiğinden bahsettiğimiz bu makalemizde birçok ipucu bulacaksınız.

Beyin Fırtınası Yapın

Yaz hedefleri için güzel bir beyin fırtınası yapmanız lazım. Çocuğunuz ne yapmayı sever? Bunu çocuğunuza sorduğunuzda sizin için imkansız olan bir istekte bulunabilirler. Örneğin dinozor ile buluşmak isteyebilirler. Ancak onları bir müzeye götürerek uzlaşabilirsiniz.

Farklı Hedefler Belirleyin

Yaz hedefleri oluştururken mutlaka farklı hedefler belirlemelisiniz. Örneğin fiziksel, zihinsel, yaşam ve manevi hedefler gibi.

Fiziksel hedefler yaz ayları için vazgeçilmeziniz olabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar çok fazla enerjiye sahiptirler ve bu enerjiyi fiziksel hedefler ile çözüme kavuşturabilirler. Fiziksel hedefler enerji yakmasını sağlayacak ve bu sebeple çocuğunuz sağlıklı kalacak. Her gün bir saat kadar dışarıda oyun oynaması onun için güzel bir hedef olabilir. Yada onunla birlikte güzel bir park yürüyüşüne çıkmak iyi olabilir.

Yaşam hedefleri aslında çok çeşitli düşünülebilir. Örneğin, yemek pişirmek, yemek hazırlamayı öğretmek. Bunun yanı sıra onlara güzel bir sebze bahçesi hazırlayabilirsiniz.

Zihinsel hedefler, yürümeye başlayan çocuklarınızın ruh hali ile ilgili olarak yardımcı olacaktır. Son yıllarda akıl hastalığına sahip olan çocuk sayısında bir artış söz konusu. Yeni kitapları çocuğunuz ile birlikte okumak veya yeni bir hobi kazanmasını sağlamak güzel bir hedef olabilir.

Manevi hedefler, başkalarına yardım etmek ve kendini geliştirmek açısından önemlidir. Onlara başkalarına karşı nazik olmayı öğretmek iyi bir derstir. Yaz boyunca belirli sayıdaki kişilere yardımcı olabilirler. Kendi aktivitelerinizi oluşturarak ona nezaket hakkında önemli bilgileri aşılayabilirsiniz.

Boşanmalarda Çocuklar Nasıl Etkilenir

Yapabildiğiniz kadar çok farklı hedefler oluşturmak, yazınızın çocuklarınızın gelişimine katkı sağlayacaktır.

Örnek Hedefler

Müzeleri ziyaret edin, 5’er 5’er saymayı öğretin, yüzmeyi öğretin, doğadan bilgiler verin, akrabaları ile buluşturun. Aslında yapabileceğiniz birçok örnek var. Tek yapmanız gereken aile bireyleriniz ile oturup ilk maddede bahsettiğimiz gibi bir beyin fırtınası yapmak.

Sonuç olarak, siz ve çocuğunuz için bu tarz hedefler belirlemek yazı dolu geçirmek için güzel görünüyor. Çocuklarınız televizyon başında vakitlerini çizgi film izleyerek geçirmesinler. Onların başka işler başardığını görmek sizin mutlu olmanıza sebep olacaktır.

Bir cevap yazın