OzelKadin.Net

Bağışıklık Sistemi Hamilelikte Zayıflar mı

53
15 Ağustos 2020 - 16:59
Hamilelik kesinlikle bir hastalık değildir, fakat dokuz aylık zorunlu bir süreçtir. Hamilelik boyunca vücudumuz bu sürece ayak uydururken uyum sağlamakta bazı zorluklarla karşılaşabiliriz. Beslenme alışkanlıklarından normal hayatınızda yaptığınız her şey sizi zorlayabilir ya da aksine çok rahat bir gebelik sürecide geçirebilirsiniz.

Hamileliğiniz boyunca bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususların başında dengeli ve sağlıklı beslenmek çünkü bağışıklık sistemi hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Ancak gebelik süresinde bağışıklık sistemi biraz yavaşlıyor kendimizi yorgun ve hasta hissedebiliyoruz işte bu yüzden bebeğinizi ve kendinizi koruyabilmek için bağışıklık sistemimizi hep güçlü tutmaya özen göstermeliyiz.

Hamilelikte Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Hamilelikte bağışıklık sistemi zayıflamasında en büyük neden vücudumuzdaki hormonların değişiklik göstermesidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en kolay yolu bir hastalık ya da virüslere yakalanma riskini minimum seviyeye indirmek için sağlıklı bir yaşam tarzını kendinize kural koymaktır. Hamilelik süresinde antibiyotik kullanmak yerine bağışıklık sistemini güçlendirmeyi doğal yollardan sağlamak.

 

[affiliate_news id=”11665″]

 

En önemli şey anne adayının vitamin, mineral ve antioksidanları içerisinde olan meyve ve sebzeleri tercih ederek tüketmeleridir. Kalorisi fazla olan hazır yiyeceklerden tatlılardan ve tuzlulardan mümkün olduğunca uzak durmak önemlidir. Dengeli beslenmenin yanı sıra hijyende büyük önem taşımaktadır.

Bağışıklık sistemi vücudumuzun savunma sistemidir. Gebelik boyunca hormonların değişmesi sebebi ile birlikte savunma sistemimiz biraz yavaşlar. Bizi korumakta zorlanabilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi dengeli beslenmenin yanında hamilelikte egzersiz yapmak temiz havada yürüyüş yapmakta çok faydalıdır.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Yiyecekler

Bol sebze ve meyve tüketmeye özen göstermeliyiz. D vitaminini güçlendirecek vitaminler almalıyız en iyi D vitamini güneşte ışığında bulunur. Bunun dışında Yumurta, süt. Ayran, balık, mantar, maydanoz, gibi yiyeceklerde bol miktarda bulabiliriz.

D vitamini günlük olarak toplam alımı için belirlenen miktarın aşılmaması ve aşırıya kaçınılması da önemli bir durumdur. Vücuda aşırı D vitamini yüklemek, vücut ağırlığında istemeden ve hızlı kayıplar doğurur, yorgunluk, kusma veya kabızlık gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Hamilelikte bağışıklık sistemi güçlendirmenin bir diğer ve önemli yolu yeterli uyku uyumak ve düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Uyku düzensizliği bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yasaklar geri geldi!!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bakan Az Önce Açıkladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İzmir’de deprem oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şiddetli deprem oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kötü Haber Korkulan Oldu
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.