OzelKadin.Net

Bebeklerin Ay Ay Gelişimi

237
29 Haziran 2019 - 12:03
Bebekler doğdukları andan itibaren ilk aylık dönem çok önemlidir. 0 ile 6 aylık dönem içindeki bebeğin gelişmesi fiziksel gelişmenin dışında sosyal ve algısal açıdan da gelişmeler göstermektedir. Bebeklerin ay ay gelişimi makalemiz de sizlere 6. Aya kadar gelişim özelliklerinden bahsettik. Bebek gelişim evreleri takip ederek sizde bebeğinizin gelişimini hayretle izleyeceksiniz.

Bebeğin 1. Ay Gelişimleri;

Bebek ilk ayında hareket halindeki cisimleri fark eder, görüş mesafesi 15 cm ile 30 cm arasındaki mesafe kadardır. Yer değişikliklerini hisseder.

Bebeğin 2. Ay Gelişimleri;

Görme konusunda renkleri ayırabilir daha bilinçli bakmaya başlar, hatta bilinçli gülücükler atar. İlgilenilmekten hoşlanır ve tepki verir. Seslere karşı daha duyarlıdır ve ses tonuna göre tepki verir.

 

[affiliate_news id=”10912″]

 

Özellikle annesinin sesini ayırt edebilir. Hareket halindeki nesneleri gözleri ile takip edebilir. Duyu organlarını kullanmayı öğrenmeye başlar.

Bebeğin 3. Ay Gelişimleri;

Artık bebek ses çıkarmaya başlar, kendi sesini duyar ve bu onun hoşuna gider. Çıkardığı agu gibi seslere gülerek tepkiler verir. Yanına yaklaşanları fark eder beni kucağına al dercesine elini ayağını hızlı hareket ettirir. Elinin kavrayabileceği ölçülerdeki çıngırak gibi oyuncakları kolaylıkla tutup sallayabilir.

Bebeğin 4. Ay Gelişimleri;

İstemediği şeyler için ağlayarak tepki verirken hoşuna giden her şeye gülerek tepki vermeye başlar. Aynadaki kendi görüntüsünü görüp tepki verir. İstediği nesnelere uzanarak almak isteyebilir. Her iki tarafa da rahatlıkla dönebilir. Kızarak ya da severek yapacağınız konuşmaların olumlu veya olumsuz olduğunu anlayabilir.

Bebeğin 5. Ay Gelişimleri;

Annesini ya da biberonu görünce yemek zamanının geldiğini anlar. Ağzından tek heceli sesler çıkarır konuşur gibi sesler çıkararak kendisi de bu sesten etkilenip merakla keşif yapmak ister. Elleri ile yakaladıkları objeleri çok sıkı tutabilir. Bu dönem çevresindeki kişilerin saçlarını tutup bırakmama olarak da hatırlanır.

Bebeğin 6. Ay Gelişimleri;

Çevresindeki kişileri ayırt etmeye başlar. Olumlu enerji aldığı kişilerin kucağına gider fakat olumsuz enerji alırsa gitmez ve ağlar. Bu dönem bebeklerin desteksiz oturmaya, rahatlıkla sağa sola dönüp yer değiştirmeye başladığı dönemdir. Küçük nesnelerin hareketleri bile artık dikkatlerini çekmeye başlar. Hece tekrarı yaparak “mama, baba, dede) gibi sesler çıkarır. Bu da aile içinde önce baba dedi ya da yok mama dedi gibi eğlenceli anlar yaşatır.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.