Kapat

Basur İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Basur İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Makat ve makatın çevresinde bulunan toplardamarların farklı nedenlerle şişmesi ya da hasar görmesi sonucunda oluşan hastalığa basur adı verilmektedir. Basurun oluşmasında bir çok etken bulunmaktadır. Basur, anüsün dış tarafında oluşmuş ise dış hemoroid, rektum son bölümüne doğru oluşmuş ise iç hemoroid olarak adlandırılmaktadır. Pek çok kişinin şikayetçi olduğu bu durum için, basur tedavisi bitkisel çözüm yöntemleri bulunmakta ve son derece etkili olduğu gözlenmektedir.

Basurun nedeni her zaman tam olarak belirlenememekle birlikte, zamansal olarak ortaya çıkabileceği gibi insanları da son derece rahatsız etmektedir. Evde kendi başınıza basura çözüm arayabilirsiniz ancak oluştuğu durumlarda ilgili bir doktora kesinlikle gidilmelidir. Çünkü basur şiddetlenip kanamalara sebebiyet verebilmekte ve ciddi sıkıntılar oluşmasına neden olabilmektedir. Kullanılmış olan bitkisel yöntemlerin ise hemoroide kesin çözüm getirdiği kanıtlanmıştır.

Aloe Vera Bitkisi

Aloe vera geçmişten günümüze kadar sayısız hastalığın tedavisinde kullanılmış olan bir bitkidir. Sınırsız tıbbi kullanımı konusunda hemen herkesin dilindedir. Hemoroid konusunda ise hastalık sonucu oluşan yanma hissini hafifletmek amacı ile aloe vera bitkisi tercih edilebilmektedir. Bu biti kanıtlanmış doğal bir yumuşatma ve iltihap önleyici özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde iltihaplanma ve tahriş olma durumlar için son derece etkili bir çözümdür.

Mango Meyvesinin Çekirdekleri

Mango meyvesinin çekirdekleri basur tedavisinde kullanılan ve aynı aloe verada olduğu gibi iltihap önlenmesinde etkili olan bir bitkisel çözümdür. İçeriğinde bulunan maddeleri etkin bir şekilde kullanabilmek için tek yapılması gereken bir adet mangonun çekirdeğinin kurutularak öğütülmesi ve ardından günde en az bir defa bal ile karıştırılarak tüketilmesidir.

Kişniş Tohumları

Dış hemoroid bitkisel tedavi denildiği zaman akla gelen en etkili yöntemlerden biri kişniş tohumlarıdır. Bu tohumlar genel olarak basura ve semptomlarına karşı birebirdir. Basur tedavisinde çok yararlı olduğu kanıtlanan kişniş tohumlarının uygulaması ise çok basittir. Tek yapılması gereken tohumların bir gece suda bekletilmesi ve sonraki gün bu suyun içilmesidir. Basurun en sıkıntılı belirtileri olan kanama, kaşıntı ve yanma durumlarını bu tohumlar sayesinde etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Antioksidanlar bakımından son derece zengin olan kişniş tohumları sizlere oldukça faydalı olacaktır.

Mersin Bitkisi

Akdeniz ve Egede yetişen mersin bitkisi basurun sebep olduğu acı ve yanma hislerine karşı son derece etkilidir. Mersi bitkisi kullanılarak kendi merheminizi yaratabilir, tedavinize katkı vermesini sağlayabilirsiniz. Bu merhemi yapmak için mersin bitkisi, mürver ve beyaz meşe kullanarak karışım yapmak yeterli olacaktır. Mersin bitkisinin buradaki görevi hemoroidi küçültmek olacaktır. Mürver ve beyaz meşe ise ağrı kesici ve iltihap önleyici özelliklerine sahiptir. Bu sayede uygulanan bölge uyuşacak ve rahatça bir iyileşme süreci oluşacaktır.

ananasin faydalari

Ayrıca bir çorba kaşığı yaban mersini de gazlı beze sarılarak doğrudan basur olan bölgeye uygulanabilir. Bu uygulama basurun sebep olduğu son derece rahatsız edici acı ve yanma hislerini bastırarak hafiflemesine tamamen yardımcı olacaktır. Yaban mersini etkili bir tedavi bitkisidir. Sadece basur için değil çeşitli hastalıklar için de kullanılabilir.

Muz ve İncir

Potasyum damarları rahatlatan bir elementtir. Muzda potasyum bakımından son derece zengin bir meyvedir. Basurun tedavisi için bir muzu pişirerek biraz sütle püre haline getirebilir ve bölgeye uygulayabilirsiniz. Potasyum damarlar rahatlatarak basıncı azalacak ve ağrıları dindirecektir. Ayrıca yıpranmış olan dokular da birlikte basurunda küçülmesini sağlayacaktır.

Rektal yanma konusunda en etkili tedaviyi sunan incir ise en çok tercih edilen doğal gıdalardan biridir. Bu tedavide yapılması gereken 4 adet inciri bir gece su içerisinde bekletmek ve ertesi gün bu suyu aç karnına içmektir. İncirin kendisini kullanabildiğiniz gibi yapraklarından çay yaparak da kullanabilirsiniz. Yapılan çayı dinlendirdikten sonra basura uygulanarak da etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Bir cevap yazın