OzelKadin.Net

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir ?

127
24 Mart 2020 - 20:34
Bebek bezi değiştirmek anne ve bebek arasındaki ilişkiyi güçlendirir. Bebek bezi değiştirirken bebek annesi ve babası ile yakın temas halinde olur. Bez değiştirirken bebeğe şarkı söylemek, bebekle konuşmak bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir.

Bebeklerin sinirsel gelişimleri 2 yaşında tamamlanır. Sinirsel gelişimini tamamlayan bebekler idrarını tutabilir kendi idrarlarını tutabilme kabiliyetlerini gösterebilir. Bebekler 1,5 yaşından sonra tuvalet eğitimine ufak ödüllendirme yoluyla başlanmalıdır.

Bebek bezi değiştirirken yanınızda; bebek bezi, yedek bir kıyafet, gazlı bez, ılık su, havlu, pişik kredi bulundurun. Ev dışındaysanız bebeklere uygun üretilen ıslak mendil mutlaka yanınızda bulunması gerekir. Bebek bezinizin sıvı geçirmemesi için naylon ve çengelli iğne kullanabilirsiniz.

Bir bebeğin altı günde 6-7 kere değişir. Altı temiz olan bebekler rahat ve huzurlu olur. Pişik sorununu da daha az yaşarlar. Bebek bezinin oluşturduğu havasız ortam, nemlilik, idrar ve dışkının cilde teması gibi sebepler bebek cildini tahriş eder.

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

EL TEMİZLİĞİ: Bebek bezi değiştirmeden önce ellerinizi bol sabunlu su ile yıkayın.

 

[affiliate_news id=”10989″]

 

GÜVENLİK ÖNLEMİ: Bebeğinizi düz bir zemine yatırın. Bebeğinizin etrafına düşmesini engelleyecek yastık benzeri eşya koyun.

KİRLİ BEZİN ALINMASI: Bebek bezini değiştirmeden önce kirli bezi alın. Bunun için bir elinizle bebeğin ayaklarını yukarı doğru kaldırın. Diğer elinizle bebek bezinin yapışkan bantlarını açın. Bezin ön tarafını aşağı doğru çekerek kirleri aşağı doğru sıyırın. Bunun tersini yaparsanız bebekte idrar yolu enfeksiyonu oluşur. Bebeğin altını değiştirirken erkek bebekler çişini yapabilir. Bu durumla karşılaşmamak için bebeğin pipisinin üstüne pamuklu bez koyun.

TEMİZLEME: Bebeğin kirli bezini çıkardıktan sonra bebeğin poposunu ılık suya batırılmış bir pamuklu bezle silin.

KURULAMA: Temizleme işinden sonra bebeğin altını çok iyi kurulamanız gerekir. Kurulama işlemi düzgün yapılmazsa bebeklerde mantar hastalığı görülür. Kurulama işini ince ve yumuşak bir havlu ile yapmalısınız.

BEZLEME: Kurulama işleminden sonra bebeğe yeni bez bağlanır. Bebeğin ayaklarını birleştirip yukarı doğru bebeğin beli kaldırılarak çekilir. Bezin yönüne dikkat edin. Bez bebeğin bel hizası ile göbek deliğine kadar bağlanır. Bezi çok gevşek ya da çok sıkı bağlamayın. Bezin sıklığını iki parmağınız girebilecek şekilde olmalıdır. Sıkı bağlanan bez dolaşım sistemi rahatsızlıklarına neden olur. Sıkı bağlanan bez bebeğin midesine baskı yapar bu da kusmasına neden olur. Bebeğin bezinin bebeğin yaşına ve kilosuna uygun olmasına özen gösterin.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.