OzelKadin.Net

Bebek Banyosu Ne Zaman Yaptırılmalı

141
29 Mart 2020 - 14:07
Doğumun ilk haftasında anne ve babalara endişe veren durumlardan birisi bebek banyosudur. Bebek banyosu uzmanlar göbek bağı düştükten sonra yapılmasını önerir.

Göbek kordonu düşene kadar bebeğe ılık yumuşak bir bezle silme banyosu yaptırılır. Göbek başı erken düşmezse bebeği yıkamak isterseniz bebeğin göbek bağının olduğu yere su gelmeyecek şekilde kollarını, bacaklarını, yüzünü ve poposunu ılık suyla yıkayın.

Banyoda Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri

Bebeğiniz küvet içindeyken yanından ayrılmayın. Gerekli olan tüm malzemeleri önceden ayarlayıp elinizin altında tutun. Kapı ve telefon çalarsa çocuğunuzu banyoda yalnız bırakmayın. Bebek küvet içindeyken musluğu bebeğe akar vaziyette tutmayın. Suyun sıcaklığı 32 derece olmalıdır. Suyun derecesini ayarladıktan sonra çocuğu küvete koyun. Küvetin içinde az miktarda su bulundurun.

Bebek Nasıl Yıkanmalı

Banyoda kullanacağınız havlu, bebek bezi, kıyafetleri banyo öncesi hazır edip elinizin altında tutun. Banyo suyu 32 derece, banyo ortamının da 23 derece olmasına dikkat edin. Küvetin içini 6 santim su ile doldurun. Suyun sıcaklığınızı bileğinizle ölçebilirsiniz. Bebeği banyo yaptırmak için hazırlayın. Tek elinizle boynunu ve başını, diğer elinizle poposunu ve sırtını destekleyerek, ayakları değecek şekilde küvete koyun. Üzerine biraz su dökerek üşümeden suya alışmasını sağlayın. Cildin kurumasını önlemek için çok az miktarda sabun kullanabilirsiniz. Bebek süngeriyle bebek yukarıdan başlayarak aşağıya doğru, önden başlayarak arkaya doğru sabunlayın. İyice duruladığınız süngerle de yüzünü hafifçe silin. Bebeğin saçlarını durularken bebeğin yüzüne ve gözüne su kaçmamasına özen gösterin. Diğer elinizle su dökün. Bebeği dikkatlice küvetten alın. Bebeği küvetten alırken bir elinizle boynunu başından destekleyip diğer elinizle de sırtından destekli tutmalısınız. Bebeğiniz kaygan olabilir bu yüzden taşırken bebeğin parmaklarını iyice kenetleyin. Bebeği bir havluya satıp giydireceğiniz yere götürün. Saçlarını güzelce tarayıp kurutun. Bebeğin cildi kuruysa banyo losyonu ve bebek yağını masaj yaparak sürün. Bezi giydirip bebeğinizin mis kokulu başına bir öpücük kondurun.

 

[affiliate_news id=”11003″]

 

Bebek banyosu için gerekli malzeme listesi

Bebeğinize banyo yaptıracaksanız elinizin altında tutacağı malzeme listesi şunlardır:

1- Bebek küvetinin içine takılacak hamak

2- Suyun ısısını ölçen termometre

3- Su dökmek için kap

4- Bebek süngeri (yumuşak ve doğal olmasına özen gösterin.)

5- Bebekler için uygun şampuan

6- Bebek yağı

7- Bebek bezi

8- Giysiler

9- Yumuşak kıllı bebek saç fırçası

Bebek Banyosu Hakkında Merak Edilenler

1- Bebekler ne zaman yıkanmalı?

Doğduktan sonra ilk 6 ay her gün ya da gün aşırı yıkayın.

2- Bebekler doğduktan kaç gün sonra yıkanır?

Bebeği doğduktan 2-3 gün sonra yıkamaya başlayın.

3- Göbek kordonu düşmeden yaptırılabilir mi?

Yaptırabilirsiniz. Bebeği kuruladıktan sonra göbeğini % 70lik alkol ile temizleyin.

4- Banyo suyunun sıcaklığı nasıl olmalı?

Bebek yıkama suyunun sıcaklığı 36-38 derece olmalı. Suyun sıcaklığını ölçmek için bebek banyo termometresi kullanabilirsin. Termometre yoksa dirseğinizi suya batırarak suyun sıcaklığını test edebilirsiniz. Banyonun sıcaklığı ise 25-26 derece olmalı.

5- Bebek banyosunun süresi ne kadar olmalı?

5 dakika yeterlidir. 6 aylık bebeklerin banyosu 10 dakikaya kadar çıkabilir.

6- Bebeği açken mi tokken mi yıkamalı?

Bebeğinizi besledikten 2 saat sonra yıkayın. Ne aç ne de tok olmasına dikkat edin. Açken huzursuz olur, tokken kusabilir.

7- Neden bebek şampuanı kullanmalıyım?

Bebek şampuanların PH’ı nötrdür. İçlerinde sabun ve deterjan etkili kıvamlaştırıcı bulunmaz. Formulü yumuşaktır. Bebeğinin gözlerini yakmaz. Boya, parfüm ya da katkı maddesi içermez. Bebeklerin hassas ciltlerine özel olarak üretilir. Bu yüzden yetişkin şampuanıyla değil bebeğinizi bebek şampuanıyla yıkamalısınız.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.