Kapat

Çikolata Kisti Hakkında Merak Edilenler

5d78d5b345d2a023a0d3b85f

Rahim içinde yer alan endometrium adet kanamasının oluşmasını sağlar. Adet döneminde salgılanan hormonlar ile endometrium kalınlığı 3-5 mm den 9-15 mm ulaşır. Yumurta tarafından salınan yumurta sperm hücresi ile buluşursa kendisi için hazırlanan rahme tutunur. Böylece gebelik başlar. Yumurtalıktan atılan yumurta, sperm ile döllenmeye girmezse kalınlaşan rahim içi katman bir miktar kan ile vücuttan atılır. Endometrium hücreleri rahim dışında başka bölgelere de yerleşebilir. Yerleştikleri bölgede yine kalınlaşıp dökülmeye devam ederler. Bu döküntüler dokular arasında yapışkanlığa neden olur. İşte çikolata kisti olarak adlandırdığımız kistler bu şekilde meydana gelir.

Çikolata Kisti Kimlerde Daha Sık Görülür?

Çikolata kisti üreme çağındaki kadınların hastalığı olarak kabul edilir. Toplumdaki kadınların %5 inde görülür. Ailesinde birinci derecede yakınında çikolata kisti olan kadınlar 7 kat daha risk arlındadır. Çikolata kisti %40 oranında kısırlığa neden olur.

Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisti olan hastaların adet dönemleri çok sancılı geçer. İdrar yaparken idrarından kan gelmeye başlar. Şiddetli karın ağrısı çeker. İshal ve kabızlık gibi sindirim sorunları ortaya çıkar. Cinsel ilişki sırasında ağrı hisseder. Bacak ve bel ağrısı çeken hastaların kasıklarında kronik ağrılar oluşur. Vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar görülür.

Çikolata Kistinin Tedavi Yöntemleri

Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yapılan tedavi ağrıyı gidermek ve kısırlığı ortadan kaldırmak için uygulanır. Bunun için tıbbi ve cerrahi tedaviler uygulanır. Tedavi 3-6 ay devam ettirilerek kandaki östrojen seviyesi düşürülür. 5 santimi geçen ve tedaviye cevap vermeyen kistler için cerrahi yöntem uygulanır. Tıbbi tedaviler ağrıyı gidermenin yanında kısırlık üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Kısırlığı olan hastalara cerrahi operasyonlar önerilmez. Cerrahi tedavi şiddetli çikolata kisti olan hastalara uygulanır.

GÖZLEM TEDAVİSİ: Hafif düzeyde gerçekleşen çikolata kistinde hasta gözlemlenerek tedavi edilir.

MEDİKAL TEDAVİ: Hastanın klinik durumu, verilen hormon tedavileri ve ilaçlar ile gözlem altında tutulur.

CERRAHİ TEDAVİ: Hastanın klinik durumu ve muayene bulgularına bakılarak majör ya da minör olarak cerrahi işlem uygulanır.

KOMBİNE TEDAVİ: Cerrahi müdahale öncesi ve sonrası tedaviyi içerir. Eğer amacınız kısırlık tedavisi ise cerrahi müdahale sonrasındaki ilk 1 yıllık süre içerisinde hamile kalma şansınız yüksektir.

Çikolata Kisti Tanısı Nasıl Konur?

Çikolata kisti tanısı ultrasonografi ile yapılır. Bu tetkik yumurtalıklardaki lezyonların değerlendirilmesinde etkin iken, pelvik bölgesindeki lezyonlarda yetersiz kalır. Ultrasonografi tetkikinde çikolata kistinden şüphe duyulduğunda, hastanın kan örneği incelenir. Çikolata kistinin kesin tanısı laparoskopi işlemi ya da açık ameliyatla parça alınarak histopatolojik olarak konur.

İLGİLİ HABER : Regl Dönemi İçin Faydalı Yiyecekler

Çikolata Kistinin Kısırlıkla İlişkisi Nedir?

Çikolata kisti organlar arasında yapışıklıkların oluşmasına neden olur. Özellikle rahim, tüpler ve yumurtalar arasında yapışıklık kısırlığa neden olur. Tüplerin tıkanık olması, yumurtalıklarda sağlam dokuyu azaltıp yumurtalık rezervini olumsuz etkiler.

Bir cevap yazın