OzelKadin.Net

Bebeklerde Ek Gıda

48
15 Ağustos 2020 - 17:54
Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri önerilir. Fakat bazı bebeklerde ek gıda ozellikle 4 ayinin gecirmis bebeklerde ek gıda ihtiyaci olabilir. Ek gıda destek amaçlı verilir. 2 yaşına kadar anne sütü temel besin olarak verilmelidir.

Bebek Ek Gıdaya Geçiş İçinNe Zaman Hazır Olur?

Bebek genellikle 4 ile 6 ay arasında ek gıdaya geçiş için hazırdır. Bebeğin hazır olduğunu anlamanın bir kaç yolu vardır. Bunlar:

  • Bebeğin kendi başına dik oturabilmesi
  • Elleriyle nesneleri tutabilmesi
  • Besinleri ağızdan atma alışkanlığının düzelmesi ve yutma yetisinin gelişmesi
  • Geceleri sık sık uyanması
  • Dişlerinin çıkmaya başlamış olması

Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalıdır?

Öncelikli olarak 3 gün kuralı uygulanmalıdır. 3 gün kuralı, bebeklerin besinlere verdiği tepkileri ölçmek için oldukça önemlidir. Bir sebzeyi haşlayıp püre yaptıktan sonra bebeğe yedirmeli, ardından 3 gün beklenmelidir. Böylece bebeğin o sebzeye karşı alerjisi olup olmadığı anlaşılabilir. Meyveler için de aynı kural geçerlidir.

 

[affiliate_news id=”11647″]

 

Altıncı aydan sonra bir çok sebze ve meyve bebeklere verilir. İçinde yutabileceği kadar taneciklerin olması çiğneme alışkanlığını geliştirir.

4-6 ay arası tekli besinler verilmelidir. Eğer bebek besini ret ederse bir sonraki öğünde aç olarak denenmelidir.

Başlangıç olarak bu şekilde sıralanabilir:

  • Yoğurt (evde mayalanmış)
  • Elma, armut gibi meyvelerin püresi
  • Patates, havuç, kabak gibi sebzelerin püresi

​​​​Püreler hazırlanırken kesinlikle blender kullanılmamalıdır.

​6-7 ay arası meyveli yoğurt, etli sebze çorbası gibi ikili besinlere geçilebilir. Bu dönemde kahvaltı da verilebilir. Yumurta akı ve bal 1 yaşına kadar verilmez. 7-9 ay arası daha karışık besinler tüketmeye başlar. Köfte gibi yiyecekleri rahatlıkla tüketebilir. 9.aydan sonra bebek sofrada ne varsa tüketebilir.

Yemek Alışkanlığı İçin Yapılması Gerekenler

Bebeklerin, yeme alışkanlığının düzgün olabilmesi için ek gıdaya geçiş döneminde saat belirlenmelidir. Her gün aynı saatte öğünü verilmelidir. Yemek yerken tv, telefon gibi ilgi dağıtıcı dış etkenler açık olmamalıdır. Bebeğin kendi yemeğini yiyebilmesi için teşvik edilmelidir. Bunun için parmak yiyecekler tercih edilebilir. Parmak yiyecekler, Bebeğin rahatlıkla elle tutup tüketebileceği gıdalardır.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.